Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

με ΟΑ του 1997

ειναι αδυνατο να μην βρεις στοιχεια...

κατ' αρχας ο αριθμος της αδειας γραφεται -υποχρεωτικα -  μεσα στα συμβολαια

[και επισυναπτεται αντιγραφο αυτης, βαση του αρθρ.17 παρ. 12 του ν.1337/83]

και πρεπει να εχει επισυναφθει  και τοπογραφικο με την δηλωση του  ν 651/77

Επίσης,  ειναι σιγουρο  οτι  εχουν δοθει δανεια....εγιναν προσημειωσεις στο υποθηκοφυλακειο...

επομενως στοιχεια εχουν και οι Τραπεζες...

 

βλεπεις και στην ΔΕΗ

και στον Δημο...

 

Αν πουθενα δεν υπαρχει αριθ, αδειας...

 

τοτε...μαλλον θα πρεπει να αρχισεις να ανησυχεις... :sad:

 

Τον αριθμό και το στέλεχος τα έχω... Τα εγκεκριμένα σχέδια δεν έχω... Έχω μόνο αυτά της οριζοντίου!

Τι κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρόβλημα μου ήταν :

1.αν μπορώ να δώσω την βεβαίωση ο ίδιος για εμενα,

2. και μόνο για την μια κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση μπορείς να δώσεις άνετα για κάθε δικό σου ακίνητο. Δεν υπάρχει περιορισμός.

Στην προηγούμενη δημοσίευση στο ανέλυσα γιατί δεν μπορείς. 

Προφανώς έχεις ορίσει αποκλειστικές χρήσεις στο γήπεδο. (δεν απάντησες σε αυτό)

Το γήπεδο είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ως προυφιστάμενο του 77. Σε αυτό έχει εκδοθεί Ο.Α

Για να εκδώσεις βεβαίωση, σημαίνει ότι μεταβιβάζεις (άρα κατατμείς το συνολικό) το ένα τμήμα του γηπέδου με μια οικοδομή εντός αυτού.

Άρα, αφενός δημιουργείς 2 μη άρτια τμήματα και 2 αυθαίρετες οικοδομές, αφετέρου κάτι τέτοιο δεν επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει συμβολαιο συστασης οριζοντιου ιδιοκτησιας (Ν.3741/1929 αρ. 1002 και 1117 σε συνδιασμο με Ν.Δ. 1024/1971 οπως αυτο τροποιηθηκε απο τον Ν. 2052/1992). ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΟΡΟΦΟΚΤΗΣΙΩΝ.

Αφορα δυο διοροφες κατοικιες με υπογειο στατικα συνδεδεμενες (συνιστων επ αυτου αυτοτελεις ανεξαρτητους και διακεκριμενας ιδιοτησιας, καθ οτι ο Ν.Δ. 1024/1971, εχει δικαιωμα προς συναψη συμβασεως απευθυνομενη προς οιονδηποτε μελλοντα συνιδιοκτητη).

Αντιγραφω απο το συμβολαιο :

(ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Το παρον συγκροτημα των κατοικιων το οποιο εχει ανεγερθη βασει νομιμου αδειας και περιλαμβανει δυο (2) συνολικως αυτοτελεις και ανεξαρτητους οριζοντιους ιδιοκτησιας ητοι τις υπ αριθμους ενα (1) και δυο (2) οι οποιες θα ειναι διοροφες κατοικιες στατικα συνδεδεμενες).

Μετα κανει την περιγραφη των κτιριων και εχει κανει και τον κανονισμο δικαιωματων και υποχρεωσεων των ιδιοκτητων των ως ανω διηρημενων ιδιοκτησιων. Ουσιαστικα ηταν ενα παραθυρο για να μπορεις να πουλα ανεξαρτητα ο καθε ιδιοκτητης το δικο του χωρις το προβλημα του εξ αδιαιρετου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφε αλλά το λες μετά από 3 δημοσιεύσεις αυτό.

Στην αρχή μίλησες για χρήσεις όχι για σύσταση οριζοντίων.

 

Με τα νέα δεδομένα λοιπόν...

Έχεις 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες και θέλεις να μεταβιβάσεις τη μια από αυτές. Δε βλέπω κάποιο κόλλημα.Ελέγχεις τη νομιμότητα του μεταβιβαζόμενου διαμερίσματος (διώροφη κατοικία εν προκειμένω) και χορηγείς τη βεβαίωση.

Ο προβληματισμός σου σε τι έγκειται; 

 

Παρατήρησα ότι στο κείμενο του συμβολαίου που παραθέτεις δεν αναφέρονται χιλιοστά.

Θεωρείται αυτονόητο ότι η κάθε μια θα είναι από 500 χιλιοστά?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει συμβολαιο συστασης οριζοντιου ιδιοκτησιας (Ν.3741/1929 αρ. 1002 και 1117 σε συνδιασμο με Ν.Δ. 1024/1971 οπως αυτο τροποιηθηκε απο τον Ν. 2052/1992). ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΟΡΟΦΟΚΤΗΣΙΩΝ.

Αφορα δυο διοροφες κατοικιες με υπογειο στατικα συνδεδεμενες (συνιστων επ αυτου αυτοτελεις ανεξαρτητους και διακεκριμενας ιδιοτησιας, καθ οτι ο Ν.Δ. 1024/1971, εχει δικαιωμα προς συναψη συμβασεως απευθυνομενη προς οιονδηποτε μελλοντα συνιδιοκτητη).

Αντιγραφω απο το συμβολαιο :

(ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Το παρον συγκροτημα των κατοικιων το οποιο εχει ανεγερθη βασει νομιμου αδειας και περιλαμβανει δυο (2) συνολικως αυτοτελεις και ανεξαρτητους οριζοντιους ιδιοκτησιας ητοι τις υπ αριθμους ενα (1) και δυο (2) οι οποιες θα ειναι διοροφες κατοικιες στατικα συνδεδεμενες).

Μετα κανει την περιγραφη των κτιριων και εχει κανει και τον κανονισμο δικαιωματων και υποχρεωσεων των ιδιοκτητων των ως ανω διηρημενων ιδιοκτησιων. Ουσιαστικα ηταν ενα παραθυρο για να μπορεις να πουλα ανεξαρτητα ο καθε ιδιοκτητης το δικο του χωρις το προβλημα του εξ αδιαιρετου.

κατι δεν  φαινεται  να παει καλα στην υποθεση...

 

η ζωνη σου δινει το δικαιωμα να χτισεις με λιγωτερα τμ γηπεδου...

κατα τα λοιπα παραμενεις εκτος σχεδιου,,...

 

αφου εισαι εκτος σχεδιου...δεν μπορες να κανεις συσταση  καθετης ουτε να επικαλεστεις το νδ 1024

 

- αυτο  που εκανες ειναι οτι εβγαλες ΟΑ για  δυο "εν επαφη" οικοδομες [σωστο]

- εκανες συσταση ΟΙ  για καθε μια ιδιοκτησια με 500 χιλιοστα εξ αδιαιρετου επι του οκοπεδου η  καθε  μία..[σωστο]

- εδωσες αποκλειστικη χρηση  τμηματος του ακαλυπτου στην καθε μια [σωστο]

 

- και αναφερθηκες και στο νδ 1024 [λαθος]

 

ξαναδες τε τα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Μια ερώτηση θέλω να κάνω σχετικά με τη βεβαίωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου που μου ζητάει ο ιδιοκτήτης για τη μεταβίαβαση του ακινήτου.Το θέμα είναι ότι στο αγροτεμάχιο υπάρχει μέσα ένα κοντέινερ από λαμαρίνα το οποίο είναι στημένο πάνω σε μια βάση από σκυρόδεμα ύψους 30 πόντων περίπου.Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση με τη βεβαίωση που μου ζητάει ο ιδιοκτήτης?Θεωρείται αυθαίρετη κατασκευή?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

To μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση. Είναι αυθαίρετη κατασκευή.


Σημ. εδώ αυθαίρετη κατασκευή είναι το BBQ ... το container δεν θα είναι? που μάλιστα είναι και σε μπετονένια βάση.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως η λύση είναι να προχωρήσει αρχικά σε τακτοποίηση και μετά σε μεταβίβαση.Εκτός και αν θέλει να απομακρύνει το κοντέινερ από το αγροτεμάχιο και να σκεπάσει το μπετό με χώμα για να του χορηγήσω βεβαίωση ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.