Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβιάζουν το νόμο για το ΠΕΑ στα μισθωτήρια ακινήτων


Engineer

Recommended Posts

Επιβεβαιώνω τα παραπάνω και εγώ.

Ιδιοκτήτης έχει βγάλει ΠΕΑ αλλά δεν το καταθέτει με το μισθώτηριο με την αποστομοτική απάντηση

"...είναι πλέον προαιρετικό και δεν θέλω να τους δώσω οικειοθελώς ένα ακόμα έγγραφο που αφορά την ιδιοκτησία μου. Εξάλλου, δεν ξέρω πως θα το χρησιμοποιήσουν μελλοντικά.."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάλληλοι της εφορείας πληροφορούν τον κόσμο ότι το ΠΕΑ δεν είναι υποχρεωτικό.

Κανά 2 λογιστές μόνο που ξέρω συμβουλεύουν τους πελάτες τους να το εκδώσουν.

Όταν λοιπόν μπορείς σύμφωνα με τις πληροφορίες να γλυτώσεις 70-100 ευρώ... τι κάνεις;

Γι' αυτό έπεσε τόσο πολύ το αντικείμενο.

Πάντως είναι ελάχιστοι αυτοί που πληρώνουν ΠΕΑ κατανοώντας το νόμο και το κρατάνε στο συρτάρι τους όπως προαναφέρθηκε.

Κατά τα άλλα... τι γίνεται; Διαβάζουμε; Αλήθεια πότε θα πάμε να δώσουμε εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ το ΤΕΕ,  το ΥΠΕΚΑ κ ολοι αυτοι οι αστειοι απλα το παρατησαν το θεμα ετσι; Ξεκαθαρα ειναι κυβερνητικη αποφαση κ απορω αν θα μπορουσε να γινει μια ομαδικη προσφυγη για διαφευγοντα κερδη...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει παραβεί ο νόμος ρε Σάβα έχει υποβαθμισθεί το ΠΕΑ ! Εσύ τι λες δηλαδή ότι αφού έτσι έγινε ας το αποδεχθούμε ? Το ΠΕΑ βάσει της κοινοτικής νομοθεσίας (όχι μόνο της ελληνικής) ήταν υποχρεωτικό στις ενοικιάσεις. Είναι προφανές ότι κάποια συμφέροντα θέλανε να βγάλουν τα ΠΕΑ από τις ενοικιάσεις. Και 70 ευρώ να κάνει το ΠΕΑ δεν θα με χάλαγε μία στο τόσο. Όποιος τα σνομπάρει τα 70 ευρώ ας μην ασχοληθεί.

Και γιατι 70€ και οχι 50€?

Τα σνομπαρεις τα 50€? Να κατσεις στα αβγα σου τοτε και να μην ασχοληθεις...

 

50€? Πολλα ειπα... 40€

 

Ειναι ξεφτιλα ε? Και ειναι ξεφτιλα τα 40€ και οχι τα 70€? Απο ποια τιμη και κατω θεωρουμε εξευτελιστικο ενα ποσον για μια αμοιβη...?

 

Με κατι τετοιες απαξιωτικες νοοτροπιες εχει εξευτελιστει το θεμα των αμοιβων του ΠΕΑ.... δυστυχως...

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nik, θα σου κάνω την καρδιά μαύρη τώρα, αλλά κάποτε θα κάνεις οικογένεια, οι γονείς σου θα φύγουν και η περιουσία σου θα φαγωθεί από τους φόρους.

Ίσως τότε θα ήταν καλύτερο να ξανασκεφτείς το σχόλιό σου.

  • Upvote 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί Συνάδελφοι, οι κρεοπώλες ( κονώς χασάπηδες ) με μέτριες έως καθόλου γραμματικές γνώσεις, παρά τον

ανταγωνισμό από τα πολυκαταστήματα που πωλούν χοιρινό με 2 ευρώ το κιλό, εργάζονται με την απλή μέθοδο:

πουλάνε πάντα με κέρδος και σε τιμές 6 και 7 ευρώ το κιλό το χοιρινό.

Αρχίστε να πηγαίνετε να ψωνίζετε μόνοι σας στα χασάπικα και πιάστε και καμμιά κουβέντα μαζί τους..

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

μην συγκρινεις καθαριστριες,ψιλικατζηδες,κρεοπωληδες,μαναβηδες,εργατες κτλπ με μηχανικους.....................

 

αν καναν αντιστοιχες εργασιες θα χρεωναν 100 ευρω την ανθρωποωρα..................οι μισοι μηχανικοι δεν ξερουν στο κατοσταρικο που χρεωνουν ,ποσο ειναι το κερδος.....κοβει ο αλλος 70 ευρω για κατι και δεν ξερει οτι το εκανε για 20 ευρω  κερδος.......

 

και για να μην παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας , εκτος του εξοικονομω που ασχολουνται εταιρειες , ......

πεα για ενοικιασεις οταν γινοταν ,( πριν γινει προαιρετικη η αναγραφη στο γπσ ),  δεν καναν οι εταιρειες..........ΕΕ μηχανικοι  τα καναν ,που  με τις τακτικες τους ,το φτασαν σε αυτο το επιπεδο........

Edited by savas76
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τώρα τρεις περιπτώσεις ΠΕΑ για μίσθωση. Είναι όλα μέσω φίλων-γνωστών.

Τους ενημερώνω ότι είναι προαιρετική η αναγραφή και να ρωτήσουν το λογιστή τους. Θα δω αν έρθει κανείς μετά...

Είναι καλό να ενημερώνουμε κι ας παίρνουν άλλοι την ευθύνη. Εξάλλου με 200-300 Ευρώ το μήνα δεν κάνεις απολύτως τίποτα.

Περιμένω να λήξει και η προσωρινή άδεια (δεν έδωσα εξετάσεις, όπως όλοι) και να ηρεμήσει το μυαλό μου...

Πάμε να βγάλουμε ξύδι από τη μύγα! Τα ΠΕΑ "πέθαναν". Πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε.

 

ΥΓ: Μπορεί και κάποιος που τον "γλίτωσες" από ένα ΠΕΑ, να το εκτιμήσει και να σε καλέσει σε καμιά αντικατάσταση λέβητα ή προσθήκη ηλιακού ή...

Χίλιες φορές να έχεις μία δουλίτσα το δίμηνο, παρά 10 ΠΕΑ κάθε μήνα.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, μπορει η αναγραφη του αριθμου του ΠΕΑ να ειναι προαιρετικη, οχι ομως και η εκδοση του.

Ειναι σαφες απο το Νομο και με αντιστοιχες συνεπειες.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Inzagi και julius cezar ανάθεμα αν κατάλαβα γιατί πράγμα μιλάτε και ανάθεμα αν καταλαβάτε τι έγραφα στο σχόλιο μου ! Κατά τα άλλα παίχτε με τα -1. Είπα εγώ η αμοιβή να είναι 70 ?! αυτό καταλάβατε ? Είπα ότι όσο και να κάνει....δεν θα πρέπει να τα σνομπάρουμε και να λέμε ότι αφού έχουν υποβαθμισθεί ας αφήσουμε το θέμα της υποχρεωτικής υποβολής στην μοίρα του.

 

Που κολλάνε αυτά που γράφετε για παιδιά, γονείς και φόρους , ειλικρινά δηλαδή ? και σας βάλανε και +4 φήμη για αυτά κιόλας..?!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.