Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε αγροτεμάχιο που συνορεύει με ρέμα


Recommended Posts

Άρα, αποτελεί τμήμα του δρόμου, συνεπώς προσμετράται στο πλάτος του.

Για το αυλάκι, δεν ξέρω. Αν είναι δημοτικό, είναι κοινόχρηστο. Αλλά για να είσαι σίγουρος, μην το υπολογίζεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 5 months later...

Καλησπέρα, έχω ρέμα ως όριο ιδιοκτησίας (είναι εντός της ιδιοκτησίας) και πέρα του ρέματος υφίσταται δημοτικός δρόμος. Να φανταστώ πως θεωρείται κανονικά πως έχει πρόσωπο σε δρόμο;

 

ΡΕΜΑ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα ρέματα κατατάσσονται σε τρεις κατηγορίες: Ιδιωτικά, Δημόσια, Αδέσποτα

Δες σε ποιά κατηγορία εμπίπτεις. Αν και, λόγω γειτνίασης με το δρόμο, μπορεί να θεωρηθεί δημόσιο, οπότε μάλλον δεν έχεις πρόσωπο.

Το ρέμα έχει οριοθετηθεί?  

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλά δημόσια ρέματα. Αν προκύπτει από παλιούς τίτλους ότι έχει πρόσωπο σε δρόμο και δεν είναι αυλάκι ή χανδάκι διανομής δεν πιστεύω ότι έχει πρόβλημα.

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να γίνουν κατασκευές εντός και κοντά στο ρέμα και για να είναι οικοδομήσιμο θα πρέπει να καθοριστούν οι γραμμές πλημμύρας ώστε το κτίριο να απέχει από αυτές.

Προσοχή σε τυχόν ΓΠΣ ή ΖΟΕ που αναφέρονται σε περιορισμούς για ρέματα της περιοχής (π.χ. στα Μεσόγεια η απόσταση κατασκευών από οποιοδήποτε ρέμα είναι 50μ.)

Link to comment
Share on other sites

Είναι μη οριοθετημένο... Το τοπογραφικό είναι παλιό και αρκετά πρόχειρο, αναφέροντας μόνο τους γείτονες, χωρίς να αναφέρει καθόλου το ρέμα. Και ο δρόμος διανοίχθηκε αργότερα, οπότε ούτε αυτός φαίνεται ή αναφέρεται κάπου. 

Τώρα θα αποτυπωθεί η πραγματική κατάσταση.

Δεν έχω ΓΠΣ/ΖΟΕ, απλά είμαι σε natura. Είναι σχετικά μεγάλο το γήπεδο, οπότε πάω άνετα στα 20 μέτρα χωρίς πρόβλημα (δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι για ρέμα σε natura).

Να υποθέσω πως παίρνω κανονικά το πρόσωπο;

Edited by toposa
Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, προσωπικά για να έχω πλήρη εικόνα θα προσπαθούσα να βρω πληροφορίες και να απαντήσω στα παρακάτω:

Σε χάρτη ΓΥΣ 1/5000 μπορεί να διακριθεί κάτι αναφορικά με ρέμα;

Συμβόλαια όμορων αναγράφουν κάτι για ρέμα;  Αναφορές από περίοικους μιλάνε για ύπαρξη ρέματος σε εκείνη την θέση;  Οπτικά, πως είναι το "ρέμα", δείχνει να έχει φυσική συνέχεια, κατέβαζε νερά το χειμώνα; Τι ενδείξεις υπάρχουν εκεί;  Μπορείς να το εντάξεις στα μικρά υδατορέματα;

Ο δημοτικός δρόμος είναι όντως δημοτικός; Σε τι περιοχή τοπογραφείς (εκτός οικισμού, εκτός σχεδίου πόλης;)

Link to comment
Share on other sites

@toposa Ελέγχεις τον τίτλο. Αν δεν αναφέρει ρέμα, το θεωρείς εντός της ιδιοκτησίας σου (ιδιωτικό). Γιατί όμως σε ενδιαφέρει το πρόσωπο? Μήπως θα κάνεις κατάτμηση? Όπως και να έχει, η ονομασία "δημοτικός" σε εκτός σχεδίου, δίνεται μόνο σε όσους έχουν τη σχετική διαπιστωτική πράξη. 

Πάντως, η απόσταση των 15 μ που ορίζεται για το ρέμα, αφορά σε οριοθετημένο (από το όριό του). 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 5:58 ΜΜ, toposa said:

Να υποθέσω πως παίρνω κανονικά το πρόσωπο;

Αν στους τίτλους δεν αναφέρεται ότι συνορεύει με δρόμο σε αυτό το σημείο θα πρέπει να διερευνηθεί πως προέκυψε δρόμος (με απαλλοτρίωση ? πάντα υπήρχε ? δεν είναι δρόμος αλλά μοιάζει ? μήπως και το χανδάκι είναι τεχνικό του  δρόμου ?)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εκτός σχεδίου σε  γεωτεμάχιο 12.000 μ² , το οποίο εφάπτεται με ρέμα σε μία πλευρά, πρέπει να γίνει οριοθέτηση του ρέματος για να είναι οικοδομήσιμο; δεν αρκούν τα 20 μ. από μη οριοθετημένο; 

Γενικά αν πρέπει να οριοθετηθεί. Σημαίνει πως και άπειρης εκτασης να είναι το γεωτεμάχιο μου, αν εφάπτεται με ρέμα πρέπει να οριοθετηθεί; ακόμα και αν χτίζω στην «απέναντι» πλευρά (από το ρέμα ) του γεωτεμαχίου;

 

Edited by Afi8ionado
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.