Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όποιες κατασκευές μπορούν να γίνουν εντός των ορίων του γεωτεμαχίου όπως προκύπτει από την μελέτη των τίτλων, τυχόν απαλλοτριώσεων και δασικών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι, όταν το κτηματολόγιο είναι στη φάση της ανάρτησης γίνεται κάποιος έλεγχος ανοχής εμβαδού για να γίνει μεταβίβαση;

Έχω περίπτωση με ακίνητο 2στρ δηλωμένο στο κτηματολόγιο με την παρατήρηση ότι δασικό τμήμα 300τμ διεκδικείται απο το Ελληνικό Δημόσιο. Ο ανάδοχος επέλεξε να συμπεριλάβει το δασικό τμήμα στην ιδιοκτησία με την παρατήρηση αυτή αντί να το αποκόψει απο το δηλωμένο ακίνητο (κάποιοι ανάδοχοι το κάνουν).

Λέω στη συμβ/φο ότι πρέπει να περιγράψω μόνο το καθαρό τμήμα και να μεταβιβαστεί αυτό αλλά μου λέει ότι είναι μεγάλη η απόκλιση και να περιγράψω ολόκληρη την ιδιοκτησία με αναφορά στο δασικό τμήμα.

Λέω άντε ας το κάνω έτσι και μου βγάζει τώρα το φασούλι να γράψω τις διατάξεις του αρθ.153 Ν.4819/21 ότι δεν η μεταβίβαση δεν αποτελεί κατάτμηση. Μιλάμε ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Γι' αυτό ρωτώ όταν το κτηματολόγιο είναι στη φάση της ανάρτησης γίνεται κάποιος έλεγχος ανοχής εμβαδού για να γίνει μεταβίβαση; Μήπως και καταφέρω να την πείσω να περιγράψω μόνο το καθαρό τμήμα και να μεταβιβάσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  Το θεμα  της "κατατμησης" το ειχαμε συζητησει εξ αρχης, με συμπερασμα οτι δεν αποτελει κατατμηση ουτε δημιουργει νεο χρονο δημιουργιας του γηπεδου  η αφαιρεση ενος ξενου τμηματος.

 Η αποψη μας επιβεβαιωθηκε με σχετικη εγκυκλιο που αναφερεται στο αρθρο 153. Δεν βλεπω να  προκυπτει οτι ο μηχανικος οφειλει να κανει αναφορα στο αρθρο αυτο.

https://www.notarius.gr/encyclical/7/sesse_325_20-7-21

δες τα ΠΜ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Μήπως να το ξανασυζητούσατε το συγκεκριμένο άρθρο που αφορά τον δασικό κώδικα; Έχω ένα χωράφι 10 στρέματα τα 5ΔΔ και τα άλλα 5ΑΑ. Για το ΔΔ δεν έκανα ποτέ αντίρρηση. Πουλάω τα 5 τα αγροτικά, ε δεν είναι κατάτμηση γεωτεμαχίου αυτό, εάν γράψει η συμβολαιογράφος ότι έχω 10 και πουλάω τα 5; Δεν δημιουργείται νέο χωράφι 5στρ. με νέο ιδιοκτήτη; Εγώ που έχω ένα χωράφι 10 στρέματα, δεν θα πρέπει να περάσω πρώτα από ΣΙΔΒΧΕ για να αποδείξω οτι όντως το δημόσιο δεν έχει δουλειά στα δικά μου 5 στρέματα ΔΔ; Άλλο να γράψει η συμβολαιογράφος ότι έχω μόνο 5ΑΑ και τα πουλάω και άλλο ότι έχω 10 (5δδ+5αα) και πουλάω τα 5. Ο δασικός κώδικας θεωρεί το δάσος δημόσιο, γι'αυτό και λέει ότι η μεταβίβαση αγροτικών κομματιών δεν αποτελεί κατάτμηση γιατί το δημόσιο ήδη έχει τσιμπήσει τα πουρνάρια. 

Link to comment
Share on other sites

  Το ΔΔ ειναι ξενη περιουσια.

 Την ξαναπαιρνει ο πραγματικος ιδιοκτητης.

Δεν λες πώς προεκυψαν τα 10 στρ.....

Εσυ ειχες νομιμο τιτλο για  5 στρ. Αυτα πουλσς, αυτα αγοραζει ο αγοραστης.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν ο τίτλος να αναφέρει 10 στρ.. Μήπως το έψαχνε κανείς (πολύ) παλαιότερα?

Η πραγματικότητα είναι τα 5, κι αυτά μεταβιβάζονται

Το πολύ-πολύ, να αναφέρει η συμβ/φος ότι " ...κατά τίτλο κτήσης είναι 10 στρεμ. εκ των οποίων τα 5 δασικά, (όπως προκύπτει απο τους δασικούς χάρτες).."

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα το έφερα, δεν έχω πραγματική περίπτωση. Και το συνεχίζω το παράδειγμα, ότι έστω το 1988 έκαναν κάποιοι τοπογραφικό με θεοδόλιχό και υπάρχει μια λεπτομερέστατη αποτύπωση του γεωτεμαχίου, και αναγράφεται στα συμβόλαια του 1989 οτι το χωράφι είναι 10 στρέματα. Και για τον ΑήΒ λόγο έρχεται η δασική κύρωση και σημειώνει μια περιοχή ΔΔ, όπου εκεί μέσα βρίσκονται και τα 5 από τα 10 στρέματα μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ότι είναι ελαιόκτημα και δεν υπάρχει ίχνος δασικής έκτασης  και κανονικά θα το έλυνα το ζήτημα αν έκανα πρόδηλο σφάλμα όταν έτρεχε η διαδικασία, αλλά λόγω κορονοϊου ήμουν αποκλεισμένος στην Αυστραλία και δεν είχα πάρει είδηση ότι έχει βγει δασική ανάρτηση, και τώρα το καλοκαίρι που ήρθα και αποφάσισα να πουλήσω το χωράφι μου, ανακάλυψα το πρόβλημα (ένα κοινό γενικό παράδειγμα που μου το λένε οι 99% των κατοίκων του εξωτερικού). 

Link to comment
Share on other sites

@aquar Προσωπικά δεν κατανοώ την ουσία του ερωτήματος. Στο αρχικό ερώτημα απάντησε πολύ σωστά ο Δημήτρης. Ουσιαστικά, τα 5 στρέμματα δεν ανήκαν ποτέ στον ιδιοκτήτη αλλά στο Δημόσιο. Σύμφωνα και με σχετική εγκύκλιο η μεταβίβαση των 5 μη δασικών στρεμμάτων, από τα "θεωρούμενα" ως 10, δεν συνιστά κατάτμηση. Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις τα σχετικά περί πρόδηλων σφαλμάτων δηλαδή σε ποια κατηγορία πρόδηλου ανήκε το δικό σου;

Δεν έκανες αντίρρηση όταν έτρεχε η προθεσμία (αν όντως είχες τεκμήρια ότι ήταν αγρός από το 1945 (ενδεικτικά) αυτό το δέχομαι. Όμως, τώρα, αυτό δεν είναι πρόδηλο σφάλμα. Στην Δ/νση Δασών ρώτησες να δεις αν υπάρχει κάποια λύση; (δεν συζητάμε φαντάζομαι την προσφυγή στο ΣτΕ η οποία είναι και η ύστατη επιλογή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.