Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
dimitris GM

Παράταση ισχύος Οικοδομικών Αδειών

Recommended Posts

σε αδεια του 1990 εχουν ολοκληρωθει οι εξωτερικες εργασιες εντος της 4 ετιας και απαιτειται η αποπερατωση του σπιτιου εσωτερικα.στο σπιτι δεν υπαρχουν παραβασεις απλως το κτιριο εχει τοποθετηθει σε αλλη (συννομη ομως θεση) θεση εντος του οικοπεδου.

χρειαζομαι αναθεωρηση απ αοριστον για τη συνεχιση των εργασιων (και μετα τη ληξη της αδειας)οπως αναφερει το αρθ 6 παρ.4γ του 4030/2011.

 

 

μπορει να γινει η ανωτερω αναθεωρηση η οχι?κι αν οχι πως το αντιμετωπιζω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

με δεδομένο ότι η αλλαγή θέσης (αν τηρήθηκε η στάθμη της) μπορεί να γίνει με ενημέρωση φακέλου βάση των παρακάτω του άρθρου 9 Ν4178

πιστεύω πως ναι μπορείς (πρώτα κάνεις ενημέρωση της θέσης -μετά καλείς Ε.Δ και μετά αναθεωρείς γιατί με το Ν 4178 η παρ 4 του άρθρου 6 4030 αρχίζει έτσι:

«4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν ελέγχου που διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης:»)

 

ιε. Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του προβλεπομένου με οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής με εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους.

Επιτρέπεται κατ’ εξαίρεση των οριζομένων στην παρ. 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) η ενημέρωση του φακέλου της οικοδομικής άδειας

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, κατά τον χρόνο ισχύος   ανεξάρτητα από το χρόνο (ΝΟΚ αρθ 29) της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.

β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ’ όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.

με τις μελέτες του υφισταμένου κτιρίου προκειμένου να εκδοθεί η ταυτότητα κτιρίου κατά τις διατάξεις του ν. 3843/2010 (Α΄ 62).

Εγκ 4  Παρ. Γ Κατηγορία 3, εδάφιο ιε :

 Κατά τη διατύπωση της διάταξης στο εδάφιο αυτό περιλαμβάνονται αποκλειστικά και περιοριστικά «Αλλαγή θέσης του προβλεπομένου µε οικοδομική άδεια κτιρίου σε άλλη θέση εφόσον δεν παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις ή αλλαγή θέσης του  προβλεπομένου µε  οικοδομική άδεια  κτιρίου σε άλλη θέση λόγω κατασκευής µε εσφαλμένη αναστροφή της κάτοψης σε νόμιμη θέση και υπό την προϋπόθεση ότι δεν μεταβάλλεται η τελική στάθμη του εδάφους.». Σε περίπτωση που δεν τηρούνται τα παραπάνω αναφερόμενα δεν πληρούνται οι προϋποθέσεις υπαγωγής του αυθαιρέτου στην Κατηγορία 3

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ΚΑΝΑ  με σωζεις.στη πολεοδομια μουπαν να κανω τακτοποιηση.ευχαριστω παρα πολυ.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΑΝΑ σημερα μου απαντησε επισημα η υδομ.θελουν ενταξη στον 4178 κατηγ 3 και μετα ενημερωση φακελλου.τι λες?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

άδεια η οποία εκδόθηκε Οκτώβριο του 2012, λήγει Οκτώβριο του 2016, δεν μπορεί να πάρει παράταση,σωστά?

Άρα πρέπει μέχρι τότε να υλοποιηθούν τα μπετά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη δική σου περίπτωση δεν ισχύει η τριετής παράταση διότι η άδεια λήγει μετά την -16 29-2-2016

Εφαρμόζεις τα παρακάτω:

 

Άρθρο 6 παρ. 4 ν. 4030/11

4. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται, μετά τη λήξη της, για την παράταση της ισχύος της, ύστερα από αίτηση του δικαιούχου και κατόπιν αυτοψίας: α. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο έκδοσης της πράξης αναθεώρησης, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έχει περατωθεί ο φέρων οργανι- σμός του κτιρίου. β. Για τέσσερα έτη από την ημερομηνία λήξης της και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκ- δοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός του κτιρίου. γ. Για αόριστο χρόνο και σύμφωνα με τις διατάξεις που ίσχυαν κατά το χρόνο έκδοσής της, αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας ή της πράξης αναθεώρησής της, έχουν περατωθεί ο φέρων οργανισμός, οι όψεις του κτιρίου και η στέγη του κτιρίου, όπου αυτή είναι υποχρεωτική

 

 

Είτε ολοκληρωθεί ο σκελετός είτε όχι η άδεια μπορεί να αναθεωρηθεί για άλλα 4 τουλάχιστον χρόνια, δηλαδή μέχρι τον 10/2020. Ουσιαστικά μέσα στα 8 χρόνια θα έχεις είτε αποπερατώσει το κτίριο ή θα έχεις ολοκληρώσεις σκελετό, όψεις και στέγη (εφόσον απαιτείται) και να προβείς σε νέα αναθεώρηση επ αόριστο μέχρι την αποπεράτωση.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Pavlo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το σημαντικο ειναι οτι αν δεν εχει περαιωθει ο σκελετος η αδεια αναθεωρειται με τις διαταξεις που ισχυουν κατα την περιοδο της αναθεωρησης δηλαδη αν υπαρξει μεταβολη των ορων δομησης ή οτιδηποτε αλλο ή αν η αδεια εχει βγει με ΓΟΚ παει ακλαφτη.

Αν εχει περαιωθει ο σκελετος τοτε η αδεια αναθεωρειται με τις διαταξεις που ισχυαν οταν εκδοθηκε η αδεια.

Και επειδη ο κοσμος δεν εχει να φαει και το τελευταιο που σκεφτεται ειναι να ριχνει μπετα ας φροντισουν να δωσουν καμμια παραταση και για τις αδειες που ληγουν μετα το τελος του Φλεβαρη του 16 και να μην παιδευουν μηχανικους και πολιτες αδικα.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια διευκρίνηση γιατί έχω λίγο μπερδευτεί:

η άδεια που αναφέρθηκα βγήκε με ΓΟΚ, Οκτώβριο του 2012, λήγει Οκτώβριο του 2016 και δεν έχει περαιωθεί ο σκελετός. Άρα αναθεωρείται για 4 έτη ή αυτό ισχύει μόνο για τις νέες Άδειες δόμησης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.