Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Πάντως από την αρχή του χρόνου μέχρι σήμερα έχω διαπιστώσει μια σταδιακή βελτίωση στους χρόνους. Από 10+ μέρες που έκανε να φανεί η πληρωμή της πρώτης δήλωσης ΦΕΜ η τελευταία έκανε δύο ή τρεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

Φεμ ηλεκτρονικά πρέπει να πληρώνω σε κάθε μου αμοιβή ακόμα και ας είναι αμοιβή από ιδιώτες ή μόνο από επαγγελματίες?

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε αμοιβή , για την οποία υπάρχει η υποχρέωση προκαταβλητέου φόρου, ανεξάρτητα αν η αμοιβή αυτή προέρχεται από ιδιώτες ή επιχειρήσεις.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δες και εδώ http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQS_arch_mech.html τις συσχνές ερωτήσεις 2 και 6 (... αν καταλάβεις ... :smile: )

post-2272-0-21830700-1392016255_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ίσως είναι λίγο off topic, αλλά έχω μια απορία με τις νέες διευκρινήσεις. Λέει:

 

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων χωροταξικών, πολεοδομικών, συγκοινωνιακών, υδραυλικών έργων και για διεύθυνση εκτέλεσης έργου καθώς και για μελέτη επίβλεψη τοπογραφικών έργων


β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.



 

Να υποθέσω ότι οι εργασίες που είχαν παρακράτηση 20% (εκτός πολεοδομίας δηλαδή και για τις οποίες δεν πληρώναμε ΦΕΜ, αλλά κατέθετε την παρακράτηση ο εργοδότης) συνεχίζουν να είναι έτσι; Ή με το παραπάνω σημαίνει πως το 20% γίνεται 10%;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

ίσως είναι λίγο off topic, αλλά έχω μια απορία με τις νέες διευκρινήσεις. Λέει:

 

α) Σε τέσσερα τοις εκατό (4%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων χωροταξικών, πολεοδομικών, συγκοινωνιακών, υδραυλικών έργων και για διεύθυνση εκτέλεσης έργου καθώς και για μελέτη επίβλεψη τοπογραφικών έργων



β) Σε δέκα τοις εκατό (10%) της συμβατικής αμοιβής για εκπόνηση μελετών και σχεδίων που αφορούν οποιασδήποτε άλλης φύσης έργα και για την επίβλεψη της εκτέλεσης αυτών, καθώς και των έργων της προηγούμενης περίπτωσης και της ενέργειας πραγματογνωμοσύνης κ.λπ. για τα έργα αυτά.



 

Να υποθέσω ότι οι εργασίες που είχαν παρακράτηση 20% (εκτός πολεοδομίας δηλαδή και για τις οποίες δεν πληρώναμε ΦΕΜ, αλλά κατέθετε την παρακράτηση ο εργοδότης) συνεχίζουν να είναι έτσι; Ή με το παραπάνω σημαίνει πως το 20% γίνεται 10%;;;

 

 

Ρίξτε μια προσεκτικότερη ματιά στην όλη συζήτηση και θα βρείτε την απάντηση στην απορία σας.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι νέες ..

2. Ψάξε το θέμα "ποτέ υποβάλλουμε ΦΕΜ"

3. Έχω τον ιδιο προβληματισμό....

Link to comment
Share on other sites

off topic (πάλι)

 

καταργήθηκε η θεωρημένη ΑΠΥ και για τους ιδιώτες από 1/1;

(δηλαδή αλλιώς: τζάμπα πλήρωσα το 1ο εξάμηνο 13 του ΤΣΜΕΔΕ; )

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.