Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι. Σε περίπτωση οικοδομής με άδεια του 2007 μου ζήτησε ο οικοπεδούχος βεβαίωση του Ν.4178, είχε αυθαιρεσίες και εντάχθηκε. Τώρα όμως η συμβολαιογράφος ζητάει και βεβαίωση ως προς καθ' ύψος επέκταση. Γνωρίζετε σχετικά με αυτή τη περίπτωση? Τι ελέγχω σ' αυτή την περίπτωση? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρ' ότι η οικοδομή τελείωσε και τα δύο διαμερίσματα του εργολάβου πουλήθηκαν ήδη, τώρα θα γίνει. Αυτή η βεβαίωση είναι για την περίπτωση μελλοντικής αλλαγής του σ.δ. και τη δυνατότητα επιπλέον μέτρων έτσι δεν είναι?Εγώ τι ελέγχω για τέτοια βεβαίωση? και εκδίδω βεβαίωση αδόμητου?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχει γίνει σύσταση θα δώσεις μία βεβαίωση για το ακίνητο. Μου έχει συμβεί και εμένα και φτάσαμε μέχρι τον Σύλλογό τους για να δεχτεί η συμβολαιογράφος τα αυτονόητα...

 

Όταν δεν έχεις στα χέρια σου σύσταση, εσύ ως μηχανικός για να δώσεις βεβαίωση - μία τον αριθμό - θα ελέγξεις το σύνολο της ιδιοκτησίας βάσει της αδείας. Μετά τη σύσταση και για κάθε δικαιοπραξία ανά διηρημένη ιδιοκτησία, συμπεριλαμβανομένου και του δικαιώματος υψούν, θα δίνεται μία βεβαίωση.

 

Τα διαμερίσματα του εργολάβου που αναφέρεις πως πουλήθηκαν; Χωρίς σύσταση..

Link to comment
Share on other sites

....οπου το υπογειο, συμφωνα με την αδεια, ειναι ΑΠΟΘΗΚΗ και επικοινωνει ομως με εσωτερικη σκαλα με το ισογειο...

.....

αναλογες περιπτωσεις, θα δινατε βεβαιωση σε τετοιου ειδους αποθηκες?

 

 

Το βασικό είναι αν ως είναι σήμερα είναι Υπόγειο ή όχι.

Αν είναι πράγματι υπόγειο και θέλει να βάλει και κρεβάτι να κοιμάται η πεθερά του... δημοκρατία έχουμε και δεν μας απασχολεί τα έπιπλα ΄που βάζει ή τα κινητά στοιχεία (όχι δομικά)

 

Αν όμως δεν είναι πιά υπόγειο τότε είναι υποχρεωτική η τακτοποίηση του και φυσικά αν λάβει βεβαίωση ή όποια δικαιοπραξία γίνει είναι ακυρωτέα με όλες τις συνέπειες... 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν καταλαβαίνω τι έγινε.Το θέμα είναι ότι εγώ το θεώρησα αυτονότητο ότι υπάρχει σύσταση (λόγω αυτών που είπαμε και μη σωστής συνεννόησης με το πελάτη προφανώς) και έβαλα τα δύο διαμερίσματα ξεχωριστά στο σύστημα με τα ποσοστά που αναγράφονται στο εργολαβικό και πλήρωσε τα πρόστιμα. Νόμιζα ότι τελειώσαμε και τώρα πριν εκδώσω τις βεβαιώσεις μου ζητάει αυτό. Μπορώ να το εντάξω σε μία από τις περιπτώσεις των δύο διαμερισμάτων? Αλλά αυτά είχαν αυθαιρεσία...Τι κάνω?  

Link to comment
Share on other sites

Τα διαμερίσματα πωλήθηκαν με συμβόλαια;

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο την κατάσταση για να καταλάβω.

 

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα διαμερίσματα πωλήθηκαν με συμβόλαια; Μπορείς να εξηγήσεις λίγο την κατάσταση για να καταλάβω. Sent from my GT-I8190 using Tapatalk

πολυ σωστα ρωταει η σονια...και το ξαναρωτησε και προηγουμενως.

 

συμβολαιο δεν γινεται  χωρις συσταση ΟΙ...

 

 

υγ

ελενα

υποψιαζομαι οτι εδωσες  βεβαιωση με "τιτλο" το εργολαβικο...

 

Να μιλησεις με την συμβολαιογραφο...

και να επανελθεις με...ολες τις λεπτομερειες...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θεώρησα σαν τίτλο το εργολαβικό που αναφέρει αναλυτικά τα δύο διαμερίσματα και τους δίνει τα ποσοστά τους. Και τα άλλα διαμερίσματα ξέρω ότι πουλήθηκαν με συμβόλαια γιατί ο πελάτης μου είναι ο οικοπεδούχος και τον κάλεσαν όπως μου είπε να υπογράψει. Τα συμβόλαια των άλλων δεν τα έχω στα χέρια μου. Τώρα ζήτησα από τη συμβολαιογράφο να μου βρει και το πίνακα ποσοστών να δω τι γράφει για τον αέρα και ως προς το είδος βεβαίωσης θα μου στείλει με φαξ μία που της έδωσε παλιότερα συνάδερφος λέει με το 4014 γιατί δεν γνωρίζει λέει...Ελέγχω τη στέγη και αν όλα οκ δίνω βεβαίωση για αδόμητο, τι κάνω? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.