Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονικά η κατάθεση μισθωτηρίων συμβολαίων


glaps

Recommended Posts

ζητησε κανενας εγγραφη απαντηση για την παρανομια;;;;το ΤΕΕ εκανε νομικες και δικαστικες κινησεις;;;;;τουλάχιστον ,ένα εγγραφο που να εγκαλει για την καταλυση νομου ρε παιδι μου ....μιλαμε για καραμπινατη παρανομια τοτε ,,,,,,ας μην μιλαμε μονο για τεε, οι εκπροσωποι των ΤΕΙ;;;;

ειμαστε πραγματι κλαδος για γελια και για κλαμματα......εδώ δεν τολμα ο σαμαρσς να νομιμοποιησει πωληση ντεπον σε σουπερ μαρκετ, λογω αντιδρασης φαρμακοποιων.....και σε εμας  εχουμε καταργηση νομου και ευρωπαικης υποχρέωσης για πλακα............

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Με πήρε τηλ. σήμερα λογίστρια που προσπαθούσε να περάσει ενοικιαστήριο με ΠΕΑ δικό μου του 2012, και δεν περνούσε.

(έβγαζε μήνυμα ότι δεν έχει υποβληθεί στο ΥΠΕΚΑ)

 

Σε επικοινωνία μου με ΕΥΕΠΕΝ με παρέπεμψαν στο taxisnet....

 

Υπόθεση ανεξιχνίαστη..... :mrgreen:

 

(της πρότεινα να μη το καταχωρήσει και να δόσει στον ενοικιαστή αντίγραφο του ΠΕΑ για τη ΔΕΗ)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το ζητήσουν για ηλεκτροδότηση στο όνομα του ενοικιαστή, αν δουν ότι δεν είναι καταχωρημένο στο ενοικιαστήριο. (μακάρι για μας να το ζητάνε μέχρι να γίνει υποχρεωτική η καταχώρηση).

 

Εν τω μεταξύ έμαθα από φίλη συνάδελφο, ότι το πρόβλημα είναι μόνιμο. (δηλαδή ακόμα και αν θέλεις να καταχωρήσεις ΠΕΑ δεν μπορείς)

Link to comment
Share on other sites

για μένα αφού δεν μπόρεσαν να βρούν τίς απαραίτητες δικλείδες ώστε να μην απαιτείται το ΠΕΑ για τίς εξαιρέσεις και άρα για όσα πρέπει να απαιτείται είναι απλό τι μπορούσαν να κάνουν.Εκει που γράφει (δεν θυμάμαι ακριβώς το κειμενάκι) ότι δεν σημαίνει ότι αν ο νόμος το υποχρεώνει δεν πρέπει να βγει, να πρόσθετε στο κειμενάκι τα πρόστιμα του νόμου και ότι λέει ο νόμος ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ. Σάς πληροφορώ όλοι θα ρώταγαν μηχανικό και αν απαιτείται πρίν πατήσουν οριστικοποίηση.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν το σύστημα "αρκετά έξυπνο" ώστε να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους έχει αρκετές δικαιολογίες.

 

Μέχρι να το καταφέρουν θα έπρεπε να μπορεί κανείς "εθελοντικά" να καταχωρεί το ΠΕΑ και το σύστημα να το δέχεται χωρίς κανένα έλεγχο (με υποσημίωση των κυρώσεων για αναληθείς καταχωρήσεις κλπ)

 

Αυτό που λέω και στο προηγούμενο post μου, είναι ότι μάλλον το σύστημα προσπαθεί να κάνει κάποιους ελέγχους με λάθος τρόπο, με αποτέλεσμα να μπλέκει και να μη δέχεται καμμία καταχώρηση ΠΕΑ.  

Link to comment
Share on other sites

antloukidis, η φίλη σου μήπως κάνει κάτι λάθος?

Έχει καταλάβει ποιος είναι ο αριθμός ασφαλείας και ποιος ο αριθμός πρωτοκόλλου? Εμένα δε μου ανέφεραν τέτοιο θέμα φίλοι λογιστές.

Μήπως πρέπει να τη βοηθήσεις.

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

όπως σωστά υπέδειξε και κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο post, αποφάσισα να κάνω κι εγώ κάτι λίγο πιο ουσιαστικό και έστειλα έγγραφο αίτημα στο ΥΠΕΚΑ (γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια)

 

Για όποιον ενδιαφέρεται το κείμενο είναι το εξής :

 
"Καλησπέρα,
σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 14 του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΦΕΚ 407 Β, 2010), «Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται στο ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό μισθωτήριο έγγραφο. Η φορολογική αρχή δε θεωρεί μισθωτήρια έγγραφα εάν δεν προσκομίζεται ενώπιον της ισχύον ΠΕΑ». Το ίδιο αναφέρεται και στην υπ' αρ. Πρωτ.: οικ.382/12-01-2012 Εγκύκλιο του Υ.ΠΕ.Κ.Α.
Αντίθετα, σύμφωνα με το νέο τρόπο ηλεκτρονικής κατάθεσης των μισθωτηρίων μέσω του συστήματος "TAXIS", γίνεται δεκτή η κατάθεση μισθωτηρίων χωρίς την αναγραφή του Α.Π του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης, γεγονός που σαφώς αντίκειται στην ισχύουσα νομοθεσία.
Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε εάν το ΥΠ.Ε.Κ.Α. έχει ξεκινήσει τις προβλεπόμενες διαδικασίες για τη μη εφαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας.
Με εκτίμηση."
 
Συνιστώ κι εγώ από την πλευρά μου, να αρχίσουμε όλοι να πιέζουμε (ο καθένας στα πλαίσιο των δυνατοτήτων του)
Edited by Angelosss
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα συνάδελφοι,

όπως σωστά υπέδειξε και κάποιος συνάδελφος σε προηγούμενο post, αποφάσισα να κάνω κι εγώ κάτι λίγο πιο ουσιαστικό και έστειλα έγγραφο αίτημα στο ΥΠΕΚΑ (γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια)

 

Για όποιον ενδιαφέρεται το κείμενο είναι το εξής :

 
"Καλησπέρα,
σύμφωνα με την παράγραφο 3 του άρθρου 14 του Κανονισμού Ενεργειακής Απόδοσης Κτιρίων (ΦΕΚ 407 Β, 2010), «Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται στο ιδιωτικό ή συμβολαιογραφικό μισθωτήριο έγγραφο. Η φορολογική αρχή δε θεωρεί μισθωτήρια έγγραφα εάν δεν προσκομίζεται ενώπιον της ισχύον ΠΕΑ». Το ίδιο αναφέρεται και στην υπ' αρ. Πρωτ.: οικ.382/12-01-2012 Εγκύκλιο του Υ.ΠΕ.Κ.Α.
Αντίθετα, σύμφωνα με το νέο τρόπο ηλεκτρονικής κατάθεσης των μισθωτηρίων μέσω του συστήματος "TAXIS", γίνεται δεκτή η κατάθεση μισθωτηρίων χωρίς την αναγραφή του Α.Π του Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης, γεγονός που σαφώς αντίκειται στην ισχύουσα νομοθεσία.
Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε εάν το ΥΠ.Ε.Κ.Α. έχει ξεκινήσει τις προβλεπόμενες διαδικασίες για τη μη εφαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας.
Με εκτίμηση."
 
Συνιστώ κι εγώ από την πλευρά μου, να αρχίσουμε όλοι να πιέζουμε (ο καθένας στα πλαίσιο των δυνατοτήτων του)

 

πολυ καλο...συγχαρητηρια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.