Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Αποθήκη στο δώμα σε οικοδομή του 1975. 

 

Είναι η μοναδική στο δώμα και την έχει το ρετιρέ ως παρακολούθημα. 

 

Ειδικότερα στην περίπτωση διαπίστωσης αυθαιρεσιών της Κατηγορίας 3 του άρθρου 9 του ν. 4178/13 στους κοινόκτητους ή κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου ή στα παρακολουθήματα της ιδιοκτησίας, οι οποίες δεν επαυξάνουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της διηρημένης ιδιοκτησίας ο μηχανικός μπορεί να χορηγήσει τη βεβαίωση του άρθρου 3 του ν. 4178/13 και δεν επηρεάζεται η σύνταξη συμβολαιογραφικού εγγράφου, όπως προκύπτει µε σαφήνεια από τη διατύπωση της παρ. 1.α.ii του άρθρου 3, καθώς και του άρθρου 28 του ν. 4178/13, όπου προβλέπεται ότι για τις αυθαιρεσίες της Κατηγορίας 3 δεν υπάρχει καταληκτική ημερομηνία. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε γήπεδο (εκτός σχεδίου) υπάρχει κτίριο βιομηχανίας με άδεια που εκδόθηκε το 1983. Το έχω δηλώσει στον 4178 για νομιμοποίηση περιγράμματος και για μια μικρή αλλαγή χρήσης με αναλυτικό προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Ακριβώς δίπλα από το γήπεδο αυτό υπάρχει άλλο ένα γήπεδο του ίδιου ιδιοκτήτη στο οποίο πρόκειται να γίνει μια εκσκαφή για τοποθέτηση υπόγειων δεξαμενών. Στη πολεοδομία μου ζητάνε να κάνω συνένωση των γηπέδων (πολεοδομικά όμως είναι ένα το γήπεδο και δεν καταλαβαίνω γιατί μου ζητάνε τη συνένωση) αλλά ο συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση από τον 4178 χωρίς όμως εγώ να μπορώ να την δώσω πριν την έκδοση της αδείας. Το ερώτημα είναι κατά πόσο είναι υποχρεωτική η βεβαίωση μηχανικού για την συνένωση από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος και επίσης αν θα μπορούσα να το αποφύγω και να βγάλω την άδεια χωρίς συνένωση.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση αγροτεμαχιου διανομης που εγινει απαλλοτριωση απο το κρατος ωστε να περασει δρομος απο μεσα του. Ο δρομος κατασκευαστηκε ο ιδιοκτητης αποζημιωθηκε αλλα δεν υπαρχει τοπογραφικο διαγραμμα της απαλλοτριωσης το μονο που γνωριζουμε ειναι οτι απαλλοτριωθηκαν 1500 τ.μ. και τον αριθμο της αποφασης. Σε αυτη την περιπτωση για να παρει βεβαιωση μεταβιβασης του αγροτεμαχιου ο ιδιοκτητης τι πρεπει να γινει γνωριζει κανεις..?

Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση αγροτεμαχιου διανομης που εγινει απαλλοτριωση απο το κρατος ωστε να περασει δρομος απο μεσα του. Ο δρομος κατασκευαστηκε ο ιδιοκτητης αποζημιωθηκε αλλα δεν υπαρχει τοπογραφικο διαγραμμα της απαλλοτριωσης το μονο που γνωριζουμε ειναι οτι απαλλοτριωθηκαν 1500 τ.μ. και τον αριθμο της αποφασης. Σε αυτη την περιπτωση για να παρει βεβαιωση μεταβιβασης του αγροτεμαχιου ο ιδιοκτητης τι πρεπει να γινει γνωριζει κανεις..?

θα δεις  απο το υποθηκοφυλακειο  [στην μεριδα του πελατη σου ]  ποια υπηρεσια ειναι αρμοδια

εκει εχει και τοπογραφικο και πινακα

 

αλλως, παιρνεις τα στοιχεια και  το ζητας απο την υπηρεσια... [για Θεσσαλονικη...τερμα Βουλγαρη, διπλα στην εκκλησια των Τριων Ιεραρχων]

 

και αποτυπωνεις την απαλλοτριωση ...και το εναπομενον αγροτεμαχιο

 

υγ

 

και ζητας και πραξη χαρακτηρισμου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Σε γήπεδο (εκτός σχεδίου) υπάρχει κτίριο βιομηχανίας με άδεια που εκδόθηκε το 1983. Το έχω δηλώσει στον 4178 για νομιμοποίηση περιγράμματος και για μια μικρή αλλαγή χρήσης με αναλυτικό προς έκδοση οικοδομικής αδείας. Ακριβώς δίπλα από το γήπεδο αυτό υπάρχει άλλο ένα γήπεδο του ίδιου ιδιοκτήτη στο οποίο πρόκειται να γίνει μια εκσκαφή για τοποθέτηση υπόγειων δεξαμενών. Στη πολεοδομία μου ζητάνε να κάνω συνένωση των γηπέδων (πολεοδομικά όμως είναι ένα το γήπεδο και δεν καταλαβαίνω γιατί μου ζητάνε τη συνένωση) αλλά ο συμβολαιογράφος μου ζητάει βεβαίωση από τον 4178 χωρίς όμως εγώ να μπορώ να την δώσω πριν την έκδοση της αδείας. Το ερώτημα είναι κατά πόσο είναι υποχρεωτική η βεβαίωση μηχανικού για την συνένωση από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης είναι ίδιος και επίσης αν θα μπορούσα να το αποφύγω και να βγάλω την άδεια χωρίς συνένωση.

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

δεν γινεται καμμια πραξη συνενωσης

 

τα  γειτονικα  ακινητα,   που ανηκουν στον ιδιο ιδιοκτητη,  μπορει να τα θεωρησει ο ιδιος σαν ενα  και ενιαιο...αν το θελει ο ίδιος....

δεν γινεται καμμια πραξη συμβολαιογραφικη περι συνενωσης...

Αν εισαι σε κτηματολογιο...κανεις μια διορθωση των στοιχειων,.....τιποτε αλλο...

 

Εσυ αποτυπωνεις σαν  ενα και τα δυο

γραφεις "συνενωμενα  τοις πραγμασι σε ενα"

 

και ζητας την εκδοση της αδειας που θελεις...

υγ

ρωτησε τον συμβολαιογραφο ...τι  συμβόλαιο "συνενωσης" θα συνταξει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχει λήξει μία βεβαίωση που έδωσα και η συμβολαιογράφος θέλει νέα.

Μπορώ να κάνω αίτημα να μου γυρίσουν την δήλωση σε υπαγωγή και να αλλάξω ημερομηνία αυτοψίας για να εκδώσω νέα ή

πρέπει να ξανακάνω μία νέα δήλωση εξ' αρχής?

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα οροφής τελευταίου ορόφου βρέθηκε 15 εκατοστά παχύτερη από τα προβλεπόμενα στην οικοδομική άδεια λόγω εξωτερικής μονώσεως η οποία είχε κατασκευαστεί μετά από ένταξη της οριζοντίου ιδιοκτησίας στο πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ' οίκον. Οι εργασίες έγιναν χωρίς την 48ωρη άδεια που προβλέπεται.

Είναι αυθαίρετο; Πρέπει να ρυθμιστεί ή δίδεται η βεβαίωση;

Θα έλεγα ότι δίδεται.

Κάποια άποψη επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.