Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση στατικής επάρκειας υφισταμένου κτηρίου


vag_val

Recommended Posts

Και οι ναρκαλιευτές κανονικά, αφού υπηρέτησαν στο μηχανικό....!

 

 

 

Δεν την καταλαβα την ειρωνια...αλλα δεν πειραζει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν την καταλαβα την ειρωνια...αλλα δεν πειραζει...

 

Δεν ήταν ειρωνία στα λεγόμενά σου, σαρκασμός ήταν αν μπορώ να το πω κι έτσι, κι έχει να κάνει με το γενικό και παρατεταμένο μπέρδεμα που υπάρχει γενικά στη χώρα μας με τις διάφορες αρμοδιότητες-δικαιώματα-ευθύνες κλπ και την κουτοπονηριά του ''κράτους'' να βρίσκει κορόιδα για κάθε ενδεχόμενο. Αυτονόητο είναι ότι αυτοί που θα έπρεπε να μπορούν να βεβαιώσουν την στατκή επάρκεια είναι οι πολιτικοί μηχανικοί και όχι όλοι, και η βεβαίωση να συνοδεύεται με τα απαραίτητα αποδεικτικά στοιχεία-μελέτη του εξεταζόμενου έργου που να μπορείς να ανατρέξεις σε περίπτωση ''στραβής''.

Πιστεύω να σε διαφώτισα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Είμαι καινούρια μηχανικός στον χώρο και μου έτυχε μια περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρέτου προ του 85. Πρόκειται για μονώροφη οικοδομή κατασκευασμένη το 77 εξολοκλήρου από τσιμεντόλιθους. Δεν ξέρω τι θα πρέπει να γράψω στην δήλωση αντοχής ούτε καν πως πρέπει να υπολογίσει κανείς την στατική επάρκεια ενός τέτοιου κτιρίου. Γίνετε να νομιμοποιηθεί χωρίς να γίνουν ενισχύσεις; Και αν ναι με ποιον κανονισμό;

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
..."Οι εκθέσεις αυτοψίας αντικαθιστούν τις μέχρι τώρα δηλώσεις αντοχής οι οποίες καταργούνται".

Τελικα για μια προσθηκη στεγης τι θα χρειαστει εκθεση αυτοψιας ή εκθεση αντοχης; (μου ειπαν οτι θελει 2 υπογραφες μηχανικων). υπαρχει στα download;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Αγαπητοί συνάδελφοι έχω το εξής ζήτημα: Μου ζητήθηκε σε για μια διαδικασία αδειοδότησης ενός εργαστηρίου, να συμπληρώσω υπεύθυνη δήλωση στην οποία βεβαιώνω μεταξύ άλλων οτι το κτήριο "έχει την απαιτούμενη στατική επάρκεια σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις".

Πρόκειται για κτήριο με άδεια του 77 όπου έχουν χαθεί όλα τα στατικά και υπάρχει μόνο στέλεχος αδείας.

Προσωπικά με φοβίζει πάρα πολύ η ανάληψη ευθύνης τέτοιας δήλωσης δεδομένου οτι όπως είναι διαμορφωμένος ο χώρος δεν έχω καν την δυνατότητα μακροσκοπικά να ελέγξω αν και που υπάρχουν κολώνες ή δοκοί πόσο δε μάλλον να βεβαιώσω την επάρκεια.

Τί θα κάνατε στην θέση μου; Κάποια αντιπρόταση για την διατύπωση της δήλωσης;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε θεωρώ ότι δεν έχεις να φοβηθείς κάτι, διότι η έκθεση στατικής επάρκειας ναι μεν είναι ένα σημαντικό έγγραφο, δε σημαίνει όμως ότι είσαι υποχρεωμένος να κάνεις προσομοίωση του κτιρίου για να δεις αν αρκούν οι οπλισμοί και οι διατομές των δομικών στοιχείων, ούτε φυσικά να εξετάσεις αν έχουν τοποθετηθεί τα απαιτούμενα από τη μελέτη σίδερα, μιας και αυτό δεν είναι τόσο απλό να γίνει (τουλάχιστον για τα στοιχεία εκτός των στύλων όπου μπορείς να βρεις τυχόν αναμονές).

Έχει κυρίως την ουσία ότι έκανες ένα καλό οπτικό έλεγχο για να παρατηρήσεις την ύπαρξη τυχών ρωγμών, εμφανών αστοχιών, καθιζήσεων κ.τ.λ.

Συνεπώς κάνε ένα καλό οπτικό έλεγχο και μια πολύ προσεκτική διατύπωση στο έγγραφό σου και δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από προσφορά δουλειάς όπου ο εργοδότης (ιδιωτικό σπίτι μίας ιδιοκτησίας, διώροφο) ήθελε να του κόψουμε με αδιατάρακτη ένα δοκάρι (κεντρικό ως προς τη κάτοψη, εδράζει 2 πλάκες και έχει μία άμεση και μία έμμεση στήριξη). Το αστείο είναι ότι μετά από αυτό ήθελε με μη καταστροφικούς ελέγχους να ελέγξουμε τα στοιχεία οπλισμένου σκυροδέματος και να του δώσουμε βεβαίωση στατικής επάρκειας (έναντι σεισμού όπως είπε).... ο διπλός espresso που ζήτησα δεν πρόλαβε να τελειώσει.

Επί του θέματος...μήπως θα έπρεπε να φτιάξουμε ως forum ένα πρότυπο (βελτιωμένη έκδοση του http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=274 που έχει αναρτηθεί και παραπάνω) ώστε να είμαστε απόλυτα καλυμμένοι;

Link to comment
Share on other sites

Ηλία σ'ευχαριστώ και ζητώ συγγνώμη για την αβλεψία μου. Ίσως το δικό μου ζήτημα να μην είναι πολύ σημαντικό και να αντιμετωπίζεται απλώς με μια προσεκτική διατύπωση αλλα το ζήτημα της ανάληψης ευθυνών γενικώς είναι τεράστιο και θέλει ίσως την μεγαλύτερη προσοχή μας.

Χαρακτηριστικά θα σας αναφέρω παράδειγμα συναδέλφου που αναφέρθηκε στο πρόσφατο σεμινάριο της ΕΛΕΜ σε σχέση με τις ευθύνες του επιπβλέποντος, όπου ο έχων αναλάβει την γενική ευθύνη του έργου αφού ολοκληρώθηκε ο σκελετός και οι τοιχοποίες αποχώρησε ουσιαστικά από το έργο. Σε ανύποπτη χρονική στιγμή κάπου τοποθετήθηκε μια μεταλλική πόρτα και έγινε εργατικό ατύχημα με θάνατο του εργάτη. Ο μηχανικός λοιπόν κλήθηκε στο δικαστήριο και αντιμετωπίζει βαρύτατες ποινικές ευθύνες !!!!! Αντιπροσωπεία του ΤΕΕ εκ μέρους του νομικού τμήματος έχει ήδη αναλάβει, απ ότι πληροφορήθηκα, να βοηθήσει ως μάρτυρας υπεράσπισης τον μηχανικό.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βεβαίως έχει να κάνει με την ευθύνη επίβλεψης, η οποία βαρύνει τον επιβλέποντα καθ' όλη την διάρκεια του έργου. Μολονότι ο νόμος είναι παράλογος, δεν μπορούμε να τον παραβλέψουμε.

Όταν όμως πρόκειται περί βεβαίωσης "στατικής επάρκειας" αυτό που βεβαιώνουμε είναι ότι μετά από οπτικό έλεγχο δεν διαπιστώσαμε ενδείξεις βλαβών - φθορών - κακοτεχνιών και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.