Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνελήφθησαν υπάλληλος Διεύθυνσης Δόμησης και ιδιώτης μηχανικός για υπόθεση δωροληψίας


Engineer

Recommended Posts

μήπως έγινε κάποιο λάθος; μήπως ήταν ατύχημα; 

(εδώ ο άλλος έπιασε παιδί κατά λάθος)

"τι είναι αυτό; 2 χιλιάρικα; που να βρέθηκαν άραγε. τι να κάνουμε τώρα, ας τα μοιραστούμε να τελειώνουμε"

 

αλλά 2 χιλιάρικα είναι πολλά ρε παιδιά. ήσασταν λίγο προκλητικοί.

Εκτός αν πάει με ποσοστό (πχ 10%). Δεν έχω ειδοποιηθεί σχετικά. 

Πόσα αυθαίρετα πρέπει να κάνετε για να βγάλετε 2 χιλιάρικα καθαρά μετά φόρων;

(με μία μέρα εργασίας που χρειάστηκε για την αυτοψία και την σύνταξη των χ.κ.)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω το άλλο... από τη στιγμή που πιάστηκαν, δεν θα έπρεπε να δημοσιευτούν και τα στοιχεία τους? Έστω το ποια ΥΔΟΜ είναι βρε αδερφέ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω το άλλο... από τη στιγμή που πιάστηκαν, δεν θα έπρεπε να δημοσιευτούν και τα στοιχεία τους? Έστω το ποια ΥΔΟΜ είναι βρε αδερφέ...

 

ΥΔΟΜ Δήμου Κατερίνης συνάδελφε. Ο συγκεκριμένος (ως προιστάμενος του τμήματος αυθαιρέτων επι χρόνια) έχει κάνει πολλές ομορφιές χωρίς φυσικά να μπορώ να αποδείξω τιποτα.

 

μα τον υπάλληλο πως θα τον δικάσουν;;;αφού δεν λαδώθηκε.... 

 

Εδω είναι το ζουμί...αντί να τον συλλάβουν επ`αυτοφόρω κατα τη στιγμή παράδοσης των χρημάτων απο τον μηχανικό στον υπάλληλο, έγινε σύλληψη στο μεσοδιάστημα και απλά τον ρώτησαν που πηγαίνει τα χρήματα και ο 1ος απλά ανέφερε οτι τα πάει στον τάδε υπάλληλο...

 

Αν δεν υπάρχει άλλο στοιχείο,όπως νόμιμη τηλεφωνική υποκλοπή της ΕΥΠ - Εσωτερικών Υποθέσεων, δεν υπάρχουν και αποδείξεις.

 

Το πολύ πολύ να ισχυριστεί στο δικαστήριο ο μηχανικός οτι τα χρήματα αυτά αποτελούσαν την αμοιβή του και λόγω μη έκδοσης απόδειξης ή μη κατάθεσης του ποσού που υπερβαίνει τα 500 ευρώ στην τράπεζα, να κατηγορηθεί για φοροδιαφυγή.

 

Πιστεύω ο υπάληλος θα τη βγάλει λάδι.

 

Ο πολίτης πάντως που έκανε την καταγγελία, έχει μαγαζί υγειονομικού ενδιαφέροντος με παράνομο πατάρι και στέγαστρο πάνω σε κεντρικό πεζόδρομο το οποίο έχει κλείσει πέριξ με νάυλον,οπότε ακόμα και ο υπολογισμός του προστίμου (13.000) είναι σίγουρα σαν ανοιχτός στεγασμένος χώρος και οχι σαν κλειστός....κοινώς να περιμένει να του επιβληθεί πολύ μεγαλύτερο πρόστιμο τώρα....μην πω οτι κανονικά πάει για ανάκληση η άδεια λειτουργίας του λόγω πυρασφάλειας,αυθαίρετης κατασκευής και ανάπτυξης τραπεζοκαθισμάτων σε Κοινόχρηστο Χώρο.

 

Παρόλα αυτά καλώς έκανε την καταγγελία,αλλά η αστυνομία τα έκανε μούτι...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν καταθέσουν μηχανικός και ο επιχειρηματίας δεν μπορεί να καταδικαστεί? Αλλά κλασικά όλοι έχουν άποψη για όλα

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με τις καταθέσεις τους είναι απίθανο να καταδικαστεί (τουλάχιστον από δικαστήριο που σέβεται τον εαυτό του). Ασε που μάλλον ούτε ο μηχανικός θα καταθέσει, αφού θα καεί κι ο ίδιος.

 

Και από πότε απαγορεύεται να έχει ο οποιοσδήποτε άποψη για οτιδήποτε;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είπαν για Βέροια.

Με το να μη λένε που και ποιος, το χειρότερο είναι ότι λέει ο καθένας ότι θέλει.

(επί της ουσίας δεν έχει σημασία γιατί τα ίδια γίνονται παντού. Εκτός από τη δικιά μας την υπηρεσία βέβαια !)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.