Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε λειτουργία η εφαρμογή υποβολής καταστάσεων συμφωνητικών


glaps

Recommended Posts

 

Δηλ

αρθρο 8

παραγραφος 16.

16. Συμφωνητικά που καταρτίζονται μεταξύ επιτηδευματιών ή τρίτων για οποιανδήποτε συναλλαγή θεωρούνται μέσα σε δέκα (10) ημέρες από της ημερομηνίας καταρτίσεως και υπογραφής από την αρμόδια Δ.Ο.Υ. άλλως είναι ανίσχυρα και δεν έχουν κανένα έννομο αποτέλεσμα.

 

Oυτε εγώ ξέρω τον νόμο, αλλά μια φορα(αρχές '14) στην εφορία με γυρισαν τα χαρτια πίσω γιατι είχε περάσει 10ήμερο από την αναγραφόμενη ημερομηνία της συμφωνίας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λάθος μέγα η τελευταία γραμμή , Ισχυρά είναι σε κάθε περίπτωση για τις σχεσεις μεταξυ συμβαλλομένων , ενώπιον δικαστηρίων. Φορολογικά δεν έχουν αποτέλεσμα αν και συνήθως αν είναι εις βάρος σου έχουν , ενώ αν είναι υπέρ σου δεν εχουν.

 

 

Επειδή έχω αντίστοιχο πρόβλημα όπως λες και εσύ, να θεωρήσω ότι η ΠΟΛ παραπέμπει σε λάθος οδηγίες και άρα να μην επιμένω από τον αντισυμβαλλόμενο ότι πρέπει να παει τη σύμβαση στην εφορία? Από ότι καταλαβαίνω εγώ για να είμαι εντάξει φορολογικά θα συμπεριλάβω την σύμβαση στις τριμηνιαίες  και αυτός ας κάνει ότι θέλει. Εφόσον έχει υπογράψει και σφραγίσει τη σύμβαση έχει ισχύ και έννομο αποτέλεσμα. Η πολ μάλλον τα έμπλεξε τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αντίστοιχο πρόβλημα όπως λες και εσύ, να θεωρήσω ότι η ΠΟΛ παραπέμπει σε λάθος οδηγίες και άρα να μην επιμένω από τον αντισυμβαλλόμενο ότι πρέπει να παει τη σύμβαση στην εφορία? Από ότι καταλαβαίνω εγώ για να είμαι εντάξει φορολογικά θα συμπεριλάβω την σύμβαση στις τριμηνιαίες  και αυτός ας κάνει ότι θέλει. Εφόσον έχει υπογράψει και σφραγίσει τη σύμβαση έχει ισχύ και έννομο αποτέλεσμα. Η πολ μάλλον τα έμπλεξε τα πράγματα.

 

 

Tίποτε δεν έμπλεξε η ΠΟΛ. Τα εμπλεξαν άλλοι  με άσχετες δημοσιεύσεις. Οτι διαβάζουμε για ένα θέμα , προκειμένου να ξέρουμε ότι είναι σωστό , θα πρέπει να το τοποθετήσουμε στο σωστό χρονικό πλαίσιο. Αυτό δεν είναι εύκολο ούτε και για όσους έχουμε  συστηματική ενασχόληση με το χώρο . 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη , εγώ γιατί το κάνω ήδη , μέχρι τώρα ;
από τον κώδικα βιβλίων ο λογιστής μου , μου το επέβαλε από πέρυσι το κάνω.

τα συμφωνητικά καθ'αυτα ... δεν τα σφραγίζει η ΔΟΥ (σε διώχνουν)
την τριμηνιαία(λίστα συμφωνητικών )  μου σφραγίζει η ΔΟΥ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oυτε εγώ ξέρω τον νόμο, αλλά μια φορα(αρχές '14) στην εφορία με γυρισαν τα χαρτια πίσω γιατι είχε περάσει 10ήμερο από την αναγραφόμενη ημερομηνία της συμφωνίας

δεν ισχυει αυτο που εγραψα παραπανω (ισχυε μεχρι 2000)

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, για να το αποσαφηνίσουμε πλήρως, κάνουμε συμφωνητικά με τους πελάτες (π.χ. για 4178) και δεν τα πηγαίνουμε για θεώρηση στη ΔΟΥ αλλά απλώς τα βάζουμε στην τριμηνιαία κατάσταση στο taxis.

--------------------

Το παρακάτω λοιπόν δεν ισχύει πλέον (μπορεί και να σε διώξουν)

Αν όμως συνταχθούν, τότε υποχρεωτικά πρέπει να θεωρηθούν στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. με κάποιες εξαιρέσεις..

Ισχύει το: Αν όμως συνταχθούν, τότε υποχρεωτικά πρέπει να μπουν στην τριμηνιαία κατάσταση.

--------------------

Έννομο φορολογικό αποτέλεσμα παράγει η συμπερίληψη των στοιχείων του συμφωνητικού στην κατάσταση (βλ. ΠΟΛ) και όχι τυχόν θεώρησή του. Νομική ισχύ σε περίπτωση αντιδικίας έχει ένα συμφωνητικό εφόσον πάρει βέβαιη ημ/νία (είτε με θεώρηση στη ΔΟΥ είτε οπουδήποτε αλλού) - ενδεχομένως και μόνο με την συμπερίληψη στην τριμηνιαία κατάσταση ως προς το ποσό και τα λοιπά στοιχεία που αναγράφονται στην κατάσταση (όμως στην περίπτωση αυτή θα μπορούσε να αμφισβητηθεί η ουσία της συμφωνίας και ό,τι τελοσπάντων δεν γράφεται στην κατάσταση).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές εννούσα (μάλλον δεν το έγραψα καλά) δηλ. η θέωρηση των συμφωνητικών γίνεται με την υποβολή των τριμηνιαίων.

Πλέον οι τριμηνιαίες υποβάλλονται μέσω του Taxis (και δεν περιλαμβάνονατι όλοι οι τύποι συμφωνητικών σε αυτές**).

 

**Αν το αντικείμενο του συμφωνητικού δεν εμπίπτει στα προβλεπόμενα από την παρ. 16, άρθρου 8 του Ν. 1882/1990 υποβάλλεται με τον τρόπο και στις προθεσμίες που έχουν οριστεί από τις διατάξεις που το προβλέπουν.

 

Ως επιλογή αντικειμένου πχ σε συμφωνητικά γαι τον ν.4178 επιλέγουμε 09-Αλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις ... σωστά?

 

Αν το συμφωνητικό είναι αορίστου χρόνου τι διάρκεια επιλέγουμε ?

 

Υποθέτω ότι δεν υποβάλλουμε μηδενικές καταστασεις ... :shock:  :grin:  :grin:  :grin:

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ως επιλογή αντικειμένου πχ σε συμφωνητικά γαι τον ν.4178 επιλέγουμε 09-Αλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις ... σωστά?

 

Η σύνταξη συμφωνητικού για αμοιβή υπηρεσιών μηχανικού προβλέπεται από ειδικές διατάξεις (έτσι το καταλαβαίνω εγώ).

 

Δηλ., σ' αυτή την περίπτωση, η "ειδική διάταξη" είναι αυτή που έχει προβλεφθεί στον Ν. 3919/2011, άρθρο 7, σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών. Απ' τις διατάξεις αυτές προβλέπεται η υποβολή της συμβατικής αμοιβής στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Επιπλέον, με μεταγενέστερες διατάξεις έχει προβλεφθεί η υποβολή λίστας στη ΓΓΠΣ σε ετήσια βάση, η οποία ακόμη δεν είναι δυνατή λόγω μη ύπαρξης της αντίστοιχης ηλεκτρονικής εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.