Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

από τότε που το ΤΕΕ ανακατευτηκε με τις αμοιβές

επιβάλλει την αναγραφή ΄λων ων συνιδιοκτητών

 

το μόνο πρόβλημα που βρίσκω είναι το όνομα στον οποίο κόβεται η απόδειξη, πληρώνονται τα φορολοικά κλπ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι για τις αμοιβές του Τ.Ε.Ε., όμως στην αίτηση (άρα και στο δίφυλλο της άδειας) πρέπει -υποχρεωτικά- να αναγράφονται τα ονόματα όλων των ιδιοκτητών;

Link to comment
Share on other sites

myri, σε μια άδεια που εξεδώθηκε πριν από 20 ημέρες είχα γράψει μόνο τον ένα εκ των δύο.

 

Και σκέφτομαι το ζήτημα μια άδειας που έχω τώρα, αλλαγή διαρρύθμισης σε διαμέρισμα πολυκατοικίας. Εδώ οι συνιδιοκτήτες είναι πολλοί (7 όροφοι, με 4-5 στον όροφο). Τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

το μόνο πρόβλημα που βρίσκω είναι το όνομα στον οποίο κόβεται η απόδειξη, πληρώνονται τα φορολοικά κλπ

 

Εαν για μία άδεια που είναι τριων συνιδιοκτητών, έχοντας την πληρη κυριότητα κατα ποσοστό 33.33% ο καθένας εξ'αδιαιρέτου, κοπούν 3 διαφορετικές αποδείξεις που το άθροισμα τους θα είναι το σύνολο των αμοιβών?

Αυτό γίνετε ή είναι βλακεία?

Εχω μια περίπτωση που δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω, όπως και με το ΦΕΜ μπορεί να γινει κάτι αντίστοιχο?

Το έχει κάνει κανείς αυτό !

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εκδίδεις μία απόδειξη και στα τρία ονόματα; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν μπορείς να το κάνεις αυτό;

Σχετικά με το ΦΕΜ, σε κάθε περίπτωση (ανεξάρτητα του αριθμού των συνιδιοκτητών) εκδίδεται ένα έγγραφο με όλα τα ονόματα.

Τουλάχιστον εγώ, έτσι κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι είναι περισσότερο πρακτικοί.

Μου προτείνεις δηλαδή μία απόδειξη με τρια ονόματα, στην θέση του ΑΦΜ ομως θα πρέπει να βάλω αντίστοιχα 3 αριθμούς ΑΦΜ σωστά.Ενας θα πάρει την πρωτότυπη απόδειξη και οι αλλοι 2 φωτοτυπία αυτής.

Βεβαια σε καμια περίπτωση δεν χωράνε(στο δικο μου μπλοκάκι), αλλα αν πρεπει να γινει ετσι, θα χωρέσουν.

 

Οποτε και στο ΦΕΜ τρια ονόματα με 3 αντίστοιχα ΑΦΜ ιδιοκτητών, στη θέση του ιδιοκτήτη.

Θα το κάνω και έγω έτσι, θα ρωτησω και την λογίστρια, αν και δεν νομίζω να ξέρει κατι παραπάνω.

Ιδωμεν..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το σωστό είναι τόσα ΦΕΜ όσες αποδείξεις.

Αν κόψεις πολλές αποδείξεις , τότε κάθε απόδειξη θα πρέπει να έχει το δικό της ΦΕΜ.

 

Εγώ πάντως έχω κόψει απόδειξη προς παραπάνω από έναν ιδιοκτήτη, αλλά στην απόδειξη γράφω το ΑΦΜ του πρώτου αναγραφόμενου και το ίδιο στο ΦΕΜ.

Βέβαια δεν τα έχει ελέγξει εφοριακός (πτου πτου κακά) για να δω αν είναι σωστά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ ότι έτσι πρέπει να γίνει. Φυσικά μπορείς να εκδώσεις τρεις αποδείξεις.

 

Εγώ, πάντως, εκδίδω μία απόδειξη και ένα ΦΕΜ με όλα τα ονόματα και τα Α.Φ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ, πάντως, εκδίδω μία απόδειξη και ένα ΦΕΜ με όλα τα ονόματα και τα Α.Φ.Μ.

 

συνάδελφε αυτό είναι λάθος.

 

ΑΠΥ και ΦΕΜ σε ένα φυσικό πρόσωπο !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.