Μετάβαση στο περιεχόμενο

800 "ιερά φιλέτα" προς αξιοποίηση φέρνει η συμφωνία Εκκλησίας-Κράτους


Engineer

Recommended Posts

Ο.Κ. Και τώρα που ήρθαμε στα ίσα μας να το συζητήσουμε το θέμα.

 

Έχω γράψει στο πρώτο post που παρέθεσα το εξής:

" Το 1952 με τη Σύμβαση εξαγοράς από το Ελληνικό Δημόσιο κτημάτων της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος για την αποκατάσταση ακτημόνων καλλιεργητών και κτηνοτρόφων, 26.9/8.10.1952 (ΦΕΚ 299 Α΄) η Εκκλησία υποχρεώθηκε να παραχωρήσει στο Κράτος τα 4/5 της καλλιεργούμενης ή καλλιεργήσιμης αγροτικής περιουσίας της και τα 2/3 των βοσκοτόπων με αντάλλαγμα το 1/3 της πραγματικής αξίας τους και κάποια αστικά ακίνητα/οικόπεδα."

Όπως λες ο Θεός και η Πίστη είναι πράγμα ιερό. Ακριβώς γι αυτό το λόγο θα πρέπει τουλάχιστον οι μοναχοί να είναι ανεξάρτητοι από το χρήμα και να αυτοσυντηρούνται καλλιεργώντας τη γη και εξασκώντας τη κτηνοτροφία. Χωρίς να είμαι ειδικός σε θέματα θεολογίας και εκκλησιαστικής περιουσίας λέω ότι η εικόνα του μοναχού "καπιταλιστή" είναι λίγο ξένη οπτικά με την εκκλησία που ξέρουμε αλλά όταν το κράτος σου παίρνει τη γη και σου δίνει το 1/3 της αξίας της σε αστικά ακίνητα τότε τι θα τα κάνεις; Και τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση;  

Και μία παρατήρηση για το άρθρο. Το κράτος μπορεί να δει αμέσως την εκκλησιαστική περιουσία γης από τους χάρτες του Υπουργείου Γεωργίας του 1987 (θα το κοιτάξω το βράδυ) και φυσικά τα ακίνητα από το ηλεκτρονικό περιουσιολόγιο

Δεν μπορώ τώρα να στείλω άλλο post, θα στείλω το βράδυ. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε από που απέκτησε τίτλους ιδιοκτησίας η Εκκλησία.

Επίσης θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πόσο κοστίζει στον φορολογούμενο η μισθοδοσία και τα προνόμια του ιερατείου.

 

Σέβομαι την πίστη του καθενός, αλλά η πίστη του καθενός να μην γίνεται εις βάρος της τσέπης μου. 

 

Θα πρότεινα, λοιπόν, το Γερμανικό σύστημα. Είμαι σίγουρος ότι αν εφαρμοζόταν στην Ελλάδα πολλοί που σήμερα σκίζουν τα ιμάτια τους για την Εκκλησία (μετάφραση: κονομάνε) δεν θα πάταγαν σε ναό ούτε στην Ανάσταση.

 

Και μιας και τέθηκε το Θεολογικό: αυτοί που το 15αύγουστο πάνε στην Παναγία της Τήνου και όχι στην Παναγία της γειτονιάς τους, δεν μοιάζουν λίγο με ειδωλολάτρες? Τεσπά, κάλλιο το φέσι παρά η τιάρα.

 

Χριστός Ανέστη σύντροφοι του ΣΥΡΙΖΑ.

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι μια είδηση είναι, δεν απομένει παρά να την δούμε θετικά, εντάξει το 60% θα ήταν προτιμότερο από το 50 αλλά το 50 είναι προτιμότερο από το 10.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλες εκκλησίες και μονές συντηρούνται απο δωρεές κόσμου. Δεν πιστεύω να σας πειράζει και αυτό. Επίσης όταν πηγαίνω και ανάβω κερί ή ρίχνω στο δίσκο κάποια χρήματα το κάνω για την εκκλησία και μόνο δεν θέλω να το μοιράζομαι με το κράτος. (κάτι για μαύρα που άκουσα και βλακείες).

Πόσες εκκλησίες έχουν βοηθήσει άπορους σε αντίθεση με το κράτος που σε πετάει σαν σκυλί...?

Τέλος, λίγος σεβασμός στα πιστεύω του καθενός έτσι?

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μπα γιατί; Αυτή είναι η άποψή σου. Εσένα σου έβαλε ποτέ αυτός ή κάποιος άλλος αρνητική φήμα για τις απόψεις σου; Από πότε έγινες επίσημο ιστορικό καθεστώς; Ή νομίζεις ότι οι απόψεις σου είναι τόσο καλά τεκμηριωμένες που δεν χωράνε αμφισβήτηση;

 

Γειά σου Κωνσταντίνε. Ίσα ίσα που θέλω να με αμφισβητούνε,όλο και κάτι καινούριο μπορεί να μάθω ή να αλλάξω άποψη για κάτι που νομίζω οτι ξέρω. Όσο για την άποψη που υποστήριξα προηγουμένως,σκέψου ότι οι ίδιοι που σήμερα μας λένε ότι χάρις αυτούς είμαστε Έλληνες,κατά την επανάσταση ήθελαν να ονομάσουν τούτο τον τόπο Ρωμανία και όχι Ελλάδα. (Κάτι παρόμοιο ήθελε να κάνει και ο Ρήγας και πήγε αδιάβαστος).

 

Ξεκαθαρίζω για άλλη μια φορά για την αποφυγή παρεξηγήσεων,ότι δεν με ενδιαφέρει η πίστη και η θρησκεία κανενός. Αυτό που με ενοχλεί είναι ο αριστοτεχνικά στημένος εκκλησιαστικός μηχανισμός. Ουσιαστικά με την μηχανή διαφωνώ και όχι με το δικαίωμά των άλλων να πιστεύουν ό,τι θέλουν. Όμως δεν συμβαίνει το ίδιο με τους άλλους.  Αυτοί που δεν βλέπουν ή δεν θέλουν να δουν την μηχανή (παρόλο που έχει σάρκα και λεφτά).Παρόλο που έχουν την απόλυτη εξουσία σε κράτος, παρακράτος, σχολεία, ένοπλες δυνάμεις και ΜΜΕ, νιώθουν ότι …απειλούνται από κάποιους σαν εμένα και γκρινιάζουν συνεχώς ότι οι «ιερές αξίες» τους «καθυβρίζονται», «περιφρονούνται» και «δεν προστατεύονται». Ούτε οι καθολικοί, ούτε οι προτεστάντες, ούτε οι αγγλικανοί, ούτε καμία άλλη από τις αιρέσεις του χριστιανισμού δεν κάνει τέτοιο "ψαλτήρι", όσο οι δικοί μας παπάδες. Επιπλέον με ενοχλεί και η παραχάραξη της ελληνικής ιστορίας,από τον ίδιο μηχανισμό,αλλά τέλοσπάντων.

 

Κάποτε μου είχες πει κάτι πολύ σωστό για το μνημόνιο.Είχες μεταφέρει στο περίπου τον εξής προβληματισμό: Πως είναι δυνατόν η κάθε κυβέρνηση που βγαίνει,ενώ πρώτα πολεμά το μνημόνιο,στο τέλος το υπακούει σαν σκύλος? Τον ίδιο προβληματισμό έχω και για την εκκλησία. Πως είναι δυνατόν το κάθε κόμμα πριν γίνει κυβέρνηση να μιλά για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας και στο τέλος οι της κυβέρνησης να υποχωρούνε? 

Edited by atsalovergas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στην κατάσταση που έχουμε φτάσει (δώστε και σώστε), πάσα προσφορά δεκτή. Έτσι κι αλλιώς, ο ζητιάνος δεν μπορεί να καθορίσει το ποσό της ελεημοσύνης. 

Το "αγκάθι" όμως είναι αλλού. Στα (πιθανά) ψιλά γράμματα της όποιας συμφωνίας, που θα αφορούν σε αποχαρακτηρισμό εκτάσεων, στα "διακατεχόμενα" κλπ.

Ας ελπίσουμε ότι το ντιλ θα είναι επωφελές για τον τόπο, και όχι για λαμόγια ένθεν κι ένθεν.

Όσο για τις "παραφυάδες" του άρθρου:

- Theagrap, τίποτε από αυτά που αναφέρεις (θεός, θρησκεία) δεν είναι ιερό, για τον απλούστατο λόγο ότι την όποια ιερότητα την έχουν αποκτήσει από τους αφελείς. 

- Να συμπληρώσω στον ατσαλόβεργα, ότι μαφιόζικες μεθόδους χρησιμοποιεί και η θρησκεία. Δηλ. πρώτα επινοεί την αμαρτία, και μετά σου προσφέρει "προστασία" και σωτηρία.

- Dio_the_Theo, ανοίγεις μέγα θέμα με την ειδωλολατρία, αλλά έχεις δίκιο.  

- όσο για τις εκκλησίες και μονές που συντηρούνται από τον οβολό των αφελών, ας αναρωτηθούμε πόσο καλύτερος θα ήταν ο κόσμος αν τα χρήματα αυτά πήγαιναν σε νοσοκομεία, σχολεία, και γενικά στη βελτίωση του βιοτικού επιπέδου των πολιτών, αντί να συντηρούν αντιπαραγωγικούς κοπρίτες.

Δεν σέβομαι αυτά που πιστεύει κάποιος, αλλά αντιλαμβάνομαι την ανάγκη του να πιστεύει σε κάτι. Συνεπώς, δικαιούμαι να "κράζω" ό,τι θεωρώ ανόητο.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεος για τον καθενα, εαν πιστευει, ειναι κατι το ιερο και δεν το πιανω.

Η θρησκεία, όχι.

Εχω προ πολλου κανει αυτον τον διαχωρισμο, στο κεφάλι μου τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

τα σχόλια είναι ό,τι να 'ναι πραγματικά.

Όλες οι εκκλησίες του κόσμου, όλων των θρησκειών, από κάπου πρέπει να έχουν εισοδήματα.

Στο πιο φιλελεύθερο θρησκευτικά κράτος του κόσμου, στις ΗΠΑ, όπου δεν υπάρχει επίσημη θρησκεία (που υπάρχει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες συμπεριλαμβανομένου των σκανδιναβικών) και οι πάστορες δεν αμοίβονται από το κράτος:

 

-Εκκλησίες όπως των μεθοδιστών ή των κουακέρων, εμπλέκονται ανοιχτά σε επιχειρηματικές δραστηριότητες (δεν θεωρούνται πράγματα του διαβόλου αυτά)

-Οι Μορμόνοι απαιτούν για την εγγραφή φορολογικά έντυπα και χρεώνουν 10% επί του εισοδήματος

-Σε ομιλίες παστόρων υπάρχει ένα είδος "υποχρεωτικού-προαιρετικού" εισητηρίου στην είσοδο

 

Άντε τώρα να εφαρμοστούν αυτά στην Ελλάδα. Άντε τώρα ιερείς να ασχοληθούν με επιχειρήσεις θα φρίξει ο παππούς

 

καλά για τους ισλαμιστές αυτοί χρηματοδοτούνται από απαγωγές ξένων και εμπόριο οπίου και σκλάβων

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η περιουσία της εκκλησίας δημιουργήθηκε όταν οι άνθρωποι παραχωρούσαν κτήματα, σπίτια και λεφτά για να τα σώσουν από τον κάθε μορφής κατακτητή.

 

Δίνοντάς τα στην εκκλησία δε τα χάνεις, διότι ο καιρός έχει γυρίσματα και πολλοί πρώην δωρητές τώρα λαμβάνουν βοήθεια από τα φιλόπτωχα ταμεία. Αντιθέτως κανένας δεν έχει πάρει βοήθεια από το κράτος και την εφορία, όσο συνεπής κι αν ήταν.

 

Όσοι βρίζουν εκ του ασφαλούς, θα ήταν καλό να πηγαίνουν στην εκκλησία και να συμμετέχουν στο έργο της, καταγγέλλοντας συγκεκριμένα περιστατικά και όχι βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι τους θεοφοβούμενους με τους αθεόφοβους.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.