Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Το έγγραφο είναι ξεκάθαρο... η αμοιβή να καταβάλλεται απ' ευθείας στους δικαιούχους.. δε λέει να καταβάλλεται "άμεσα" ή χωρίς καθυστέρηση..

 

 

Η αμοιβη στον δικαιουχο καταβαλοταν ανεκαθεν.

 

Τα εχουμε γραψει καμια 10αρια φορες στο παρον τοπικ.

Το εγγραφο μονο ξεκαθαρο δεν ειναι.

Απο οσα γραφουν οι συναδελφοι πολλες ΥΔΟΜ δεν το δεχονται.

Ασφαλως και ολοι θελουμε να τελειωνει το περα δοθε στην ΕΤΕ.

 

Οι ΥΔΟΜ που δεχονται το καταθετηριο απο αλλη τραπεζα, να φανταστω οτι ζητανε απλα την ΑΠΥ για αμοιβες κατω των 500Ε?

Εκτος αν οι αμοιβες μηχανικων ειναι υπερανω των φορολογικων διαταξεων.

 

Με λιγα λογια, για μενα το εγγραφο μονο μπερδευει την κατασταση και λυση δεν δινει (και δεν ειναι το μονο).

Μην γραφουμε λοιπον οτι "ολα καλα", "ξεκαθαρισε το τοπιο" κτλ, διοτι δεν ισχυει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η αμοιβη στον δικαιουχο καταβαλοταν ανεκαθεν.

 

άρα λεει ανοησίες το έγγραφο? μας λέει κάτι που ήδη ξέραμε δηλ?

το έγγραφο μιλάει για "καταβάλλεται η αμοιβή αμεσα" συνάδελφε.. όχι μεσω τραπέζης δηλαδη..

και προφανώς δεν ενδιαφέρει την πολεοδομία τα περί 15ήμερης καθυστέρησης που ανεφέρεις σε προηγούμενο ποστ.

 

άρα λεει ανοησίες το έγγραφο? μας λέει κάτι που ήδη ξέραμε δηλ?

το έγγραφο μιλάει για "καταβάλλεται η αμοιβή αμεσα" συνάδελφε.. όχι μεσω τραπέζης δηλαδη..

και προφανώς δεν ενδιαφέρει την πολεοδομία τα περί 15ήμερης καθυστέρησης που ανεφέρεις σε προηγούμενο ποστ.

 

Τα εχουμε γραψει καμια 10αρια φορες στο παρον τοπικ.

 

 

Το εγγραφο μονο ξεκαθαρο δεν ειναι.

 

ξαναδιάβασα όλο το μίτο.. ένας συνάδελφος αναφέρει ότι τηλεφωνικά του είπαν ότι δε δέχονται την κατάργηση και ότι το έγγραφο μιλαει για ΤΕΕ και όχι για ΕΤΕ..

πες μου τα υπόλοιπα 9 ποστς σε παρακαλώ μιας και δε τα βρίσκω.

Μια χαρά είναι το έγγραφο κατά τη γνώμη μου.

 

Απο οσα γραφουν οι συναδελφοι πολλες ΥΔΟΜ δεν το δεχονται.

 

ποιές είναι οι πολλές πολεοδομίες που αναφέρουν οι συνάδελφοι ότι δε το δέχονται?

 

 

Οι ΥΔΟΜ που δεχονται το καταθετηριο απο αλλη τραπεζα, να φανταστω οτι ζητανε απλα την ΑΠΥ για αμοιβες κατω των 500Ε?

Εκτος αν οι αμοιβες μηχανικων ειναι υπερανω των φορολογικων διαταξαεων.

 

με ρώτησες ποιές πολεοδομίες το δέχονται και σου είπα αυτές που ξέρω..

το αν δέχονται ΔΠΥ για αμοιβές κάτω των 500€ είναι άσχετο.. κατ' εμέ θα πρέπει πάντως

 

 

 

Με λιγα λογια, για μενα το εγγραφο μονο μπερδευει την κατασταση και λυση δεν δινει (και δεν ειναι το μονο).

Μην γραφουμε λοιπον οτι "ολα καλα", "ξεκαθαρισε το τοπιο" κτλ, διοτι δεν ισχυει.

 

τη γνώμη μου λέω και την εμπειρία μου από την πολεοδομία που επισκέπτομαι

Link to comment
Share on other sites

άρα λεει ανοησίες το έγγραφο? μας λέει κάτι που ήδη ξέραμε δηλ?

το έγγραφο μιλάει για "καταβάλλεται η αμοιβή αμεσα" συνάδελφε.. όχι μεσω τραπέζης δηλαδη..

και προφανώς δεν ενδιαφέρει την πολεοδομία τα περί 15ήμερης καθυστέρησης που ανεφέρεις σε προηγούμενο ποστ.

 

 

Ασφαλως λεει κατι που ξερω.

Το "αμεσα" = οχι μεσω τραπεζης, δεν ειναι ορθο. Αν εχεις διαφορετικη αποψη, να την αναπτυξεις στον φορολογικο ελεγχο (αν και οταν σου γινει)

 

ξαναδιάβασα όλο το μίτο.. ένας συνάδελφος αναφέρει ότι τηλεφωνικά του είπαν ότι δε δέχονται την κατάργηση και ότι το έγγραφο μιλαει για ΤΕΕ και όχι για ΕΤΕ..

πες μου τα υπόλοιπα 9 ποστς σε παρακαλώ μιας και δε τα βρίσκω.

Μια χαρά είναι το έγγραφο κατά τη γνώμη μου.

 

 

Απο την αρχη του τοπικ, εχουμε γραψει για ποιο λογο δεν θεωρουμε οτι λυθηκε το προβλημα.

 

 

με ρώτησες ποιές πολεοδομίες το δέχονται και σου είπα αυτές που ξέρω..

το αν δέχονται ΔΠΥ για αμοιβές κάτω των 500€ είναι άσχετο.. κατ' εμέ θα πρέπει πάντως

 

 

Ακομα πιο ξεκαθαρος ειναι ο Ν4030, αν θελεις να τον επικαλεστεις, ο οποιος αναφερεται σε "εισφορες μηχανικου" και δεν αναφερει πουθενα τις αμοιβες.

Κανονικα λοιπον οι ΥΔΟΜ δεν επρεπε να ζητανε καταθετηριο, ουτε απο την ΕΤΕ, ουτε απο αλλη τραπεζα.

 

 

τη γνώμη μου λέω και την εμπειρία μου από την πολεοδομία που επισκέπτομαι

 

 

Καλα εκανες και το ανεφερες, αυτος εξαλλου ειναι και ο σκοπος του φορουμ.

Απλα αυτο ειναι διαφορετικο, απο το να λεμε οτι το εγγραφο ειναι ξεκαθαρο και δεν τειθεται θεμα διαφορετικης ερμηνειας.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι ο καθένας έβγαλε τα συμπεράσματά του

 

 

 


Αν εχεις διαφορετικη αποψη, να την αναπτυξεις στον φορολογικο ελεγχο (αν και οταν σου γινει)

 

προσκόμισα το έγγραφο στην πολεοδομία παλλήνης, επέμεινα στο να πάρω απάντηση επ αυτού,
και μετά από την έρευνα που έκανε ο συνάδελφος υπάλληλος της πολεοδομίας,
που είναι και εξαιρετικός στη δουλειά του, δεχθηκε το έγγραφο και πλέον μπορείς να πηγαίνει οποιοσδήποτε με κατάθεση από οποιαδήποτε τράπεζα.

 

Η πολεοδομία σπάτων μου ζήτησε να της προσκομίσω το έγγραφο κάτι που θα κάνω και ετοιμάζομαι να κάνω το ίδιο στην Βούλα που θα πάω σε λίγες μέρες

 


Ακομα πιο ξεκαθαρος ειναι ο Ν4030, αν θελεις να τον επικαλεστεις, ο οποιος αναφερεται σε "εισφορες μηχανικου" και δεν αναφερει πουθενα τις αμοιβες.

Κανονικα λοιπον οι ΥΔΟΜ δεν επρεπε να ζητανε καταθετηριο, ουτε απο την ΕΤΕ, ουτε απο αλλη τραπεζα.

 

όσο αφορά το θέμα του αποδεικτικου των αμοιβών..

φυσικά και πρέπει να ζητάνε αποδεικτικό καταβολής...

στο 47 ποστ του παρόντος αναφέρω....

 

Στον 251Β/13 (εφαρμοστικός νόμος του 4030 )

στο άρθρο 2 παρ 15..

 

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά Μελέτες και Διαδικασίες,
για τη χορήγηση της Άδειας Δόμησης

...

15) Ειδικό έντυπο προϋπολογισμού του έργου, και αποδεικτικά είσπραξης των πάσης φύσεως φόρων,
τελών και εισφορών, καθώς και τις αντίστοιχες αμοιβές μελέτης του ή των Μηχανικών για τις υποβληθείσες μελέτες,
σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις.

 

 

ο 4030 δε το λέει αλλά ο εφαρμοστικός τους το λέει πεντακαθαρα.. Νόμος εν ισχύ είναι και αυτός

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

προσκόμισα το έγγραφο στην πολεοδομία παλλήνης, επέμεινα στο να πάρω απάντηση επ αυτού,

και μετά από την έρευνα που έκανε ο συνάδελφος υπάλληλος της πολεοδομίας,

που είναι και εξαιρετικός στη δουλειά του, δεχθηκε το έγγραφο και πλέον μπορείς να πηγαίνει οποιοσδήποτε με κατάθεση από οποιαδήποτε τράπεζα.

 

 

Εγγραψα κατι συγκεκριμενο αλλα δεν το καταλαβες.

 

Το "αμεσα" = οχι μεσω τραπεζης, δεν ειναι ορθο. Αν εχεις διαφορετικη αποψη, να την αναπτυξεις στον φορολογικο ελεγχο (αν και οταν σου γινει)

 

 

Οταν αναφερομαι σε φορολογικο ελεγχο μιλαω για τη ΔΟΥ.

Οι αμοιβες λοιπον πρεπει να περνανε απο την τραπεζα, αν ειναι πανω απο 500Ε.

Οποτε η σκεψη σου ειναι λαθος.

Στο χερι δεν τα εισπρατουμε. Αρα το "αμεσα στον δικαιουχο", σιγουρα δεν μπορει να σημαινει "στο χερι".

Τι ηθελε να γραψει ο συντακτης του εγγραφου, αυτος μονο ξερει.

 

Τον εφαρμοστικο του Ν4030 δεν τον ειχα υποψη μου.

Εχεις δικιο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Η σύνταξη και η σειρά στο παραπάνω περιβόητο εδάφιο 15) είναι για κλάματα ...

 

Η αδειοδοτούσα ΥΔΟΜ έχει τόσο λόγο για την καταβολή των αμοιβών όσο έχει και για την πληρωμή του κόστους της οικοδομής ...

Βάσει του νόμου έχει υποχρέωση να ελέγξει την καταβολή φόρων, τελών και εισφορών και τίποτε άλλο.

 

Όμως πρέπει να ξέρει τα ποσά πάνω στα οποία υπολογίζονται τα παραπάνω ...

Άρα θέλει δύο πράγματα :

1. Τον προϋπολογισμό και πως τεκμηριώνεται,

2. Τις αμοιβές των μηχανικών (νόμιμη και συμβατική) και πως αυτές τεκμηριώνονται.

Ειδικά για τις αμοιβές η τεκμηρίωση είναι μία και μοναδική : η τελική εκτύπωση από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ !

Από εκεί βγαίνουν τα πάντα ...

 

Όλα τα άλλα είναι για να καταναλώνουμε ώρες από τη ζωή μας παρέα με υπαλλήλους ΥΔΟΜ που ζεσταίνουν καρέκλες ...

Και για να τελειώνουμε με τη συζήτηση αυτή,

τι θα γίνει νομίζετε όταν οι άδειες θα περνάνε ηλεκτρονικά ; μήπως να σκανάρουμε τα καταθετήρια για το σύστημα ;

Μπορεί να έρθει και η ανάπτυξη έτσι, που ξέρεις ; ...

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά για τις αμοιβές η τεκμηρίωση είναι μία και μοναδική : η τελική εκτύπωση από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ !

Από εκεί βγαίνουν τα πάντα ...

 

 

 

Εδω εισαι λαθος.

Το ΤΕΕ, ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ υπολογιζει τις αμοιβες με ΕΤΑ = 118Ε και οχι ΕΤΑ=112.5Ε που οριζει ο Νομος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα και συ αμέσως να μου στενοχωρήσεις τον πρόεδρο ... αφού δεν ευκαιρεί να πει να το διορθώσουν ...

Άσε που μπορεί κάποιος προγραμματιστής της πλατφόρμας να έχει δική του άποψη περί νόμιμου ...

Το πιθανότερο βέβαια είναι να μην ασχολείται κανείς πλέον με αυτά ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας

 

σε μια αμοιβή μου για ρύθμιση αυθαιρέτου υπολόγισα κατα λάθος τσμεδε επί της συμβατικής

και όχι επί της νόμιμης και το πλήρωσα στην εθνική. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω

για να διορθωθεί το λάθος ή δε διορθώνεται?

 

Τέλος μετά από πόσσες μέρες μπορώ να σηκώσω λεφτά από την κατάθεση της αμοιβής στην εθνική?                                                                                                                                    

 

ευχαριστω

 

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε  ένα δεύτερο έντυπο ΤΣΜΕΔΕ  με Αμοιβή= Νομιμη-Συμβατική και πλήρωσε το 3 % που αντιστοιχεί στην διαφορά αυτή. Ανεβάζεις και τα 2 και εισαι ΟΚ. 

 

Για το άλλο θέμα , μόλις εμφανιστούν τα χρήματα στον λογαριασμό σου τα κάνεις ότι θέλεις.

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.