Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα... ΑΕΙ Τεχνολογικού Τομέα


Engineer

Recommended Posts

Σταύρο μη τα λες αυτά έτσι απότομα γιατί εσύ μπορεί να μη γέλασες με το ΤΤ Audi, αλλά παίζοντας με τις λέξεις να παραβάλεις το πρώτο παγκόσμια πανεπιστημιακό ίδρυμα σε ΤΕΙ !!! ...

εεε πώς να το κάνουμε θα γελάσει και η παρδαλή αξ

 

Νομίζω πως είσαι αρκετά έξυπνος ώστε να καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για παραλληλισμό μορφής και ονομασίας ιδρύματος και όχι επιπέδου,ας μην εξηγούμε τα αυτονόητα σε φόρουμ με νοήμονες ανθρώπους

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 302
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναλέω . 

 

Οι εισαγωγικές εξετάσεις όπως είναι τώρα πάσχουν . Δεν μπορείς να κρίνεσαι στα 18 και μετά να τελειώνεις όπως , όπως .

 

Γιός φίλου , τελείωσε νομική στην Αγγλία . Εκεί μπορείς να δώσεις εξετάσεις όσες φορές θέλεις , αλλά αν αποτύχεις τρείς φορές σε κάποιο μάθημα , τότε ΔΕΝ γίνεσαι δεκτός στον Δικηγορικό Σύλλογο . Πτυχιούχος Νομικής  μπορεί να είσαι . Δικηγόρος όμως όχι .

 

Στην Γερμανία , αν αποτύχεις τρείς φορές σε μάθημα , σε διώχνουν από την σχολή .

 

Αυτό βέβαια προϋποθέτει , δουλειά και από τους καθηγητές και σοβαρό πανεπιστήμιο  και εδώ πάσχουμε πολύ σαν χώρα .

 

 

Οσο γιά τα δικαιώματα , το 72 οι απλές δουλειές γίνονταν με Β120 και το Β160 ήταν υψηλής αντοχής . Με μπετονιέρα βέβαια .

 

12άρες πλάκες , δοκάρια 20άρια , αλλά υπήρχαν και 13άρια και βέβαια μεμονωμένα πέδιλα .

 

Ετσι τελικά τα δικαιώματα του 72 με τον αντισεισμικό του 59 , κάλυπταν το 80 % των ιδιωτικών έργων .

 

Εξι χρόνια μετά , είχαμε τις μπετονιέρες , το Β120 είχε καταργηθεί και πηγαίναμε προς το Β225 και μετά το 1994 άλλαξε ο αντισεισμικός και χάθηκε η υπογραφή των στατικών .

 

Αρα , από την στιγμή που οι περιορισμοί χρειάζονται επικαιροποίηση και αυτό δεν έχει γίνει , τότε απλά είμαστε όπως και η χώρα .

Στο περίπου .

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως είσαι αρκετά έξυπνος ..

Σίγουρα είμαι…

Φυσικά και ο Σταύρος είναι, οπότε δεν χρειαζόταν την δική σου παρέμβαση για την αιτιολογία….

 

Αλλά επειδή όλοι έξυπνοι είμαστε ας αποφεύγουμε τους παραλληλισμούς που τα «δικά» μας τα πάνε στον ουρανό και των άλλων στα τάρταρα….

Τυχαία φυσικά δεν είναι … 

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να αφησουμε τους παραλληλισμους με πανεπιστημια του εξωτερικου, γιατι λειτουργουν με αλλη μορφη κ στοχο. Τα ΤΕΙ ΔΕΝ ειναι κ ΟΥΤΕ θα γινουν MIT, το ιδιο ομως κ το Πολυτεχνειο.

Ας δουμε πως μπορουμε να κανουμε το ελληνικο πανεπιστημιο λιγακι καλυτερο, η ικανοτητα εισαγωγης απο το Λυκειο με υψηλο βαθμο ειναι αξιεπαινο κ πρεπει να ανταμειβεται αλλα με εγκαταστασεις ωστε το μυαλο να αναπτυχθει. Μην ξεχνατε οτι ακαδημαικοι κ μηχανικοι Ελληνες ΑΕΙ κ ΤΕΙ , διδασκουν σε πανεπιστημια του εξωτερικου με καταταξη μακραν ανωτερη απο οποιοδηποτε ελληνικο Πολυτεχνειο.

 

Μηπως αυτοι που δεν εγραψαν 19 στο Λυκειο δεν εφτασαν στο υψηλοτερο σκαλι τις εκπαιδευσης κ πιστοποιησης μηχανικου?

 

Η ικανοτητα της γνωσης δεν περιοριζεται στον τι εγραψες στο Λυκειο, αλλα συνεχιζεται ειτε με προυπηρεσια ή με ακαδημαικα προσοντα, ειτε με τα δυο μαζι. Ετσι ενας μηχανικος πρεπει να εχει δικαιωματα.

 

Μπερδευεται τι γινεται στο εξωτερικο με την ελληνικη πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ ένα πρόχειρο γκοογκλαρισμα έκανα και....

 

 

 

Το Tεχνολογικό Iνστιτούτο Μασαχουσέτης (Massachusetts Institute of Technology, MIT, εμ άϊ τι, στα Ελληνικά γράφεται και Τεχνολογικό Ινστιτούτο Μασσαχουσέττης) είναι πανεπιστήμιο στην πόλη Καίμπριτζ (Cambridge) της πολιτείας Μασαχουσέτη των Η.Π.Α.. Είναι ένα από τα μεγαλύτερα, σημαντικότερα και πλέον φημισμένα πανεπιστήμια και κέντρα βασικής και τεχνολογικής έρευνας παγκοσμίως........

 

Τώρα τι εννούν στο μασαχουσετ σαν τεχνολογικό....δεν έχει σχέση με το ΤΕΙ το ελληνικό. Μην το ψαχνουμε, έλεος!!! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαι…

Φυσικά και ο Σταύρος είναι, οπότε δεν χρειαζόταν την δική σου παρέμβαση για την αιτιολογία….

 

Αλλά επειδή όλοι έξυπνοι είμαστε ας αποφεύγουμε τους παραλληλισμούς που τα «δικά» μας τα πάνε στον ουρανό και των άλλων στα τάρταρα….

Τυχαία φυσικά δεν είναι … 

 

Δεν έκανα τον δικηγόρο του Σταύρου γιατί όπως ξέρεις δεν έχει ανάγκη (άσε που δεν υπάρχουν και δικηγόροι ΤΕ :grin:  ),απάντησα γιατί στο θέμα του ΜΙΤ αναφέρθηκα κι εγώ παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι τα ελληνικά ΤΕΙ είναι όπως το ΜΙΤ, αλλά είναι γεγονός πως σε όλο το κόσμο Τεχνολογικά Ιδρύματα μπορούν να είναι ανώτερα από Πανεπιστήμια. Άλλο ένα παράδειγμα το California Institute of Technology, γνωστό και ως Caltech. Τωρα γιατί ένα Τεχνολογικό Ίδρυμα να μπορεί να είναι καλύτερο από Πανεπιστήμια στις ΗΠΑ και όχι στην Ελλάδα; Υπάρχει ελληνικός νόμος που το απαγορεύει και δεν το ξέρουμε; Αν έχεις μία πανεπιστημιακή σχολή μαύρα χάλια μπορεί με το έτσι θέλω να είναι ανώτερη απο μία εξαιρετική σχολή ΤΕΙ;

Link to comment
Share on other sites

και το ΕΜΠ τεχνολογικό το γράφουν (NTUA) ... και φυσικά άσχετα όλα αυτά με παραλληλισμούς και ΤΤ 

 

 

project.breeze... συμφωνώ και λολ για το δικηγόροι ΤΕ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Οσο γιά τα δικαιώματα , το 72 οι απλές δουλειές γίνονταν με Β120 και το Β160 ήταν υψηλής αντοχής . Με μπετονιέρα βέβαια .

 

12άρες πλάκες , δοκάρια 20άρια , αλλά υπήρχαν και 13άρια και βέβαια μεμονωμένα πέδιλα .

 

Ετσι τελικά τα δικαιώματα του 72 με τον αντισεισμικό του 59 , κάλυπταν το 80 % των ιδιωτικών έργων .

 

Εξι χρόνια μετά , είχαμε τις μπετονιέρες , το Β120 είχε καταργηθεί και πηγαίναμε προς το Β225 και μετά το 1994 άλλαξε ο αντισεισμικός και χάθηκε η υπογραφή των στατικών .

 

Αρα , από την στιγμή που οι περιορισμοί χρειάζονται επικαιροποίηση και αυτό δεν έχει γίνει , τότε απλά είμαστε όπως και η χώρα .

Στο περίπου .

 

.

 

Aν λάβουμε υπόψην και τον νέο κανονισμό τεχνολογίας σκυροδέματος ΕΝ-206-1, που προβλέπει ελάχιστη κατηγορία την C 25/30,τότε δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο. Είμαστε εκτός επαγγέλματος ακόμα και με τα καταχρηστικά ΕΔ των αποφοίτων του μικρού πολυτεχνείου.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά που λέμε αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν ο απόφοιτος του ΜΙΤ έχει εξαρχής περισσότερα δικαιώματα από αποφοίτους άλλων πανεπιστημίων των ΗΠΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.