Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα επιβολή κυρώσεων σε Ενεργειακό Επιθεωρητή από το ΥΠΕΚΑ


Engineer

Recommended Posts

Η μόνη μου ένσταση είναι πως μπορούνε να ξανανέβουν οι τιμές....Και έστω πχ πάνε καλά τα πράγματα, τι θα πει κάποιος στον πελάτη?

-Θέλω πχ 200 ευρώ...

-Μα μέχρι πέρυσι το κάνατε με 80....

-Αλλάξανε τα πράγματα, έχουμε ανάπτυξη τώρα...

 

Ξέρω γω? Μου φαίνεται ότι κατεβαίνει παγιώνεται και δύσκολα αλλάζει...

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ένσταση είναι πως μπορούνε να ξανανέβουν οι τιμές....Και έστω πχ πάνε καλά τα πράγματα, τι θα πει κάποιος στον πελάτη?

-Θέλω πχ 200 ευρώ...

-Μα μέχρι πέρυσι το κάνατε με 80....

-Αλλάξανε τα πράγματα, έχουμε ανάπτυξη τώρα...

 

Ξέρω γω? Μου φαίνεται ότι κατεβαίνει παγιώνεται και δύσκολα αλλάζει...

Δεκτη η ενσταση σου με ενα μονο σημειο...

Το ενοικιο του ιδιου σπιτιου ειχε περσι 300€

Φετος εχει 200€

Κριση βλεπεις...

 

Μετα απο 2 χρονια η κριση φαινεται να ξεπερνιεται.... Ο ιδιοκτητης σου ζητα παλι 300€

Τι θα του πεις?

"Μα περσι το ειχες 200€, φετος γιατι 300€?"

Γιατι και προπερσι 300€ το ειχα θα σε πει και θα χει και δικιο

 

Γενικα δε διαφωνω με την θεση σου, απλως θεωρω πως οι τιμες δε θα παρουν την ανιουσα πανω απο την τιμη στην οποια ξεκινησαν. Οταν γινεται κοιλια, απο μια αρχικη ψηλη σε μια χαμηλοτερη λογω κρισης και λοιπων συνθηκων, τοτε δε θεωρω διολου απιθανο, μολις ξεπεραστουν τα κοινωνικοοικονομικα προβληματα που ωθησαν σε αυτην την πτωση, να επανελθουν οι τιμες στα προηγουμενα επιπεδα...

Δε θα ειναι κατι το πρωτογνωρο ουτε ενα ενοικιο 300€ απο 200€ στην κριση ουτε ενα ΠΕΑ 150€ που κοστιζε 80€ σε εποχες κρισης...

Link to comment
Share on other sites

Η ελεύθερη αγορά έχει διακυμάνσεις. Όπως πέφτουν οι τιμές με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (όχι ρυθμό  8-) ) ανεβαίνουν πάλι. Προσφορά - ζήτηση, ισχύει πάντα

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ένσταση είναι πως μπορούνε να ξανανέβουν οι τιμές....Και έστω πχ πάνε καλά τα πράγματα, τι θα πει κάποιος στον πελάτη?

-Θέλω πχ 200 ευρώ...

-Μα μέχρι πέρυσι το κάνατε με 80....

-Αλλάξανε τα πράγματα, έχουμε ανάπτυξη τώρα...

 

Ξέρω γω? Μου φαίνεται ότι κατεβαίνει παγιώνεται και δύσκολα αλλάζει...

 

Στους πελάτες μου προτιμώ να λέω την αλήθεια:

- θέλω π.χ. 200€

- Μα μέχρι πέρυσι το κάνατε με 80...

- Αλλάξανε τα πράγματα. Πλέον δεν έχουμε αφορολόγητο, αυξήθηκε 30% το ΤΣΜΕΔΕ, 100% ο λογαριασμός της ΔΕΗ, 100% το κόστος μετακκίνησης, 100% τα χαράτσια. Με τα 200€ τώρα έχω μικρότερο κέρδος απ'ότι με τα 80€ πέρυσι...

- Γίνεται καλύτερη τιμή χωρίς απόδειξη;

- Δεν γίνεται. Έχουν αυξηθεί τα τεκμήρια τόσο που και να μην κόψω απόδειξη θα πληρώσω φόρους σαν να έχω κόψει.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φίλε, αλλά έτσι όπως το λές μπορεί να δώσεις πάτημα να σου πει και ο άλλος τα δικά του...Μου κόψανε τη σύνταξη...κλέισανε τον ΕΟΠΥΥ και τρέχω ιδιωτικά γιατί έχω θέμα..δίνω για ΠΕΑ, δίνω και για χαράτσι...ο γιος άνεργος κτλ κτλ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ Ίκαρε και +1.

Δεν παίζει τέτοια αιτιολόγηση σε πελάτη.

Η αρχική ιδέα της επιθεώρησης κτιρίων είχε λογική. Θεώρησαν ότι θα δημιουργούσε κινητικότητα στην αγορά ακινήτων μέσω της προτίμησης ενοικιαστών και αγοραστών σε χώρους καλύτερης ενεργειακής κατάταξης.Κάτι αντίστοιχο με τις αγορές ηλεκτρικών συσκευών, όπου αν κάποια έχει κατηγορία έστω και Α και όχι Α+ ίσως μείνει στα αζήτητα πλέον.

Φυσικά, με την ολοκληρωτική κατάρρευση της κτηματαγοράς ο κόσμος συνεχίζει να βλέπει το ΠΕΑ σαν ένα ακόμη επιβαλλόμενο χαρτί χωρίς νόημα. Τις περισσότερες φορές δεν κοιτάζει καν αυτό που του δίνετε, διότι και να το δει και να το καταλάβει, ποιος είναι διατεθειμένος να επενδύσει ένα αρχικό κεφάλαιο στην κατοικία του για να την αναβαθμίσει ενεργειακά (έστω και με επιδότηση), αφού έχουν διαλυθεί τα πάντα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω....ολοι οι ενοικιαστες που ενδιαφέρονται σοβαρα. ρωτάνε αν εχει πολλα κοινόχρηστα,τι θερμανση εχει,αν είναι μεζονετα αν εχει ηλιακο, κτλπ......

δεν εχουν μαθει να βλεπουν το πεα , αλλα η οικονομια τους ενδιαφερει και επηρεαζει την τιμη.......

Link to comment
Share on other sites

οι  τιμες  της  παροχης  υπηρεσιων απο  δω  και  περα  μονο  θα  κατεβαινουν   μεχρι  να  σχηματιστει  το  εξης  παραδοξο  :

 

μισθοι  λιγο  πανω  απο  βουλγαρια 

κρατικοι  φοροι  λιγο  πανω  απο σουηδια -  γερμανια 

παροχες  λιγο  κατω  απο   το  πακισταν  αφγανισταν  ισλαμαμπαντ 

εκει  θα  καταληξουμε  ,  σιγα  σιγα  ομως  καθε  χρονο  και  ενα  σκαλοπατι  πιο  κατω .

ολα  τα  αλλα  που  ακουγονται  ειναι    αυταπατες και  οσοι  τα  λενε  εινει  ειτε  απατεωνες  ολικης =  πολιτικοι   ειτε  αδαεις και  απαιδευτοι .

 

φυγεται  κατεπειγοντως  απο  τις  υπηρεσιες  και  αναζητηστε  εργασια  στην πρωτογενη  παραγωγη  που  σε  5-6  χρονια 

θα  μπορει  να σας  θρεφει  τουλαχιστον .

Edited by loser
  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

να γινουμε αγροτες;;;...

παντως εχουμε και πλεονεκτημα γιατι συνηθίσαμε στην επιβλεψη (σε οικοδομες ή εργα) , τωρα θα επιβλέπουμε οργωματα και συγκομιδες....

 

θεωρω ουτοπικο ,να λεμε ότι το 2014 η λυση είναι να γυρισουμε στο 1950,να οργωνουμε ή να βοσκουμε προβατα  και να προσπαθήσουμε να ανταγωνιστούμε σε αγροτικα προιοντα  άλλες χωρες....

 

με τοσο εκπαιδευμενο προσωπικο, λυση είναι οι  νεες τεχνολογιες,ο τουρισμος, να προσπαθήσουμε να ξαναδημιουργήσουμε εστω ελαφρια αλλα εξειδικευμενη βιομηχανια κτλπ....

οσο για την κριση ,καποτε θα τελειωσει ,εδώ μετα από χαμενους πολεμους και καταστροφες μετα από λιγα χρονια είχαμε  αναπτυξη....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.