Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Οταν αναφερει 'στεγασμενη πάτφορμα ανελκυστηρα αυτοκινητων" εννοει οτι ειναι στεγασμένη και κλειστη απο τις τεσερις πλευρες της?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας,

Εχω κι εγω μια απορία...Στα φορολογικα της αδειας υπολογίζεται το εμβαδον του ανοιχτου κλιμακοστασιου?

Στον Σ.Ογκου μετράει τελικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά επιτρέπεται η κατασκευή εξωτερικού κλιμακοστασίου (που οδηγεί σε όροφο) επί του ορίου της ιδιοκτησίας  ή θα πρέπει να βρίσκεται εκτός Δ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σας, 

 

Εγώ έχω μια διώροφη κατοικία με είσοδο απο το ισόγειο και εσωτερικό κλιμακοστάσιο που οδηγεί στον όροφο. Θέλω να τοποθετήσω και ένα εξωτερικό ανοιχτό κλιμακοστάσιο απο το ισόγειο προς την βεράντα του ορόφου.

Η ερώτηση μου είναι αν μετράει στη δόμηση το εξωτερικό κλιμακοστάσιο. (Έχω ήδη αφαιρέσει απο τον Σ.Δ. την εσωτερική σκάλα).

Σύμφωνα με το αρθ. 11 παράγραφοι ε και στ, δεν προσμετράται στο Σ.Δ. εως 12 τ.μ κλιμακοστασίου αλλα ούτε η επιφάνεια έως δυο ανοιχτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετούν στάθμη 7,50 μ. του ΝΟΚ.

Παρόλα αυτα στην πολεοδομία μου λένε οτι μια απο τις δύο πρέπει να μετρήσει. Τελικά τι ισχύει?

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

 

Εγώ έχω μια διώροφη κατοικία με είσοδο απο το ισόγειο και εσωτερικό κλιμακοστάσιο που οδηγεί στον όροφο. Θέλω να τοποθετήσω και ένα εξωτερικό ανοιχτό κλιμακοστάσιο απο το ισόγειο προς την βεράντα του ορόφου.

Η ερώτηση μου είναι αν μετράει στη δόμηση το εξωτερικό κλιμακοστάσιο. (Έχω ήδη αφαιρέσει απο τον Σ.Δ. την εσωτερική σκάλα).

Σύμφωνα με το αρθ. 11 παράγραφοι ε και στ, δεν προσμετράται στο Σ.Δ. εως 12 τ.μ κλιμακοστασίου αλλα ούτε η επιφάνεια έως δυο ανοιχτών κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετούν στάθμη 7,50 μ. του ΝΟΚ.

Παρόλα αυτα στην πολεοδομία μου λένε οτι μια απο τις δύο πρέπει να μετρήσει. Τελικά τι ισχύει?

Ευχαριστώ. 

 

Τεχνικη οδηγια αρθρο 11 παραγραφος 6στ :

 

"Στην περίπτωση που υπάρχει εσωτερική κλίμακα για την επικοινωνία των ορόφων (κοινόχρηστη ή όχι) αυτή προσμετράται στον σ.δ., εφ’ όσον αφαιρούνται οι εξωτερικές ανοικτές κλίμακες."

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε υπάρχον κτίριο με άρθρο 14 ΓΟΚ/85 που είναι υπόγειο (+1,50 μ.)  , διόροφη μεζονέττα και στέγη , θέλω να την κάνω δύο χωριστά σπίτια .

 

Το υπόγειο θα έχει πρόσβαση από το ισόγειο μόνο . 

 

Υπάρχει ανοικτή εξωτερική σκάλα που οδηγεί στο ισόγειο και θέλω να κάνω δεύτερη επίσης εξωτερική που θα οδηγεί στον Α΄ όροφο .

 

Εχω θέμα με Δ , ΣΚ και ΣΔ ?  Θεωρώ πως όχι . 

 

Ακόμα θέλω να αλλάξω την στέγη και να ανέβω ψηλότερα στο ύψος ώστε να την κάνω σοφίτα με τον ΝΟΚ . Το ύψος με παίρνει . Μπορώ να το κάνω ? 

 

Ακόμα θέλω να καταργήσω το προστέγασμα του μπαλκονιού του ισογείου και να το κάνω νέα κατασκευή μεταλλική αυτόνομη και να είναι μπαλκόνι Α΄  ορόφου με στέγαστρο και βέβαια να στεγάζει το μπαλκόνι του ισογείου .

 

Υπάρχει περίπτωση να κάνω αυτά με άδεια μικρής κλίμακας , μια και δεν έχω κλειστούς χώρους , αν και αλλάζει η όψη με τον εξώστη και την ανοικτή σκάλα και ένα παράθυρο , γίνεται μπαλκονόπορτα .

 

Βασικά νομίζω ότι θέλω άδεια δόμησης , αλλά μήπως κάποιος ξέρει κάτι άλλο .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Άρθρο 17 - Κατασκευές και φυτεύσεις στους ακάλυπτους χώρους και περιφράξεις
8. Τα προκήπια διαμορφώνονται ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου, περιλαμβάνουν πάντοτε
δένδρα, φυτά ή και υδάτινες κατασκευές σύμφωνα με τις διατάξεις του κτιριοδομικού κανονισμού
Β. Στην επιφάνειά τους επιτρέπονται εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση
β) Υπαίθριες σκάλες όταν τηρούνται ταυτόχρονα οι προϋποθέσεις ότι εξυπηρετούν όροφο που η
στάθμη του δαπέδου του δεν υπέρκειται από την οριστική (φυσική ή τεχνητή) στάθμη του εδάφους
περισσότερο από 1,80 μ. και δεν προεξέχουν από την οικοδομική γραμμή περισσότερο από το ένα
τέταρτο του πλάτους του προκηπίου.
Δηλαδή σε προκήπιο 4 μέτρα  η σκάλα εισόδου δεν μπορεί να έχει πλάτος μεγαλύτερο του ενός μέτρου?

 

Κατι  δεν μου στέκει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.