Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα! Μπορώ να έχω τη βοήθειά σας σε ένα θέμα σχετικό με βεβαιώσεις μηχανικού γιατί κάπου έχω χαθεί στη νομοθεσία???

 

Μέχρι τώρα είχα την εντύπωση ότι σε ολοκληρωμένες υποθέσεις του ν. 4014 και από πλευράς προστίμων και σχεδίων για να δώσω βεβαίωση θα πρέπει να τις κάνω μεταφορά στο ν. 4178 και μετά την ολοκλήρωση να δώσω τις βεβαιώσεις.

 

Διαβάζοντας όμως την ε/α 2 της εγκ. 3 καταλαβαίνω ότι απλά εκδίδω βεβαιώσεις χωρίς  να κάνω τη μεταφορά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? 

 

Επίσης αν σε τακτοποιημένο αυθαίρετο με μία δήλωση πρέπει να δώσω διαφορετική βεβαίωση για κάθε ανεξάρτητο διαμέρισμα που υπάρχει σε αυτό?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτα πρέπει να γίνει η μεταφορά στον 4178 και στη συνέχεια η έκδοση τόσων βεβαιώσεων 4178 όσων απαιτούνται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε ευχαριστώ πολύ!!!

Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας έχω αρχίσει να αμφιβάλλω ακόμη και για αυτά που αρχικά νόμιζα ότι είχα καταλάβει....

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας όμως την ε/α 2 της εγκ. 3 καταλαβαίνω ότι απλά εκδίδω βεβαιώσεις χωρίς  να κάνω τη μεταφορά.

 

Αφού δεν έχει γίνει η "σχετική προσαρμογή στο πληροφοριακό σύστημα"

θα πρέπει, κατά τη γνώμη μου, να γίνει μεταφορά και σ' αυτή την περίπτωση,

[αν απαιτηθεί πχ να πωληθεί το ακίνητο και να εκδοθεί βεβαίωση].

Edited by Teta
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν πια αυτές οι βεβαιώσεις του 4014.

Δεν γίνονται δεκτές από συμβολαιογράφους και υποθηκοφύλακες κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ημιυπόγειο χώρο αποθήκης σε οικοδομή, η κάτοψη προέβλεπε η είσοδος σε αυτή γινόταν από το κεντρικό κλιμακοστάσιο.

Μετά τη σημερινή αυτοψία διαπίστωσα ότι το κλιμακοστάσιο δεν κατεβαίνει στην αποθήκη, αλλά έχει διανοιχτεί μια είσοδος σε μια πλευρά της κάτοψης.

Κατά τα άλλα ο χώρος συμφωνεί με τα σχέδια της άδειας.

 

Επηρεάζει αυτή η αλλαγή την έκδοση βεβαίωσης? Θυμάμαι ότι με τον 4014 κοιτούσαμε αν υπάρχουν αλλαγές σε δόμηση-κάλυψη και ύψος, άρα μια τέτοιου είδους αυθαιρεσία δεν θα εμπόδιζε τη βεβαίωση.

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός σχεδίου κτίσμα με Β΄Φάση Ν.1337/83 παίρνει βεβαίωση για μεταβίβαση Ν.4178 ή απαιτείται να δηλωθεί προς τακτοποίηση; Επαναλαμβάνω "εκτός σχεδίου" .

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια βοηθεια

Κτισματα αποδεδειγμενα προ 1955 εχουν ρυμοτομηθει σε καποιο τμημα προ 30ετιας για διανοιξη δρομου.

Μπορω να δωσω βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.