Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Είμαι βέβαιος ότι, σε 3 ημέρες από σήμερα όλο και κάποιος άλλος θα το ξαναρωτήσει.......

Μα γιατί βαριούνται να διαβάσουν προηγούμενες σελίδες;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι βέβαιος ότι, σε 3 ημέρες από σήμερα όλο και κάποιος άλλος θα το ξαναρωτήσει.......

Μα γιατί βαριούνται να διαβάσουν προηγούμενες σελίδες;;;;;;;;;

Αχ αυτή η νέα γεννιά! Μόλις βρουν το νήμα, βαράνε την ερώτηση που μπορεί και να έχει απαντηθεί στο αμέσο προηγούμενο μήνυμα.

Δεν είναι μόνο νοοτροπία, είναι και ανασφάλεια. Θέλουν συγκεκριμένη απάντηση στη συγκεκριμένη ερώτηση.

Τελικά είναι θέμα εκπαίδευσης νομίζω.

Παλιά που μπαίναμε με 14 - 17, το Πολυτεχνείο σε μάθαινε να ψάχνεις τις απαντήσεις, και καμιά φορά και τις ερωτήσεις.

Τώρα που μπαίνουν με 19 - 20, έχει γίνει λίγο περισσότερο σχολείο νομίζω.

Περισσότερη εξειδίκευση, μεγαλύτερο βάθος, λιγότερη φαντασία, μικρότερη ευρύτητα.

Μπορεί να λέω και βλακείες, αλλά αυτή η αίσθηση μου δημιουργείται μιλώντας με νεότερους συναδέλφους.

Αν και είναι μερικοί που μας έχουν για πλάκα. Και επιστήμονες και μηχανικοί.

Τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα αν έχεις το δυναμικό να πας μπροστά.

Αλλά είναι μεγαλύτερος ο ανταγωνισμός, Μπαίνουν και βγαίνουν πολύ περισσότεροι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Σας καταλαβαίνω απλά πολλές φορές γεμίζουν με πολλά άσχετα ποστ και είναι δυσεύρετες οι απαντήσεις, μήπως θα έπρεπε να μπαίνει στο κάθε θέμα στην πρώτη σελίδα σχετικό εγχειρίδιο;;; αν συνεργαστούμε μερικοί από εμάς μπορούμε να κάνουμε οδηγούς σε όλα τα hot picks (πχ θέματα 4178)  έτσι θα μειώσουμε και τα ποσταρίσματα 

Edited by Anastasioz
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ δες το παρακάτω.

post-53519-0-18073600-1392226009_thumb.jpg

 

Όπου έλεγε πως θέλει να υπάρχει κάτι, έβαζα 0 ή 0.00

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι, ο καθένας από εμάς πρέπει να βρει τους δικούς του τρόπους, ούτως ώστε να βρίσκει τις απαντήσεις στα διάφορα ερωτήματα που έχει.

Τη δική του δηλαδή μεθοδολογία.

Αυτή δηλαδή που τον βολεύει και τον εξυπηρετεί περισσότερο και κυρίως για εκείνα τα θέματα που είναι άμεσης δικής του και μόνον προτεραιότητας.

Οι σωστές και εμπεριστατωμένες απαντήσεις υπάρχουν.

Είναι όμως χαμένες μέσα στο εξαιρετικά μεγάλο πλήθος των απαντήσεων που έχουν δοθεί.

Αυτός όμως είναι και ο ιδιαίτερος ρόλος ενός δημόσιου forum. 

Οι διαχειριστές του site που μας φιλοξενεί έχουν κάνει και συνεχίζουν να κάνουν εξαιρετική δουλειά.

Εμείς δεν έχουμε βρει "χρήσιμα προσωπικά εργαλεία" για να συλλέγουμε, να μαθαίνουμε, ν' αποθηκεύουμε κ.λπ. τις απαντήσεις σε καίρια ερωτήματά μας.

Μην περιμένουμε να το κάνουν άλλοι και να το βρούμε εμείς έτοιμο.....

Υπάρχουν τρόποι - μέθοδοι για να δημιουργήσει κάποιος τα δικά του εργαλεία....

Θέλει όμως πολύ δουλειά.....

Όποιος το έχει κάνει, έχει και τις περισσότερες λύσεις - απαντήσεις στο πιάτο του.....

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

Μόλις εκτύπωσα ένα 'ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΗ' από το taxisnet που αφορά ΦΕΜ. Εχει υποσημείωση ότι πρέπει να εξοφληθεί μέχρι της 12/02, δλδ σήμερα. Αυτό για μένα είναι πρακτικά αδύνατο μιας και δεν χρησιμοποιώ Web banking. Μήπως γνωρίζει κάποιος αν το πληρώσω αύριο, θα έχω κάποιο πρόβλημα στην τράπεζα; Στις συχνές ερωτήσεις του taxisnet έλεγε ότι αν δεν πληρωθεί εμπρόθεσμα τότε βεβαιώνεται στη ΔΟΥ ως οφειλή.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο ΑΤΜ της τράπεζας να το πληρώσεις σήμερα αλλά μπορεί να βγούνε και τόκοι.. οπότε θα περιμένεις να εμφανιστεί στο taxis η πληρωμή και αν όντως έχει τόκο θα πρέπει να πληρώσεις και τον τόκο... :(

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

μιλάμε για μεγάλη π@π@ριά. Δηλαδή άμα την κάνω τώρα τη δήλωση ΦΕΜ, είμαι ήδη εκπρόθεσμος από το απόγευμα.

Αν ήταν έτσι, θα έπρεπε να επιτρέπει να πληρώνεις το ποσό προκαταβολικά,

και μετά να ταυτίζει αριθμό παραστατικού πληρωμής με κωδικό δήλωσης.

Δηλαδή τώρα πρέπει να κάνω το πρωί τη δήλωση first thing, και μετά καπάκι τράπεζα ή e-banking.

Τουλάχιστον γλιτώσαμε την ουρά στην εφορία

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ήμαρτον!!!!!

Αν ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσουμε ένα ΦΕΜ, τότε ακολουθούμε την εξής διαδικασία (όταν δεν έχουμε web banking) το πρωί που πάμε στο γραφείο μας, περνάμε στο σύστημα τα στοιχεία και βγάζουμε την ταυτότητα πληρωμής κι αμέσως μετά πάμε στην τράπεζα και το πληρώνουμε!!!!

Αν δεν έχουμε σκοπό να πάμε στην τράπεζα, τότε ΔΕΝ βγάζουμε την ταυτότητα πληρωμής.....

Αν δεν έχουμε λεφτά εκείνη την ημέρα, τότε ΔΕΝ βγάζουμε την ταυτότητα πληρωμής.....

Αν είναι μεσημέρι προς απόγευμα και δεν προλαβαίνουμε, τότε ΔΕΝ βγάζουμε την ταυτότητα πληρωμής.....

κ.λπ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.