Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Δεν θέλω να κάνω καμία αλλαγή, μόνο να γράψω τεχνική έκθεση και να βγάλω βεβαίωση. Αν το πάω σε οριστική υπαγωγή , θα μπορώ μετά να ανεβάσω αρχεία ; Είναι σίγουρο αυτό ή ρισκάρουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μου ζήτησαν βεβαίωση για ένα ισόγειο κατάστημα από τα 7 εμφαινόμενα στην κάτοψη. Πήρα τα εγκεκριμένα σχέδια (ΟΑ του 1980) αλλά έχει μόνο περιμετρικές διαστάσεις της πολυκατοικίας και καθόλου διαστάσεις των καταστημάτων ή του κλιμακοστασίου.... :(

Πως θα ελέγξω την νομιμότητα; Μετρώντας με κλιμακόμετρο επάνω στο σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

Οι τυχόν διαστάσεις αλλά κυρίως το εμβαδόν των συμβολαίων δεν αποδεικνύουν την νομιμότητα του κτίσματος...

Οπότε μένει μόνο το κλιμακόμετρο επί του σχεδίου (με όσο λάθος μπορεί να έχει αυτή η μέθοδος) και ο έλεγχος των εξωτερικών διαστάσεων..

Ευχαριστώ Moldovanis.

Link to comment
Share on other sites

αν το εμβαδο απο τον πολλαπλασιασμο των διαστασεων που προκυπτουν απο την χρηση του κλιμακομετρου επι των εγκεκριμενων σχεδιων (κατοψη και τομη) συμβαδιζει με το εμβαδο που περιγραφεται στο συμβολαιο δεν χωραει καμια αμφιβολια οτι εισαι ενταξει

Edited by Moldovanis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Δεν θέλω να κάνω καμία αλλαγή, μόνο να γράψω τεχνική έκθεση και να βγάλω βεβαίωση. Αν το πάω σε οριστική υπαγωγή , θα μπορώ μετά να ανεβάσω αρχεία ; Είναι σίγουρο αυτό ή ρισκάρουμε ;

Χωρίς φόβο και χωρίς πάθος, προχώρα κανονικά !!!

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα σε ολους

Σε αγροκτημα (εκτος σχεδιουν με μικρη αποθηκη προ 55)  ,προκειται να γινει γονικη παροχη.

Το ακινητο ανηκει 4/5 στο πατερα κ 1/5 στο πεθαμενο αδελφο του,αλλα δεν εγινε αποδοχη 

1.Δινω βεβαιωση ?

2ιδιοκτητη βαζω τον πατερα κ τον θανοντα?

3.μονο τον πατερα μιας κ το 1/5 του θανονταν το εχει ατυπα εδω κ 26 χρονια?

οταν ειπα στη συμβολαιογραφο,οτι πρεπει πρωτα να γινει αποδοχη απο τον πατερα ,απαντησε οτι δεν γινεται 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites


Εγκύκλιος 3/01.10.2013 – Κεφάλαιο Α’ Ν.4178/2013 – Οδηγίες, διευκρινίσεις, καθώς & απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις.

......

10. Σε ποιες συμβολαιογραφικές πράξεις δεν επισυνάπτεται η βεβαίωση μηχανικού της §1β του άρθρου 3 του Ν.4178/2013;

Δεν απαιτείται η επισύναψη βεβαίωσης μηχανικού σε συμβολαιογραφικές πράξεις αποδοχής κληρονομιάς, δωρεάς αιτίας θανάτου, συγχώνευσης εταιρειών, καθώς και εξοφλητικές συμβολαιογραφικές πράξεις, υπό την έννοια ότι δεν αποτελούν δικαιοπραξία εν ζωή.

 

και συνεχίζω

 Όσο οι εν δυνάμει κληρονόμοι ή έστω κάποιος απο αυτούς δέν αποδέχονται την κληρονομιά το τμήμα του ακινήτου αυτού δέν τους ανήκει. Άν κάνει αποδεκτή, τότε άνετα μπορεί να την τακτοποίησει αυτός.

Θεωρώ, κατά την γνώμη μου, ότι πρακτικά ΚΑΝΕΙΣ δέν μπορεί να το τακτοποιήσει μέχρι η κληρονομιά να γίνει αποδεκτή.Χρειάζεται εξουσιοδότηση ιδιοκτητών ... τον ένα τον έχεις ... τον άλλο ....?

 

 

Link to comment
Share on other sites

-Αδεια 1976

-Βρηκα το στελεχος της οικοδομικης αδειας.

-Πηρα απαντηση απο πολεοδομια οτι τα σχεδια εχουν καταστραφει στις πλημμυρες 1977.

-Βρηκα Τοπογραφικο+Κατοψεις (οχι τομη) συννημενα σε ΣΥΣΤΑΣΗ 1977.

 

Μου ζητανε βεβαιωση για μεταβιβαση.

Εχω αλλη επιλογη εκτος απο ανασυσταση φακελου?

Link to comment
Share on other sites

georgegaleos  καλημερα

δεν χρειαζεται τακτοποιηση,το κτιριο ειναι νομιμο,αλλα θελει να κανει γονικη παροχη κ ενα τμημα του κτηματος ανηκει στο πεθαμενο αδελφο κ δεν εχει κανει αποδοχη

Η συμβολαιογραφος θελει βεβαιωση χωρις πρωτα να γινει αποδοχη,γιατι λεει οτι περιηλθε στο ετερο αδελφο λογω χρησικτησιας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.