Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Θα το ψάξω συνάδελφε Theo, ευχαριστώ για την παρατήρησή σου.

Γιατί, όμως, η εφορία εκδίδει μία απόδειξη για το ΦΕΜ που πληρώνω, παρά την ύπαρξη πολλών ιδιοκτητών - εργοδοτών;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Chilon , η εφορία σου εξέδωσε ένα διπλότυπο διότι ένα ΦΕΜ της υπέβαλες.

Το ορθό είναι αυτό που είπαμε και εγώ και ο TheoTDM900.

 

Σημείωσε δε ότι στην 2η σελίδα του ΦΕΜ υπάρχει στο πλάι πεδίο με το ποσοστό συνιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση συνάδελφε avgoust.

Υποθέτω ότι και τα καταθετήρια στην Ε.Τ.Ε. πρέπει να είναι όσα ο αριθμός των ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

Όχι συνάδελφε.

 

1 κατάθεση στην ΕΤΕ του συνολικού ποσού. Τώρα τι θα κάνουν μεταξύ τους οι συνιδιοκτήτες δεν μας απασχολεί.

 

Και υπάρχει λογική. Το ΤΕΕ και η Πολεοδομία ενδιαφέρονται να πληρωθούν όλα αυτά. Δεν το ενδιαφέρει από πού και ποιον θα πληρωθούν.

 

Μακάρι σε ένα κράτος δικαίου και απολύτου αξιοπιστίας να είχαν προβλεφθεί όλες οι προοπτικές και να υπήρχαν διατάξεις που να λένε ξεκάθαρα πράγματα ως προς τις πληρωμές και να διαχώριζαν βάσει συστάσεων οριζοντίου ή συμβόλαια άλλα κλπ, αλλά έτσι επεμβαίνουμε σε ξένα χωράφια. Αστικό δίκαιο και δικηγόροι-συμβολαιογράφοι.

Link to comment
Share on other sites

σόρρυ τελικά δεν κατάλαβα η άδεια βγαίνει στο όνομα του ψιλού κυρίου τελικά η του επικαρπωτή ή υποχρεωτικά και στους 2;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για την πληρότητα της συζήτησης, έχω να συμπληρώσω ότι κατόπιν των παρατηρήσεων των καλών συναδέλφων Theo και avgoust,

επικοινώνησα με υπάλληλο της εφορίας, έναν λογιστή και έμπειρο -σε φορολογικά θέματα- συνάδελφο (πρώην συνεργάτη μου).

Έλαβα την ίδια απάντηση απ' όλους. Δηλαδή, ότι σε μια Α.Π.Υ. μπορούν να αναγράφονται άνω του ενός ονόματα (ιδιωτών).

Σχετική αναφορά στην νομοθεσία -δυστυχώς- δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1 κ απο μενα...Για εκδοση οικοδομικης αδειας για αλλοδαπο (Αγγλο που μενει στο Κουβειτ) υποθετω οτι χρησιμοποιω κανονικα το ονομα του...Στη διευθυνση γενικα για ολα τα εντυπα τι να βαλλω..?? Η διευθυνση ειναι στο Κουβειτ, αυτη αναγραφει κ το συμβολαιο αγορας...

 

Ερωτηση 2... Οικοπεδο 1/3 εξαδιαιρετου (3 συνιδοκτητες) εχει εκδοθει αδεια το 1971 στο ονομα του ενος ο οποιος δεν ειναι εν ζωη..Τωρα θα γινει αλλαγη χρησης... σε ποιο ονομα θα γινει η αλλαγη χρησης??? Μπορει να εκδοθει στο ονομα και των τριων??Κ μετα αν οι ΑΠΥ εχουν κ τα 3 ονοματα ποιος απο τους 3 θα την παρει???

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε terry, για το πρώτο· μπορείς να βάλεις την διεύθυνσή του, αλλά στο τηλέφωνο βάλε το δικό σου, ώστε αν χρειαστεί κάτι η

πολεοδομία να επικοινωνήσει μαζί σου. Καλόν είναι να δώσεις και την δική σου διεύθυνση ως διεύθυνση επικοινωνίας.

Εάν υπάρχει πληρεξούσιος (είπες ότι ο πελάτης μένει στο Κουβέιτ), τότε αλλάζει το πράγμα.

 

Για το δεύτερο· η αλλαγή χρήσης μπορεί να βγει σε όποιο όνομα θες. Όσο για τον αριθμό των Α.Π.Υ.· έγραψα ότι -κατά την γνώμη

μου- μπορεί (χωρίς να είναι υποχρεωτικό) να είναι μία και στα δύο ονόματα (εφόσον μιλάμε για ιδιώτες).

Αν οι πελάτες σου δεν επιθυμούν κάτι τέτοιο, να εκδώσεις δύο Α.Π.Υ.

 

Αλήθεια, ο πρώτος πελάτης σου έχει πετρελαιοπηγές; Πού τον βρήκες βρε θηρίο;:):)

 

 

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα.... δεν ξερω αν ειναι σωστο να δωσω στοιχεια, αλλα αφου δε λεω ονοματα θα δωσω μερικες πληροφοριες.....Αποτι εχω καταλαβει το φυσανε το χρημα...Εχουν δικο τους ιδιωτικο πανεπιστημιο στο Κουβειτ (οικονομικα κυριως...).... Απιστευτοι ανθρωποι...Τελειως διαφορετικη νοοτροπια και σκεψη...Μου ειπαν αυτο θελω να κανω, πως θα το κανουμε...Εγω αναλυτικα τους εξηγησα τις αμοιβες και το κοστος της αδειας και πως προκυπτει...ουτε παζαρια ουτε τιποτα...Μετρητα και προπληρωμη και ξεκινησα...Αυτοι εφυγαν και μιλαμε καθημερινα με μαιλ για την εξελιξη της αδειας...

Link to comment
Share on other sites

Σε ζηλεύω. Ελπίζω να σε ικανοποίησαν οι (παραπάνω) απαντήσεις μου. Καλή συνέχεια στην μελέτη που ανέλαβες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.