Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Σου ξαναλεω οτι αυτο που εγραφες για τον ΦΠΑ ειναι ακυρο.

 

 

 

1. Εκει κολλησες? Η συναλλαγη αυτη ηταν πριν 4 χρονια.

 

2. Απο ποτε το ΦΕΜ το περναμε στα βιβλια???? Αμα σου λεω αλλαξε λογιστη να με ακους.

 

3. Προσωπικα στο 95% των περιπτωσεων παιρνω οσο υπολογιζει το ΤΕΕ. Εκτος αν μιλαμε για κανενα εκτος σχεδιου 20στρ με ελιες ή γκρεμους. Σε αυτα δεν κανω καν κατεθεση στην ΕΤΕ. Σε πληροφορω οτι πολλες φορες ηταν λιγοτερα απο αυτα που επρεπε να ζητησεις (πχ εντος οικισμου, 40χιλ μακρια, 120τμ οικοπεδο με παραχωρησεις σε κοινη χρηση. Αμοιβη ΤΕΕ 180Ε)

Εντος σχεδιου και εντος οικισμου, παντα κανω.

Κολλας βεβαια παλι σε κατι ασχετο.

Επισης εδω και σχεδον 2.5 χρονια παμε με συμφωνηθεισα.

Οποτε ξαναμανα κολλησες επειδη εγραψα οτι το Τοπογραφικο εγινε το 2010.

Πες οτι εγινε το Μαρτιου 2012 να ειμαστε οκ. Πηγα με συμφωνηθεισα και εκανα καταθεση στην ΕΤΕ. ΟΚ???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στην Συμβατική αμοιβή βάζουμε την συμφωνηθείσα...?

 

Και στην καθορισθείσα το αφήνουμε κενό αν θέλουμε ή βάζουμε πάλι την συμφωνηθείσα ?

 

Ναι ή Όχι ?

Σε περίπτωση τακτοποίησης, εγώ βάζω σε όλα την αμοιβή που κόβω για να προκύψει το σωστό ποσό. Γενικά απαιτεί το σύστημα να ναι όλα συμπληρωμένα στα παρακάτω

Αξία Έργου   Καθορισθείσα αμοιβή μηχανικού α) για μελέτη

έβαλα πάλι τη συμβατική

 

Κάτω κάτω στα πεδία

Αξία:   Ημ/νια Έναρξης:     Διάρκεια μήνες

τι βάζουμε? Αξία πάλι τη συμβατική?

Link to comment
Share on other sites

διαβασε τι γραφω......ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...δεν ειπα οτι ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο....


2. το να γραφω κατι παραπαω στην ΑΠΥ βοηθαει και εμενα και τον λογιστη μου που το γραφει το ΦΕΜ και στα βιβλια μου

 

 

 

 

εγω θεωρω και αποσους εχω μιλησει οτι το ΦΕΜ ειναι κατι αντιστοιχο με το ΦΠΑ.....οπως αποδιδεις ΦΠΑ πρεπει και το ΦΕΜ

για μενα ο ενας ειναι ΦΟΡΟΣ που αποδιδεις στο κρατος που ειναι δικος του.....και ο αλλος ειναι ΦΟΡΟΣ προκαταβολικα.......

παει με το οικονομικο ετος που κοβεις την ΑΠΥ

 

στην τελικη ετσι υπαρχει ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ εισοδηματος και ΦΕΜ....

με το δικο σου τροπο με την μεταφορα των ΦΕΜ μπορει ενα ετος που εχεις λιγα εσοδα να δειξεις ανω του 10% συνολικα ΦΕΜ

 

 

 

τεσπα η ουσια ειναι να το πληρωνεις..

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν διαβασες ακομα τις ε/α της ΓΓΠΣ.

 

2. το να γραφω κατι παραπαω στην ΑΠΥ βοηθαει και εμενα και τον λογιστη μου που το γραφει το ΦΕΜ και στα βιβλια μου

 

 

'Η αλλο ηθελες να γραψεις ή γραφεις οτι το ΦΕΜ το περνας στα βιβλια σου.

 

 

Προφανως μπορεις να εχεις οτι εκτιμηση θες για το ΦΕΜ.

 

Αλλα το τι ειναι το ΦΕΜ το γραφει η φορολογικη νομοθεσια.

Ομοιως γραφει ποιοι ειναι υποχρεοι και για ποιες εγρασιες και μεχρι ποτε πρεπει να καταβαλλεται.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώ για "ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΚΑΤΑΒΛΗΤΕΟΥ ΦΟΡΟΥ ΣΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ-ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ" όπου για Π.Ε.Α. είναι 10%

 

Αυτό είναι στάνταρ παιδιά;

Δηλαδή πληρώνει ο πελάτης στην ΕΤΕ την εντολή του ΤΕΕ και μετά αποδίδουμε φόρο 10% στην εφορία;

Μιλάω για ΠΕΑ.

Επίσης, για ΠΕΑ πληρώνουμε και ΤΣΜΕΔΕ; Με ποιον τρόπο;

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

 

εγω σε ολς τις αποδειξεις για αδειες -3843-ΠΕΑ-4014-4178  ΠΑΝΤΑ γραφω απο κατω ΦΕΜ 10% = ,,,,

ειναι στοιχειο της ΑΠΥ ετσι το βλεπω.....

το ΦΕΜ οπως και το ΦΠΑ  ειναι στοιχειο της ΑΠΥ....

Είναι πέρα για πέρα, 100%, απολύτως λάθος αυτό που γράφεις. "Στοιχεία" της ΑΠΥ είναι μόνο ότι έχει προβλεφθεί και υπάρχει πεδίο για να αναγράφονται. Ο ΦΠΑ προφανώς είναι. Ο ΦΕΜ σε καμία περίπτωση. Ούτε καν στην περίπτωση παρακράτησης (20%) υπάρχει η παραμικρή υποχρέωση για αναγραφή αυτής στο κάτω περιθώριο, παρά το ότι το κάνουμε όλοι για δική μας διευκόλυνση και μόνο.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

 

 

Και εγώ την πάτησα,

 

 

Το ΦΕΜ που πληρώνεται σε διαφορετικό έτος από αυτό της ΑΠΥ θα καταγραφεί στο έτος που κόπηκε και όχι σε αυτό της ΑΠΥ, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι αυτό,

 

 

 

Πως κάνεις τις πληρωμές, τράπεζα ή e-banking και σε πια τράπεζα;

 

 

Τωρα που το λές, ίδια περίπτωση ε΄χω κι εγώ.

 

Εκοψα μια ΑΠΥ βιαστικά για να κλείσω ΦΠΑ και ξεχάσθηκα με το ΦΕΜ. Τι κάνουμε τώρα;

 

Το πας με τον παλιό τρόπο στην Δ.Ο.Υ. σου. Έτσι μου είπαν από Δ.Ο.Υ. Μυτιλήνης

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

 

 

Και εγώ την πάτησα, 

 

 

 

Το ΦΕΜ που πληρώνεται σε διαφορετικό έτος από αυτό της ΑΠΥ θα καταγραφεί στο έτος που κόπηκε και όχι σε αυτό της ΑΠΥ, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε γι αυτό, 

 

 

 

Πως κάνεις τις πληρωμές, τράπεζα ή e-banking και σε πια τράπεζα;

 

 

 

Το πας με τον παλιό τρόπο στην Δ.Ο.Υ. σου. Έτσι μου είπαν από Δ.Ο.Υ. Μυτιλήνης

Από την Δ.Ο.Υ. Μυτιλήνης μου απάντησαν ότι Φ.Ε.Μ. που αφορά Α.Π.Υ. του 2013, πληρώνεται με τον παλιό τρόπο στην εφορία. Ηλεκτρονικά από Α.Π.Υ. του 2014 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ακουτε τη ΔΟΥ και δεν διαβαζεται τις ε/α της ΓΓΠΣ????

 

Να το πληρωσεις το 2014 μεσω του ηλ. συστηματος.

Μη με ρωτησεις πως και γιατι, διαβασε τα προηγουμενα ποστ.

 

Ακομα και ο Κανε που  παραθετεις το ερωτημα του, εχει παρει απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

 

Από την Δ.Ο.Υ. Μυτιλήνης μου απάντησαν ότι Φ.Ε.Μ. που αφορά Α.Π.Υ. του 2013, πληρώνεται με τον παλιό τρόπο στην εφορία. Ηλεκτρονικά από Α.Π.Υ. του 2014 και μετά.

 

 

Πιθανόν να εννοούσαν τίποτε εκπρόθεσμες καταβολές (τώρα πως μπορεί να είναι εκπρόθεσμη η καταβολή του προκαταβλητέου φόρου στην περίπτωση αυτή είναι θέμα συζητησης άλλης τάξεως ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.