Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε ποιο όνομα εκδίδεται η άδεια; (επικαρπωτή-ψιλού κυρίου, ιδιοκτήτη-αγοραστή;)


Recommended Posts

Γεια σας,

είμαι Πολ. Μηχ. και θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει, αν μπορεί να εκδοθεί οικοδομική άδεια στο όνομα του αγοραστή, πριν ολοκληρωθεί η αγορά του ακινήτου.

Δηλαδή αν υπάρχει προσύμφωνο μεταξύ αγοραστή και πωλητή το οποίο να ορίζει ότι η αγορά του ακινήτου θα ολοκληρωθεί μόνο μετά την έκδοση οικοδομικής άδειας (ώστε να είναι σίγουρος ο αγοραστής ότι βγαίνει οικοδομική άδεια ακριβώς όπως τη θέλει). :confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς το ερώτημα σου; Γίνε λίγο ποιο αναλυτικός.

 

Ο ιδιοκτήτης είναι σίγουρος ότι θα εκδοθεί η οικοδομικά άδεια ακριβώς όπως τη θέλει εφόσον έχει παρακολουθήσει τη διαδικασία της μελέτης και έχει κατανοήσει τα σχέδια.

 

Μήπως εννοείς να ολοκληρωθεί η αγορά μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής; Τι φοβάται ότι θα αλλάξει από τα προβλεπόμενα στην άδεια;

 

Ή μήπως θέλει να σιγουρευτεί ότι θα κατοχυρώσει με αυτόν τον τρόπο τις παρανομίες που έχει οραματιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Η οικ. άδεια είναι μια διοικητική πράξη, όπως το δίπλωμα αυτοκινήτου, και αναφέρεται πολεοδομικά σε συγκεκριμένο ακίνητο. Η ιδιοκτησία του ακινήτου είναι άλλο πράγμα και δεν χρειάζεται να ταυτίζεται ή άδεια με την ιδιοκτησία. Θα σου ζητήσουν απλά συναίνεση ιδιοκτήτη αλλά μπορεί να εκδοθεί στο όνομα οποιουδήποτε. Το οικοδόμημα φυσικά θα ανήκει στον κύριο του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό siradrab; Γιατί από πολεοδομία σε πολεοδομία μπορεί να του πουν διάφορα πράγματα. Καλύτερα να ρωτήσειστην ίδια την πολεοδομία.

Πάντως, μπορεί να πάρει ο ιδιοκτήτης στο ονομά του όλες τις εγκρίσεις και να κάνει έλεγχο αρτιότητας και θεώρηση όρων δόμησης. Επίσης, νομίζω μπορεί να γίνει προέλεγχος κανονικά (έγκριση ως προς δόμηση-κάλυψη). Μόλις ολοκληρωθούν όλα αυτά μπορεί κανονικά να πουληθεί το ακίνητο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα (π.χ. να μην βγαίνε ικάποια έγκριση και να την πατήσει ο αγοραστής).

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος γι' αυτό siradrab; Γιατί από πολεοδομία σε πολεοδομία μπορεί να του πουν διάφορα πράγματα. Καλύτερα να ρωτήσειστην ίδια την πολεοδομία.

Πάντως, μπορεί να πάρει ο ιδιοκτήτης στο ονομά του όλες τις εγκρίσεις και να κάνει έλεγχο αρτιότητας και θεώρηση όρων δόμησης. Επίσης, νομίζω μπορεί να γίνει προέλεγχος κανονικά (έγκριση ως προς δόμηση-κάλυψη). Μόλις ολοκληρωθούν όλα αυτά μπορεί κανονικά να πουληθεί το ακίνητο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα (π.χ. να μην βγαίνε ικάποια έγκριση και να την πατήσει ο αγοραστής).

 

Το ότι η άδεια είναι διοικητική πράξη το λέει στην νομοθεσία στον ορισμό της οικοδομικής άδειας (μη με κάνεις και ψάχνω τώρα). Το ότι από πολεοδομία σε πολεοδομία μπορούν να σου πουν την επόμενη φορά να παρουσιασθείς με τον κηδεμόνα σου, αυτό είναι άλλο πράγμα. Πάντως η άδεια αφορά το ακίνητο επί του οποίου εκδίδεται όπως και οι διάφορες άλλες διοικητικές εγκρίσεις που έχουν να κάνουν με το ακίνητο. Το ποιός θα είναι ιδιοκτήτης τους αφορά μόνο στον βαθμό επιμερισμού ευθυνών (πχ κάποιος δεν πλήρωσε το ΙΚΑ) και γι αυτό χρειάζεται, και την ζητούν, την συναίνεση. Δεν μπορούν να αρνηθούν την έκδοση, όταν υπάρχει αυτή, και η άδεια εκδίδεται σε άλλο όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω.. Εχω αντιστοιχη περιπτωση με συζηγο που εβγαλε αδεια σε ακινητο του πεθερου του.. Και μισθωση ακινητου που ο μισθωτης εβγαλε αδεια στο ονομα του..

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι, η άδεια αφορά το ακίνητο. Εναλλακτικά μπορεί να βγει η άδεια στο όνομα του σημερινού ιδιοκτήτη και να πουληθεί το οικόπεδο μαζί με την άδεια. Θα χρειαστεί βέβαια μια διαδικασία μετά στην Πολεοδομία για την αλλαγή του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να βγάλω μια άδεια για εσωτερικές διαρρυθμίσεις ενός διαμερίσματος με την κόρη να έχει την ψιλή κυριότητα και την μητέρα την επικαρπία. Σε ποιο όνομα θα εκδοθεί η οικοδομική άδεια, δηλ στην μητέρα ή στην κόρη?

 

Ευχαριστώ

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Στο όνομα όποιου έχει την επικαρπία. Όμως και τα δύο ονόματα να βάλεις (μπορεί να το επιθυμούν οι ιδιοκτήτριες), δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν χρειάζεται συναίνεση και των δύο?

Είχα την εντύπωση ότι πρέπει να συμφωνούν και οι δύο, ιδίως αν η κόρη είναι ενήλικη. Αν πάλι είναι ανήλικη τότε πάει νομίζω πάει στον έχοντα την επικαρπία... Μπορεί να κάνω λάθος, δεν το έχω σίγουρο. Πάντως ρώτα τες μήπως θέλουν να μπούν και οι δύο όπως πρότεινε ο Chilon...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.