Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

καλη εβδομαδα σε ολους σας

εχω κανει υπαγωγη σε κτιριο με ΟΙ με μια δηλωση για ολες κ βρισκομαι στη φαση της υπαγωγης,Για να δωσω βεβαιωση για μια εξ αυτων μπορω ,κανω νεα δηλωση με αναφορα στη δηλωση υπαγωγης? η δινω τη βεβαιωση απο τη δηλωση υπαγωγηςολου τουκτιριου?

Στη πρωτη περιπτωση αν δωσω χωριστη βεβαιωση για μια ΟΙ ,η δηλωση υπαγωγης ολου του κτιριου πρεπει να βρισκεται σε ολοκληρωμενη υπαγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Νίκο.

Μεταβίβαση πραγματοποιείται μετά την πληρωμή τουλάχιστον του 30% του προστίμου και κατάσταση δήλωσης σε οριστική υπαγωγή.

Κάθε βεβαίωση (για κάθε οριζόντια που μεταβιβάζεται) θα αποτελεί νέα βεβαίωση και στα σχόλια θα αναγράφεται ο α/α δήλωσης και ο ηλεκτρονικός κωδικός της.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, σχετικά με το #2984 ερώτημά μου. Ο ιδιοκτήτης συμφώνησε για τακτοποίηση της μετακίνησης. Ταυτόχρονα θα τακτοποιηθούν και μικροδιαφορές στα ύψη των διαμερισμάτων. Όμως υπάρχει και μια στέγη υπερυψωμένη περίπου 1 μέτρο, τόσο στο συνολικό ύψος όσο και στα πλάγια. Επίσης υπάρχουν αυθαίρετες αποθήκες στο ισόγειο. Μπορώ να τακτοποιήσω μόνο την μετακίνηση της οικοδομής και τις μικροδιαφορές στο ύψος (υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας) αλλά να μην πειράξω τίποτα από τα κοινόχρηστα? Άλλωστε θα πάνε όλα σαν κατηγορία 3 και δεν απαιτούνται διαγράμματα δόμησης, κατόψεις κτλ μόνο τοπογραφικό της άδειας. Άρα δεν θα σημειώσω πουθενά τις άλλες αυθαιρεσίας. Βεβαίωση πιστεύω ότι μπορώ να δώσω, ίσως πρέπει στην Υ.Δ. του ιδιοκτήτη και στην Τ.Ε. μου να αναφέρεται ότι δεν τακτοποιούνται τυχόν άλλες αυθαιρεσίες.

Συμφωνείτε?

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι τελείως σίγουρος. Με προβληματίζουν τα εξής σημεία:

1) Αν κλείσει η υπαγωγή, χωρίς να δηλωθούν όλες οι αυθαιρεσίες στις ιδιοκτησίες που εξετάζεις, ακόμη και αν δεν δόσεις βεβαίωση για αυτή την υπαγωγή, είναι ενεργή η έκδοσή της.

2) Δηλώνοντας τα μισά, αλλάζουν οι συντελεστές του προστίμου που επιρεάζονται από τα ποσοστά υπερβάσεων και κατ' αυτό μειώνεται το πρόστιμο όσων δηλώσεις.

3) Η φράση "τυχόν άλλες αυθαιρεσίες", ηχεί άσχημα, σαν να δήλωσες κάτι και να σταμάτησες τον έλεγχο στην μέση.

 

Προσωπικά αν ήθελα να αφήσω αυθαιρεσίες απ' έξω, θα άφηνα τις ιδιοκτησίες στις οποίες συναντόνται αυτές οι αυθαιρεσίες απ'έξω.

Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι την μετατόπιση ή αυθαιρεσίες που θα μαζεύονταν σε μία παράβαση, θα χρεωθούν στο μέλλον ξανά, σε άλλες δηλώσεις, όταν ρυθμιστούν οι υπόλοιπες ιδιοκτησίες.

 

Αν καταλήξεις να κάνεις κάτι συνολικά με το κτίριο και αφήσεις πράγματα απ' έξω (δεν το συνιστώ), θα πρέπει κάπου έστω στα σχόλια και σε σκίτσα/σκαρηφήματα κάπου να αναφέρονται και με νέα δήλωση για τις ιδιοκτησίες που έχεις "καθαρίσει" - ρυθμίσει πλήρως, να αναφέρεις την αρχική δήλωση και να δώσεις με την δεύτερη βεβαίωση. Μην αφήσεις φλου πράγματα.

 

ΥΓ έχει σχολιαστεί κάπου στο φόρουμ ότι γίνεται να δηλώσεις τα μισά, με αποτέλεσμα όμως να μην μπορείς να δώσεις βεβαίωση μετά την δήλωση, οπότε να πάνε τσάμπα τα έξοδα του ιδιοκτήτη. Στην καλύτερη όλο αυτό είναι επίφοβο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα,

1. Οι αυθαιρεσίες στις ιδιοκτησίες θα δηλωθούν όλες. Μιας και έχω σύσταση, τα διαμερίσματα δεν έχουν καμία σχέση με τη στέγη και τις αποθήκες στο οικόπεδο-ακάλυπτο.

2. Για τον ίδιο λόγο (σύσταση) δεν θα αλλάξει κάτι σε συντελεστές. Απλά έλεγα να βάλω στην υπαγωγή τα 3 διαμερίσματα μαζί. Είναι τριώροφη οικοδομή με οροφοδιαμερίσματα.

3. Πράγματι δεν ακούγεται καλά. Ίσως δεν χρειάζεται καν να αναφερθεί. Όπως είπα και προηγουμένως λόγω κατηγορίας 3 δεν θα φαίνονται σε κανένα σχέδιο, π.χ. τομή ή διάγραμμα δόμησης.

 

Με άλλα λόγια η λογική μου είναι να τακτοποιήσω 3 διαμερίσματα, ουσιαστικά όλη την οικοδομή βέβαια, αλλά χωρίς να "πιάσω" τα κοινόχρηστα (στέγη και αποθήκες στον ακάλυπτο).

Έτσι, δίνοντας βεβαίωση είμαι εντάξει.

Σε μελλοντική δήλωση θα μπορούσαν να τακτοποιηθούν τα κοινόχρηστα.

 

Υπενθυμίζω ότι οι αυθαιρεσίες που υπάρχουν είναι: μετακίνηση όλου του κτηρίου, μικροδιαφορές στο ύψος, διαμόρφωση του εδάφους, υπερυψωμένη στέγη->σοφίτα, αποθήκες στον ακάλυπτο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Το 2012 τακτοποίησα τους 2 ορόφους μιας τριώροφης οικοδομής με υπάρχουσα σύσταση

Το 2015 ο ιδιοκτήτης των 2 ορόφων προχώρησε σε αυθαίρετη ολική θερμοπρόσοψη  των 2 ορόφων 7+7 εκ

Τώρα μου ζητείται βεβαίωση μεταβίβασης

 

Τι κάνω?

1. την δίνω απευθείας ή

2. ζητώ πρώτα την νομ/ση τους 

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα τη "νομιμοποιήσεις";;;;

 

Μήπως να σου άνοιγαν τη δήλωση 4014, αφού τη μεταφέρεις στον 4178, να την έβαζες κι αυτή την αυθαιρεσία κ.λπ. και να ξεμπέρδευες;;;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα

Το θέμα είναι είναι βάσει ποιου νόμου θα εξετάσω

του ΓΟΚ (βάσει του οποίου εξετάζονται οι δηλώσεις του 4178)

ή του ΝΟΚ (αφού οι εργασίες έγιναν επί ΝΟΚ-και βάσει του ιδίου οι μονώσεις άνω των 6 εκ δεν αποτελούν κτίριο κτλ)

 

Υπόψη ότι μπορώ να την νομιμοποιήσω (κατά ΝΟΚ- με Ε.Ε.Μ.Κ και πληρωμή προστίμων)

και μετά να δώσω την βεβαίωση

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη ότι μπορώ να την νομιμοποιήσω (κατά ΝΟΚ- με Ε.Ε.Μ.Κ και πληρωμή προστίμων)

και μετά να δώσω την βεβαίωση

 

Aν μπορείς να το κάνεις αυτό, κάντο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.