Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ (αναδρομική αύξηση από 2011)


pantsel

Recommended Posts

Ο ΤομΑ μου θύμησε μια δημοσιογράφο, από τους πλέον πουλημένους φανερά υπέρ του ΠΑΣΟΚ που έλεγε "πρόβλημα δεν είναι οι φόροι, είναι τα εισοδήματά μας που είναι μικρά!!!!"

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 350
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για πες, καμιά ιδέα να δούμε πόσο καλά το κατέχεις....

 

 

Μια πολύ καλή ιδέα είναι να κάτσω να γράψω 5000 μηνύματα εδώ μέσα, κράζοντας τους πάντες και βλαστημώντας την ώρα και τη στιγμή που έγινα μηχανικός.

Συμφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤομΑ μου θύμησε μια δημοσιογράφο, από τους πλέον πουλημένους φανερά υπέρ του ΠΑΣΟΚ που έλεγε "πρόβλημα δεν είναι οι φόροι, είναι τα εισοδήματά μας που είναι μικρά!!!!"

 

Συγνώμη αλλά εγώ θα συμφωνήσω με την δημοσιογράφο. Αν είχαμε δουλειά δεν θα ασχολούμασταν με το ΤΣΜΕΔΕ. Αν υπήρχε χρήμα δεν θα ξεπουλάγαμε τα σπίτια μας για το χαράτσι της ΔΕΗ κ.τ.λ. Παντού υπάρχουν υψηλοί φοροι. Σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο. Απλά εμείς είμαστε μία φαλιρισμένη χώρα με κατεστραμμένη οικονομία που προσπαθεί να το παίξει Ευρώπη. Δηλαδή πες ότι εγώ σου πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ. Έχεις λεφτά για να ζήσεις ?! Σε καλύπτει το εισόδημα σου ?? Σου πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και φόρο αν θες. Βγαίνεις ???

 

Αλλά κυριότερο πρόβλημα είναι ότι 100.000 μηχανικοί δίνουν πάνω κάτω τις ίδιες εισφορές, στο ίδιο ταμείο για να πάρουν την ίδια σύνταξη. Αυτό λέγεται υποχρεωτική Δημόσια Ασφάλιση και από εκεί ξεκινά όλο το μπάχαλο. Ένα ταμείο για όλους είτε ο άλλος είναι άνεργος είτε είναι ο Μεγαλοαρχιτέκτονας....Δεν γίνεται αυτό.

 

Αλλά από την άλλη μετά πάμε στην ζούγκλα. Ο καθένας θα παίρνει ό,τι πληρώνει, το κράτος θα εγγυάται 300 ευρώ το πολύ τον μήνα και θα γίνουμε Ευρώπη.

 

Διαλέχτε και παίρνετε...

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εγώ θα συμφωνήσω με την δημοσιογράφο. Αν είχαμε δουλειά δεν θα ασχολούμασταν με το ΤΣΜΕΔΕ. Αν υπήρχε χρήμα δεν θα ξεπουλάγαμε τα σπίτια μας για το χαράτσι της ΔΕΗ κ.τ.λ. Παντού υπάρχουν υψηλοί φοροι. Σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο. Απλά εμείς είμαστε μία φαλιρισμένη χώρα με κατεστραμμένη οικονομία που προσπαθεί να το παίξει Ευρώπη. Δηλαδή πες ότι εγώ σου πληρώνω το ΤΣΜΕΔΕ. Έχεις λεφτά για να ζήσεις ?! Σε καλύπτει το εισόδημα σου ?? Σου πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ και φόρο αν θες. Βγαίνεις ???

 

 

 ακομα  ενας  λογος  για  να  μην  αυξηθει  το  τσμεδε , δεν  ξερω  καμμια  χωρα   

με  ασφαλιστικες  εισφορες  12.000  ετησιως  , ισως   αυστραλια  καναδας  ελβετια  αλλα  και 

εκει  οι  μισθοι  ειναι  ανω  των   5000  ευρω  τον  μηνα  και  εχουν  ισχυρο  κρατος  προνοιας 

ψηφιοποιημενες  υπηρεσιες  ,  οργανωση  ,  η  ελλαδα  πρεπει  να  ξεκινησει  απο  το  μηδεν  μηδεν μηδεν  

ολα  ειναι  διαλυμενα  στο  διαστημα  αυτο και   μεχρι  να  οργανωθει   δεν  μπορει  να  επιβαλει  αυξηση  ασφαλιστικων  εισφορων 

διοτι  θα  επιτεινει  την  διαλυση    και  την  αποσταθεροποιηση  κρισιμων  κοικωνικων  μαζων 

η αποσταθεροποιηση  θα  φερει  ανατροπες  και  εκδικηση . 

η  λυση  μειωση   μεχρι  να  παρει  μπρος  η  οικονομια  και  οργανωθει  το  κρατος   και  μετα  βλεπουμε  .

το  ιδιο  ισχυει  και  για  τους  φορους  στον  φαληρισμενο  βαζεις  φορους  ;;;  τι  να  σου  δωσει  αφου  δεν  εχει 

μετα  θα  του  παρεις  το  σπιτι  και  ισως  αργοτερα  μετα  απο  2-3  χρονια  σε  εκδικηθει  και  αυτος  ,  δηλαδη  παλι 

καταληγουμε   σε  διαλυση .

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

αααχχχ αυτοί οι κακοί μηχανικοί ... !!!! είστε κακοί άνθρωποι εσεις μηχανικοί .... 

(ανάρτηση ΣΤΟ site του ΤΣΜΕΔΕ .... http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CE%A3%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B1e%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/tabid/36/Default.aspx)

post-2272-0-42987300-1400245049_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.