Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με υπεύθυνη δήλωση η άδεια λειτουργίας επιχείρησης


Engineer

Recommended Posts

Να μεταφέρω σκέψεις μου και ανταλλαγή απόψεων με υπαλλήλους Δήμων (Δυτικών Προαστείων) με ανθρώπους που νοιάζονται κατά πως δείχνει...

 

Ο στόχος του νόμου δεν είναι η απλοποίηση αλλά η απεμπλοκή των υπηρεσιών κατά κύριο λόγο. Πρόσφατα διάβασα ότι υπολόγισαν και το κόστος των εργατωρών και των υπαλλήλων που σχετίζονται με την αδειοδότηση επιχειρήσεων και τις σχετικές μελέτες και ήταν πράγματι μεγάλο. 

Σύμφωνα με τους υπαλλήλους και τη πρόχειρη και ανεπίσημη ενημέρωση που είχαν από το υπουργείο, για ΕΜΑΣ, τους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ που θα ασχοληθούμε, δεν αλλάζουν πολλά πράγματα γιατί όπως αναφέρει ξεκάθαρα ο νόμος θα πρέπει να μπορεί να ελεγχθεί η νομιμότητα... Αυτό προϋποθέτει εκπονημένη μελέτη και κάποιο χαρτί που θα ελέγξουν... σωστά όπως λέτε η Πυροσβεστική δεν θα απαιτεί από τον ιδιώτη να γνωρίζει τη νομοθεσία και να βάλει τα όποια μέσα πυρόσβεσης...

 

Ετσι, τα σχέδια θα πρέπει να υπάρχουν, τα διαγράμματα ροής το ίδιο, η μελέτη πυρασφάλειας επίσης... σε φάκελο μέσα στο κατάστημα και να είναι σε πρώτη ζήτηση για τους επισκέπτες... Ειτε υγειονομικό λέγονται είτε πυροσβεστική....

Με το νέο τρόπο όμως δεν θα περιμένεις να περάσει πρώτα η μελέτη από την υπηρεσία... ΑΡΑ;;;; Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ και βέβαια ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ θα πρέπει να διορθώσει το οτιδήποτε αν γίνει παρατήρηση.

 

Ετσι, ανοίγουν πράγματι γρήγορα οι επιχειρήσεις, δεν κοστίζουν στο κράτος και όλοι είναι χαρούμενοι...

 

Ετσι πιστεύω ότι θα καταλήξει, έτσι νομίζουν στο περίπου και οι υπάλληλοι των δήμων. Πιθανολογώ ότι θα υπάρχει συμβουλευτική διάθεση από τη πλευρά των υπηρεσιών και θα είναι ίσως καλύτερα... Μπορεί βέβαια να ονειρεύομαι και να πάμε σε μεγάλο μπάχαλο, αλλά δεν θα είναι το πρώτο, θα τα καταφέρουμε!

 

Σκέψη: Ακόμα πιο σχολαστικά τη δουλειά μας, δεν χαριζόμαστε, δεν ξεφτιλιζόμαστε, ο φάκελος και οι υπ.δηλ. στην εντέλεια, 100% αληθινές και μία ακόμη υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ότι έλαβα τα Χ,Υ,Ζ.... δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έναρξη της επιχείρησης σύμφωνα με το ν. ΧΧΧΧ/ΧΧ και μου έγινε γνωστή η υποχρέωση να φυλάσσονται σε άριστη κατάσταση σε χώρο της επιχείρησης προς επίδειξη στις υπηρεσίες ελέγχου.  Ετσι καθαρίζεις από τα λαμόγια τύπου... ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΙΠΟΤΑ κλπ...

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκέψη: Ακόμα πιο σχολαστικά τη δουλειά μας, δεν χαριζόμαστε, δεν ξεφτιλιζόμαστε, ο φάκελος και οι υπ.δηλ. στην εντέλεια, 100% αληθινές και μία ακόμη υπεύθυνη δήλωση που θα λέει ότι έλαβα τα Χ,Υ,Ζ.... δικαιολογητικά που απαιτούνται για την έναρξη της επιχείρησης σύμφωνα με το ν. ΧΧΧΧ/ΧΧ και μου έγινε γνωστή η υποχρέωση να φυλάσσονται σε άριστη κατάσταση σε χώρο της επιχείρησης προς επίδειξη στις υπηρεσίες ελέγχου. Ετσι καθαρίζεις από τα λαμόγια τύπου... ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΦΗΣΕ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΙΠΟΤΑ κλπ...

 

 

+1

 

Στο χερι μας ειναι να παμε τις αμοιβες μας x2 ή x3!!!!

Να το θυμαστε αυτο.

Βγαζει πιο πολλα ο διακοσμητης που θα επιλεξει τα φωτα και τα πλακακια, απο εμας που υπογραφουμε, αποτυπωνουμε, δινουμε κανονιστικες οδηγιες, τρεχουμε σε 10 υπηρεσιες.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεις terry, το ξέρεις ότι δεν ασχολούμαι με το ελεύθερο επάγγελμα, αλλά κατά τη γνώμη μου οι αμοιβές σας είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ. Θα έπρεπε να είναι ελεύθερες. Που θα πάει όμως, θα ανοίξει πραγματικά το επάγγελμα. Συγνώμη ρε παιδιά.... εγγυάται κανείς σε ένα ξενοδόχο ας πούμε, ελάχιστη τιμή διανυκτέρευσης? Τι είναι αυτά τα ωραία με τις ελάχιστες αμιοβές. Που ξανακούστηκε αυτό......???

 

Δικαιολογίες του στυλ, είναι φόρος, ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ, χαρτόσημα.... είναι υπερβολές.... Για να μη σχολιάσω την αμοιβή του "χρονοπρογραμματισμού".

 

Το ξέρω, θα μου "την πέσετε" τώρα όλοι οι Π.Μ. ειδικά που δεν ασχολούμαι με το ελεύθερο επάγγελμα, αλλά ρε παιδιά, να βγαίνει μια άδεια 10000 ευρώ για ένα σπίτι 120 m2, να είναι η ελάχιστη, και να ζητάτε και αυξήσεις, εμένα μου φαίνεται πολύ....

 

Πάντα φιλικά, Γιώργος. Ξέρεις terry ότι δεν είναι επί προσωπικού.

 

Υ.Γ. Σχετικά με τους διακοσμητές: Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι υπερβολή οι αμοιβές που ζητάνε. Αλλά δυστυχώς τα βρίσκουν και τα παίρνουνε. Αλλά για σκέψου και το εξής: Είπε ποτέ κανείς μας, ότι πάω σε αυτό το εστιατόριο γιατί έχει και γαμώ τις στατικές μελέτες, και μια σούπερ ντούπερ κοιτόστρωση? Όχι.... όλοι όμως πάμε... και λέμε, μου αρέσει σα χώρος, σαν μαγαζί σαν ατμόσφαιρα σαν διακόσμηση σαν περιβάλλον..........

Edited by FouksMechMech
  • Upvote 2
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

η αρχιτεκτονικη και η διακοσμηση ειναι αλλη φαση

ειναι αλλου, η αρχιτεκτονικη πανω απο ολα

αν το χεις δινεις ζωη σε ενα σκιτσο με 3 γραμμες

και οταν υλοποιηθει.... τερπονται οι αισθησεις

ειναι παρουσα και απουσα ταυτοχρονα

δενει με το περιβαλλον χανεται σαυτο αλλα και ξεχωριζει

ειναι η τεχνη του δημιουργειν

 

η δουλεια του μηχανικου ειναι αλλη

 

αλλα μη ξεφυγουμε πολυ

 

απλα ναι δεν ειπε κανεις "ποποοοοο τι εξαερισμο σουπερ ντουπερ εχει"

απλα μπινελικια αμα δε λειτουργει ακους μετα, ή για την θερμανση

 

και μη ξεχνατε υπαρχουν εστιατορεια που ηταν φοβερα και με ουαου διακοσμηση

και φοβερους χωρους... μονο που για τους χωρους ξυλωσαν μι ακολωνιτσα μωρε

και ο γαμος εγινε κηδεια....

 

απλα υπαρχουν και αποστειρωμενοι αρχιτεκτονες

και υπαρχουν και οι αρχιτεκτονες μηχανηκοι

ο διαχωρισμος ειναι σεβαστος κ προσωπικη υποθεση

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

.... Για να μη σχολιάσω την αμοιβή του "χρονοπρογραμματισμού".

 

off topic

Αμοιβή ''χρονικού προγραμματισμού''  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

Σχεδιάγραμμα του ΚΩΛΟΥ...

Σε άδεια για κατοικία 100-120τμ (του 2011 με Η/Μ μελετες με ΚΕΝΑΚ) τιμή (μελέτης + επίβλεψης) = 1.100 euro  + 1.100 euro = 2.200 euro και οι αντίστοιχες Η/Μ για τη κατοικία (μελέτη + επίβλεψη) = 1.800.

Τι να λεμε τώρα....

 

Αυτές τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ έκανα ο προοδευτικός πρόεδρος Λιάσκας το '89 (τότε καθιερώθηκαν) και όλοι οι μεταγενέστεροι του.

 

Και το πιο ωραίο της υπόθεσης ήταν ότι το 90-95% των πολ. μηχ. + αρχιτεκτονων (το γνωρίζω απο προσωπικές εμπειρίες που συνεργαστηκαω αλλα και απο αναφορές άλλων συναδέλφων μηχανολογων-ηλεκτρολόγων), απο τα χρήματα του χρονικού προγραμματισμου ΛΑΔΩΝΑΝ τους υπαλλήλους της πολεοδομίας για ''γρηγορόσιμο''

 

end off the topic

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα θα γουσταρα να μαθω τα -1 μου

οχι γιατι εχω κολλημα, αλλα μου την σπαει το κρυφτο

ξυδακι λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρεις terry, το ξέρεις ότι δεν ασχολούμαι με το ελεύθερο επάγγελμα, αλλά κατά τη γνώμη μου οι αμοιβές σας είναι εντελώς ΛΑΘΟΣ. Θα έπρεπε να είναι ελεύθερες. Που θα πάει όμως, θα ανοίξει πραγματικά το επάγγελμα. Συγνώμη ρε παιδιά.... εγγυάται κανείς σε ένα ξενοδόχο ας πούμε, ελάχιστη τιμή διανυκτέρευσης? Τι είναι αυτά τα ωραία με τις ελάχιστες αμιοβές. Που ξανακούστηκε αυτό......???

 

Δικαιολογίες του στυλ, είναι φόρος, ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ, χαρτόσημα.... είναι υπερβολές.... Για να μη σχολιάσω την αμοιβή του "χρονοπρογραμματισμού".

 

Το ξέρω, θα μου "την πέσετε" τώρα όλοι οι Π.Μ. ειδικά που δεν ασχολούμαι με το ελεύθερο επάγγελμα, αλλά ρε παιδιά, να βγαίνει μια άδεια 10000 ευρώ για ένα σπίτι 120 m2, να είναι η ελάχιστη, και να ζητάτε και αυξήσεις, εμένα μου φαίνεται πολύ....

 

Πάντα φιλικά, Γιώργος. Ξέρεις terry ότι δεν είναι επί προσωπικού.

 

Υ.Γ. Σχετικά με τους διακοσμητές: Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι υπερβολή οι αμοιβές που ζητάνε. Αλλά δυστυχώς τα βρίσκουν και τα παίρνουνε. Αλλά για σκέψου και το εξής: Είπε ποτέ κανείς μας, ότι πάω σε αυτό το εστιατόριο γιατί έχει και γαμώ τις στατικές μελέτες, και μια σούπερ ντούπερ κοιτόστρωση? Όχι.... όλοι όμως πάμε... και λέμε, μου αρέσει σα χώρος, σαν μαγαζί σαν ατμόσφαιρα σαν διακόσμηση σαν περιβάλλον..........

 

Σχολιάζεις για κάτι που δεν ανέφερε ο terry. Αυτό που είπε είναι οτι θα αυξηθούν οι δουλειές από τέτοιες εργασίες. Σε ορισμένους τομείς πχ ΠΕΑ οι αμοιβές είναι ελεύθερες, ενδεχομένως αλλού π.χ άδεια ανέγερσης κατοικίας να είναι κλειστές, εφόσον είναι κλειστές εκεί δεν φταίει ο μηχανικός αλλά το κράτος που δεν ενεργεί για να καταργηθεί το εν λόγω σύστημα, για να μην πώ οτι και σε τέτοιες περιπτώσεις αρκετοί προτείνουν κάτω από τις κατώτατες αμοιβές.

Τα 10000 ευρώ για άδεια μονοκατοικίας και εμένα μου φαίνονται πολλά, σε κάθε περίπτωση όμως όταν θέλεις να κτίσεις ένα σπίτι με όλες τις νόμιμες διαδικασίες, τρεχάματα μελέτες στατικές  επιβλέψεις και ένα σωρό εκεί θα πληρώσεις. Αντιμετωπίζεις το θέμα από την μεριά του πελάτη, δεν θα κάτσει ο άλλος επαγγελματίας να ξεφτιλίσει την δουλειά του, οι μελέτες δεν είναι διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο, παίζονται πολλά όπως η ασφάλειά σου και της περιουσίας σου, ακόμα αν συμβεί κάτι άσχημο μπορεί να σε τρέχουν και στα δικαστήρια, το παράδειγμά σου εντελώς άστοχο. Σορρυ από εμένα έχεις -1.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχα πει σε εναν πελατη

με 50 ευρω μαγαζι δε κανεις

γιατι αμα μπορουσε να γινει....

 

.... θα το χα κανει για την παρτυ μου

 

τελικα απο οτι καταλαβαινω και οπως ειπα και πιο πανω......

για μας ειναι 3 υπ δηλωσεις...... ΠΑΡΑΠΑΝΩ 8-)

στην ολη διαδικασια

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι που σταματάνε οι "δυσκοιλιότητες" των υπαλλήλων που με το σωστό λαδάκι εξαφανίζονταν και οι άδειες δίνονταν .

 

Τώρα αν εμείς ξεφτιλίσουμε την δουλειά μας και τις αμοιβές μας , θα φταίμε μόνο εμείς .

 

Το μόνο που θα ήθελα , είναι ΕΔ και σε αυτές τις περιπτώσεις , ώστε πιέσεις και εκβιασμοί από τους μαγαζάτορες να κόβονται αμέσως .

 

Στην αρχή τουλάχιστον .

Link to comment
Share on other sites

......

Το ξέρω, θα μου "την πέσετε" τώρα όλοι οι Π.Μ. ειδικά που δεν ασχολούμαι με το ελεύθερο επάγγελμα, αλλά ρε παιδιά, να βγαίνει μια άδεια 10000 ευρώ για ένα σπίτι 120 m2, να είναι η ελάχιστη, και να ζητάτε και αυξήσεις, εμένα μου φαίνεται πολύ....

 

Δεν ξέρω αν το έχεις μάθει αλλά εδώ και 2 χρόνια δεν υπάρχουν ελάχιστες αμοιβές στους Μηχανικούς. ¨Ο,τι να ναι γράφεις. Τώρα τι γίνεται με άλλα επαγγέλματα να μην το σχολιάσω...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.