Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλάσσονται από τον ΦΠΑ 450.000 μικρές επιχειρήσεις - Μέχρι την ερχόμενη Δευτέρα η υποβολή των δηλώσεων


Engineer

Recommended Posts

Το ΦΠΑ εκπτιπτει το τριμηνο της αγορας.

Αλλα αν πχ κλεισεις βιβλια, πληρωνεις το ΦΠΑ του αναποσβεστου.

Ή αν πουλησεις παγιο.

 

Μου ακουγεται πολυ λογικο, να ισχυσει το ιδιο και για το καθεστως απαλλαγης ΦΠΑ.

Ας μας πει ο Σωτηρης, μπορει να λεω και μπουρδες.

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο λογιστής μου αν μπω στο καθεστώς ‘χωρις φπα’ από αγορά εξοπλισμού που είχα πάρει παλαιότερα έτη τώρα εντός δύο μηνών θα πρέπει να καταθέσει κατάσταση στην εφορία και να πληρώσω τον εναπομείναντα φπα της πενταετίας μετά από ένα μήνα.

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι βρε Ικαρε προστιμο,,,αφου η ενταξη στην απαλλαγη φπα δεν ειναι υποχρεωτικη;

 

Ναι είναι επιλογή του καθενός αν ενταχθεί ή όχι ακόμη και αν έχει μηδενικό εισόδημα..Οσο για το πρόστιμο όπως είπα επιφυλάσσομαι μιας και δεν κατάφερα να το διασταυρώσω.. Μάλλον τιμωρία μου κάνει για τη μη τήρηση της καταλυτικής ημερομηνίας και θα τους πέσει ο ποπός στην εφορία?  

 

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο λογιστής μου αν μπω στο καθεστώς ‘χωρις φπα’ από αγορά εξοπλισμού που είχα πάρει παλαιότερα έτη τώρα εντός δύο μηνών θα πρέπει να καταθέσει κατάσταση στην εφορία και να πληρώσω τον εναπομείναντα φπα της πενταετίας μετά από ένα μήνα.

 

Υπογράφεις ΥΔ που έχει να κάνει με πάγια και αγορές το έτος 2014. Οπότε τα προηγούμενα δεν έχουν καμία σχέση. Μην ξεχνάς ότι για πολλούς λογιστές αυτό είναι πλήγμα στα έσοδά τους.  ;)

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κοβεις ΑΠΥ 1230Ε, τελος του εξαμηνου αποδιδεις 230Ε στο κρατος.

Που ειναι η ζημια?

Το ΦΠΑ το εισπρατεις με σκοπο να το αποδωσεις.

 

Η ζημιά είναι ακόμη ότι χωρίς φπα μπορείς να κόψεις 1100 και να βγάλεις 100 περισσότερο και να είσαι πιο ανταγωνιστικός στο μικρό κύκλο εργασιών. Επίσης όπως λέει και ο Άκιους ευελπιστούμε να μας δημιουργήσει κάποια κίνηση. 

Και στην τελική έχω βαρεθεί τόσα χρόνια κάθε τρίμηνο να πηγαίνω στον λογιστή για 0 έως 5 αποδείξεις και στην τράπεζα για να αποδώσω τον φπα. Νιώθω ηλίθιος με αυτή τη διαδικασία εφόσον έχω ελάχιστα εισοδήματα και δεν σκοπεύω για αγορά παγίων.  Δεν με αγγίζει. Και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Ο φπα από μελάνια, κινητό , σταθερό είναι αστείο ποσό. Όχι δήλωση όχι πληρωμή, λιγότερο άγχος. Καλύτερη τελική τιμή προσφοράς.

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Edited by Civilla
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο λογιστής μου αν μπω στο καθεστώς ‘χωρις φπα’ από αγορά εξοπλισμού που είχα πάρει παλαιότερα έτη τώρα εντός δύο μηνών θα πρέπει να καταθέσει κατάσταση στην εφορία και να πληρώσω τον εναπομείναντα φπα της πενταετίας μετά από ένα μήνα.

 

 

 

Καλως τα δεχτηκατε...!!!

 

 

Και στην τελική έχω βαρεθεί τόσα χρόνια κάθε τρίμηνο να πηγαίνω στον λογιστή για 0 έως 5 αποδείξεις και στην τράπεζα για να αποδώσω τον φπα. Νιώθω ηλίθιος με αυτή τη διαδικασία εφόσον έχω ελάχιστα εισοδήματα και δεν σκοπεύω για αγορά παγίων.  Δεν με αγγίζει. Και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Ο φπα από μελάνια, κινητό , σταθερό είναι αστείο ποσό. Όχι δήλωση όχι πληρωμή, λιγότερο άγχος. Καλύτερη τελική τιμή προσφοράς.

 

 

Σιγα βρε συναδελφε.

Καναμε την περιοδικη δηλωση ΦΠΑ, μαρτυριο και γολγοθα.

Με 5 ΑΠΥ, ας τα σκανναρες και να μην  πηγαινες καν στο λογιστη.

Για την τραπεζα δεν το συζητω καν. Η μαγικη λεξη λεγεται "web banking".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ενταχθώ στο μέτρο της απαλλαγής του ΦΠΑ αλλά δεν ξέρω αν μπορώ επειδή από το επάγγελμα του μηχανικού έχω ακαθάριστο εισόδημα <10000 αλλά ως ιδιώτης επειδή εισπράτω κάποια ενοίκια το συνολικό μου ακαθάριστο εισόδημα υπερβαίνει τα 10000 ευρώ, και το άρθρο 251 Ν4281 γράφει ότι " ως ακαθάριστα έσοδα νοούνται όλα τα έσοδα, τα οποία λαμβάνονται υπόψη στη φορολογία εισοδήματος"  ξέρει κάποιος να μου πει (δεν έχω λογιστή να ρωτήσω) αν μπορώ;

Πιθανόν να είναι και άλλοι συνάδελφοι στην ίδια θέση με μένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας που χρωστάει Φ.Π.Α. και δεν το έχει πληρώσει ακόμη, εάν μπει στο καθεστώς της απαλλαγής να του ζητήσουν υποχρεωτικά να το πληρώσει αλλιώς θα έχει πολύ μεγάλο πρόστιμο..?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια δυσκολία να εφαρμόσουν το συγκεκριμένο μέτρο αυτοί που δουλεύουν με δημόσιες μελέτες ή έργα.

Καλείσαι να δώσεις μια προσφορά η οποία περιλαμβάνει ΦΠΑ. Κερδίζεις. Κάνεις μια σύμαβση επί της προσφοράς που έκανες. Τελιώνεις. Κόβεις το Τιμολόγιο και δεν βάζεις ΦΠΑ (αλλά το σφραγιδάκι σου :smile: ). Η αναθέτουσα αρχή (δημόσιο) είναι αναγκασμένη να σου πληρώσει το ΦΠΑ όπως αναγράφεται στη σύμαβση. Εσύ από την άλλη δεν μπρορείς να το παραλάβεις. Τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση? 

 

Επίσης υπάρχουν κάποιες συμβάσεις που ακόμα δεν τις έχουμε πληρωθεί αλλά (ελπίζουμε) να τις πληρωθούμε φέτος. Οι συμβάσεις μας αναγράφουν ΦΠΑ. Πως θα γίνει τώρα να μην το παραλάβουμε?

Edited by TomA
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τοσο το καλύτερο θα δώσεις τελική τιμή χωρίς ΦΠΑ μιας και εισαι απαλλασομενος και πιο φθηνός. Πάντως καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον λογιστή που γνωρίζει η στη ΔΟΥ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.