Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

ε. Μετά την ενεργοποίηση της δυνατότητας του πληροφοριακού συστήματος να υποδέχεται τα τοπογραφικά διαγράμματα της προηγούμενης παραγράφου, υποβάλλονται ηλεκτρονικά και αυτά, πριν τη σύνταξη των συμβολαίων, στην αρμόδια αρχή για το πληροφοριακό σύστημα και προσαρτώνται στα συμβόλαια. Για την ενεργοποίηση της παραπάνω δυνατότητας εκδίδεται διαπιστωτική απόφαση του αρμοδίου οργάνου της αρμόδιας αρχής.

 

Δεν ενεργοποιήθηκε με ΕΠΙΣΗΜΗ απόφαση ΤΕΕ ή ΥΠΕΚΑ

οπότε δεν βάζεις τώρα και άμεσα τ.δ

αλλά βάζεις το "ξυπνητήρι" για να το θυμάσαι όταν ...κλπ

Ξυπνητήρι γιατί να μπει;

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που θα ξανακάνω την ερώτηση αλλά εχω καταμπερδευτεί...

Εχω μια δήλωση του 4014 που εχει πληρωθει εφάπαξ το προστιμο, εχω κάνει ολοκληρωμένη υπαγωγή (μεχρι και αρχεια εχω ανεβάσει). Μου ζητησαν να εκδώσω βεβαιωση γιατι προκειται να πουληθει. Τωρα θα εκδωσω βεβαιωση του Ν4178.

Σωστά μεχρι εδώ;

Η δηλωση τακτοποιησης του 4014 πρεπει να μεταφερθει και αυτη στη νεα πλατφορμα;

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα την μεταφέρεις. 

μπαίνεις και τυπώνεις βεβαίωση για την περίπτωση του αρ. 1.ζ (4178)

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρεστε αν μου εχει ξεφυγει κατι,αλλα εχουμε συγκεκριμενα πως υπολογιζεται

ο φορος ανταποδοσης (σε βεβαιωσεις και κυριως δηλωσεις)?Για να ξερουμε τι

θα λεμε στον πελατη οσον αφορα το κοστος της τακτοποιησης ωστε να μην ξινουμε αναξιοπιστοι.

Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με το νόμο (αρθρο 11 παρ8β) σε κάθε βεβαίωση  μεταβίβασης πρέπει να γίνεται μνεία για τη υποβολή ή μη υποβολή μελέτης στατικής επάρκειας... θα το γράφουμε στα σχόλια της δήλωσης ή στην τεχνική έκθεση; μήπως  η υποχρέωση αυτή δεν αφορά τα διαμερίσματα και σε αυτές τις βεβαιώσεις δεν γράφουμε κάτι;

και κάτι ακόμα σε βεβαίωση μεταβίβασης για γραφείο που  έχει ρυθμιστεί ένας η/χ με 3843 θα δηλώσω κάτι για τη στατική επάρκεια  εφόσον δεν πρόκειται για κατοικία .... με έχει μπερδέψει κάπως η διατύπωση της παραγραφου 8β

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

μολις πηγα να εκδωσω μια βεβαιωσω του Ν4178 και διαπιστωσα οτι δεν ειχα περασει σωστα τα στοιχεια του νομο :|

και δεν υπαρχει το πεδιο για επαναφορά σε προσωρινή....τι κάνω? καινούργια βεβαιωση? και με τη λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ξυπνητήρι γιατί να μπει;

αξιότιμε!! (ειλικρινά και χωρίς ειρωνεία αυτό)

 

για να σου θυμίσει να βάλεις το τ.δ 

ΟΤΑΝ και ΟΠΟΤΕ ενεργοποιηθεί το σύστημα

Link to comment
Share on other sites

Εκεί όχι δεν δίνεις αν πρωτίστως δεν ρυθμιστεί η αυθαιρεσία στους εξώστες.

 

 

Επομένως θεωρείς πως έχει συντελεστεί υπέρβαση δόμησης; 

 

Να το μαζέψουμε λίγο;

Στις περιπτώσεις Ο.Ι. ο εξώστης δεν αποτελεί σημείο ελέγχου αφού δεν ανήκει σε κάποιον, παρά μόνο με αποκλειστική χρήση βάσει αποφάσεων του ΑΠ (π.χ. ΑΡΕΙΟΣ ΠΑΓΟΣ 687/1988)

 

Σε περιπτώσεις που δεν υπάρχει σύσταση το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο (και το άλλο είναι αλλά τεσπα)

Κάλυψη και ύψος δεν επηρεάζει.

 

Πάμε να δούμε τη δόμηση.

Μετράει στη δόμηση; ναι, όταν είναι πάνω από 40%...

Θα ελέγχουμε το ΔΚ: ξεφεύγουμε.

Τακτοποιούμε τον εξώστη; είναι το ασφαλέστερο. Το θέμα είναι άμα είναι απαραίτητο.

Δεν έχω πεισθεί ούτε με τη μία ούτε με την άλλη άποψη...

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.