Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

συμφωνώ!!

Μάλιστα μετά την λήξη και του 4178

σίγουρα κατά κάποιο τρόπο θα επιτρέπεται ακόμη και η μεταφορά τους στην Ταυτ κτιρίου

για όσες δηλώσεις  εκκρεμούν και  δεν μεταφέρθηκαν στον  4178  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η μεταφορά των δηλώσεων 4014  οι οποιες δεν ειναι σε ολοκλτρωμενη υπαγωγη παίρνει παράταση μέχρι το 2016;

Γενικως ο.τι ελειγε 5/2/15 περνει 1 χρονο παραταση;

 

Κατά πάσα πιθανότητα θα μπορούν να μεταφερθούν κι αυτές έως τη λήξη του 4178 (2016).

Πάντα όμως υπάρχει η πιθανότητα κάποια στιγμή να "χρεωθούν" με "τόκους" κ.λπ. διότι, οι οδηγίες ήταν σαφείς από την αρχή και έπρεπε ειδικά αυτές οι δηλώσεις να μεταφερθούν εντός του πρώτου εξαμήνου ισχύος του 4178.

Ποιός ξέρει...... Ίσως στο "βωμό" του να εισπράξουμε το κατιτίς μας δεν "χρεωθεί" τίποτα extra......

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σίγουρος ότι θα μπορούν να μεταφερθούν όλες οι δηλώσεις του 4014 μέχρι το 2016. Από ό,τι θυμάμαι οι δηλώσεις που υποτίθεται πως έπρεπε να μεταφερθούν υποχρεωτικά εντός του πρώτου εξαμήνου εφαρμογής του 4178 ήταν μόνο όσες είχαν ληξιπρόθεσμες οφειλές και όσες βρίσκονταν σε αρχική υποβολή με πληρωμένο παράβολο.

Link to comment
Share on other sites

'Οσες δηλώσεις έχουν μεταφερθεί από τον Ν.4014 στον Ν.4178 και είναι σε αρχική υποβολή παίρνουν προσαυξήσεις? Το τέλος πληρώθηκε Γενάρη 2014 και το αρχικό παράβολο είχε πληρωθεί Απρίλιος του 2013.

Γενικά από όποτε κάνω την υπαγωγή δεν μετράνε και το εξάμηνο , οι δόσεις κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Επειδή τον τελευταίο χρόνο έχω αποστασιοποιηθεί από τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων (και αισθάνομαι πολύ ευτυχής για αυτό!) έχω χάσει κάποια επεισόδια και θέλω τα φώτα σας.

Έχω δύο ειδών εκκρεμότητες από από τον 4014:

 

Α) Περίπτωση με ολοκληρωμένη με τον 4014 (Εξοφλημένη και με ανεβασμένα όλα τα σχέδια). Χρειάζεται και πότε να γίνει η μεταφορά στον 4178? Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει υποχρέωση να γίνει μεταφορά παρά μόνο αν και όταν ο ιδιοκτήτης χρειαστεί καινούρια βεβαίωση... Ισχύει?

 

Β) Περίπτωση εξοφλημένη με τον 4014. Δεν έχω ανεβάσει σχέδια. Πότε πρέπει να μεταφερθεί στον 4178? Η παράταση που δόθηκε ισχύει και για τη μεταφορά ή μεταφορά πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μέχρι 6/2?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν μέσα στο σύνολο των προηγούμενων σελίδων απαντούνται κάπου τα ερωτήματα και δεν το είδα 

Link to comment
Share on other sites

'Γενικά από όποτε κάνω την υπαγωγή δεν μετράνε και το εξάμηνο , οι δόσεις κτλ? Κανονικά ναι. Γενικά αμφιβάλλω αν θα επιβαρύνουν ποτέ οποιονδήποτε αυτές οι πολυσυζητημένες προσαυξήσεις.

kg8980

A) Ισχύει σήμερα που μιλάμε, αν και ακούγονται πολλές απόψεις για το αντίθετο.

Β) Κατ΄εμέ είναι απολύτως βέβαιο ότι η παράταση που δόθηκε ισχύει και για τη μεταφορά δηλώσεων από 4014, ανεξάρτητα σε ποιο στάδιο βρίσκονται (προφανώς όχι "σε επεξεργασία" και "αρχική υποβολή" με απλήρωτο παράβολο).

Link to comment
Share on other sites

σημερα συναδελφος μου ειπε οτι ειχε επιστροφη 3 δοσεων απο 4014  που ειχαν πληρωθει παλαιοτερα (πριν 4μηνες) διοτι ειπαν ειναι λαθος ο κωδικος ,δεν ισχυει του 4014,Ανμεταφερθειη δηλωση τωρα θα εχει προσαυξησεις   η μηπως  βγαινει κ εκτος υπαγωγης(δεν το νομιζω)?Ετυχε ιδια περιπτωση σε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

αυτή η δήλωση φαίνεται στο σύστημα ως ληξιπρόθεσμη

και ως τέτοια, δεν μεταφέρεται αν δεν ακολουθήσεις μια ορισμένη διαδικασία

που περιγράφεται στις οδηγίες συστ ΤΕΕ -τώρα δεν την θυμάμαι 

 

y.g μάλλον στέλνεις email εδώ

 

[email protected]

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Επειδή τον τελευταίο χρόνο έχω αποστασιοποιηθεί από τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων (και αισθάνομαι πολύ ευτυχής για αυτό!) έχω χάσει κάποια επεισόδια και θέλω τα φώτα σας.

Έχω δύο ειδών εκκρεμότητες από από τον 4014:

 

Α) Περίπτωση με ολοκληρωμένη με τον 4014 (Εξοφλημένη και με ανεβασμένα όλα τα σχέδια). Χρειάζεται και πότε να γίνει η μεταφορά στον 4178? Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει υποχρέωση να γίνει μεταφορά παρά μόνο αν και όταν ο ιδιοκτήτης χρειαστεί καινούρια βεβαίωση... Ισχύει?

 

Β) Περίπτωση εξοφλημένη με τον 4014. Δεν έχω ανεβάσει σχέδια. Πότε πρέπει να μεταφερθεί στον 4178? Η παράταση που δόθηκε ισχύει και για τη μεταφορά ή μεταφορά πρέπει να γίνει οπωσδήποτε μέχρι 6/2?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν μέσα στο σύνολο των προηγούμενων σελίδων απαντούνται κάπου τα ερωτήματα και δεν το είδα 

 

Καλησπέρα!

Συνάδελφε, έχω κι εγώ μια περίπτωση ίδια με τη "Β" δικιά σου. Μίλησα σήμερα με το ΤΕΕ, δεν ήταν πολύ διευκρινιστικοί και πρόθυμοι να μου εξηγήσουν, αλλά απ'ότι συμπέρανα καλό θα είναι να γίνει η μεταφορά μέχρι την προθεσμία του Φεβρουαρίου και μετά μπορεί να ολοκληρωθεί μέχρι την παράταση.. Παρόλα αυτά δε μου έδωσαν και μεγάλη σιγουριά. Όποιος συνάδελφος έχει ενημερωθεί από πιο πρόθυμο υπάλληλο του ΤΕΕ και έχει μια πιο σίγουρη απάντηση θα το εκτιμούσα πολύ αν το έκανε γνωστό. Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε παίδες

γιατί ρωτάτε και ξαναρωτάτε !!

 

ορίστε Ν 4178 άρθρο 30

6. Για τις πράξεις υπαγωγής κατά τις διατάξεις του ν. 4014/2011 τα δικαιολογητικά στοιχεία και σχέδια της υπ’ αριθμ. 41498/2011 κ.υ.α. (Β΄ 2167) δύνανται να υποβληθούν έως την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής που προβλέπεται στον παρόντα νόμο.

 

Ο παρών Ν "πήγε" 8-2-2016

 

Φεκ 3534Β/30-12-14 Αντικαθίσταται η παράγραφος 1 του άρθρου 2 της

αριθμ. 2254/30−09−2013 (Β΄/2184) απόφασης του Αναπλη−
ρωτή Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματι−
κής Αλλαγής, όπως ισχύει ως εξής:
«1. Ο μηχανικός υποχρεούται σε εικοσιτέσσερις (24)
μήνες (δηλ 8-2-18)μετά την καταληκτική ημερομηνία υπαγωγής στις
διατάξεις του Ν. 4178/2013 να ολοκληρώσει την ηλε−
κτρονική υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών.»

 

Φεκ 3534Β/30-12-14 

Η προθεσμία υπαγωγής στις διατάξεις του Ν. 4178/2013
«Αντιμετώπιση της Αυθαίρετης Δόμησης − Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο και άλλες διατάξεις» (Α΄/174), για τις κατηγορίες 1, 2, 4 και 5 του άρθρου 9 του Ν. 4178/2013 παρατείνεται για δώδεκα (12) μήνες από την λήξη της
προβλεπόμενης στο άρθρο 28 του Ν. 4178/2013 προθεσμίας, δηλαδή λήγει την 8−2−2016 με την πάροδο
συνολικά τριάντα (30) μηνών από τη δημοσίευση του Ν. 4178/2013.

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.