Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας σε μη άρτιο οικόπεδο-γήπεδο


Recommended Posts

31 λεπτά πριν, mikegad said:

Συγνώμη αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό....

πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι όπως το περιγράφεις το κτίριο σου δεν είναι νόμιμα υφιστάμενο

Αν έχεις από Πολεοδομία έγκριση Νόμιμου περιγράμματος προ 55 και δεν έχει αλλάξει τότε θα μπορούσε να νοηθεί νόμιμα υφιστάμενο.

Οπότε πριν απ αυτό έστω δεν μπορείς να εκδόσεις ΕΕΜΚ

Δες τις επισημάνσεις του Παύλου

 

(και ναι εσύ απαιτείς απαντήσεις αλλά δεν απαντάς σε ερωτήσεις και τα ανακαλύπτουμε ένα ενα.)

Τέσπα.... εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω. Πράξε όπως νομίζεις. Δική σου η ευθύνη στην τελική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

45 λεπτά πριν, Didonis said:

(και ναι εσύ απαιτείς απαντήσεις αλλά δεν απαντάς σε ερωτήσεις και τα ανακαλύπτουμε ένα ενα.)

μάλλον μας μπέρδεψες με το παιδί που ρωτάει πριν
άλλος είμαι...😁 και δεν ρωτάω για το προ του 55.

Γενικά διαβάζοντας το παρόν θέμα, μου προέκυψε η συγκεκριμένη απορία που ρωτάω στο προηγούμενο μήνυμα. Αν θες ξαναδές το

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, casablanca90 said:

Υπάρχει Βεβαίωση προύπαρξης ...

όπως είπε κι ο Παύλος, οι βεβαιώσεις (προέδρων, δημάρχων, κλ παραγόντων) δεν ισχύουν

Πλέον, ο μηχανικός φέρει την ευθύνη, αφού το "περάσει" (με επαρκή τεκμηρίωση) από το 4495/17

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, mikegad said:

μάλλον μας μπέρδεψες με το παιδί που ρωτάει πριν
άλλος είμαι...😁 και δεν ρωτάω για το προ του 55.....

Οπς ναι

Σορυ 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/8/2023 at 3:27 ΜΜ, Didonis said:

πρέπει πρώτα να καταλάβεις ότι όπως το περιγράφεις το κτίριο σου δεν είναι νόμιμα υφιστάμενο

Αν έχεις από Πολεοδομία έγκριση Νόμιμου περιγράμματος προ 55 και δεν έχει αλλάξει τότε θα μπορούσε να νοηθεί νόμιμα υφιστάμενο.

Οπότε πριν απ αυτό έστω δεν μπορείς να εκδόσεις ΕΕΜΚ

Δες τις επισημάνσεις του Παύλου

 

(και ναι εσύ απαιτείς απαντήσεις αλλά δεν απαντάς σε ερωτήσεις και τα ανακαλύπτουμε ένα ενα.)

Τέσπα.... εγώ δεν έχω κάτι να προσθέσω. Πράξε όπως νομίζεις. Δική σου η ευθύνη στην τελική.

Τι σχέση έχει το νομιμο περίγραμμα με το νομιμως υφιστάμενο?Εκτος αν εννοείς κάτι άλλο

ΝΟΚ:

Άρθρο 23 - Υφιστάμενα κτίρια (ΕΚΤ,ΟΙΚ)
1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο :
α) αν έχει ανεγερθεί με νόμιμη άδεια ή αναθεώρηση και σύμφωνα με τους όρους αυτής,
β) αν έχει νομιμοποιηθεί με το εδάφιο 5 της παραγράφου 8 του άρθρου 8 του ν.1512/1985 ή την παράγραφο 3 του άρθρου 22 του ν.1577/1985, όπως τροποποιήθηκε με το ν.2831/2000 ή την παράγραφο 2 του άρθρου 26 του ν.4014/2011,
γ) αν προϋπήρχε της έγκρισης του σχεδίου πόλης και συγχρόνως οποιουδήποτε κανονισμού δόμησης στην περιοχή προ της δημοσίευσης του προεδρικού διατάγματος της 23.10.1928 για τις εκτός σχεδίου δόμησης περιοχές και προ της δημοσίευσης του ν.δ. της 16.8.1923 για τις εντός σχεδίου περιοχές,
δ) Αν προϋφίσταται του β.δ. της 9.8.1955 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του ν.1337/1983 ή εξαιρέθηκε οριστικά, σύμφωνα με διατάξεις ρύθμισης, τακτοποίησης ή αναστολής επιβολής κυρώσεων αυθαιρέτων 

 

ΕΕΜΚ

Επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών μικρής κλίμακας, εκτός αν άλλως ειδικότερα ορίζεται :
α
) σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα, σε κτίρια ή τμήματα κτιρίων τα οποία έχουν εξαιρεθεί της κατεδάφισης ή έχουν υπαχθεί σε οποιονδήποτε νόμο εξαίρεσης από την κατεδάφιση ή τακτοποίησης ή ρύθμισης αυθαίρετων κατασκευών, καθώς και σε οικόπεδα ή γήπεδα εφόσον :

 

Για εμένα μπορείς να βγάλεις οποιαδήποτε ΕΕΜΚ δικαιολογείται για λόγους υγειινής και συντηρησης + περίφραξη σε μη άρτια ή σε μη οικοδομήσιμα.Οπως είπε και ο Πάυλος ναι μεν το άρθρο 30 εχει περιπτωσεις αλλά δεν έχει πχ τα ικριώματα  κτλ κτλ .  Στέγαστρα κτλ δεν μπορείς αν δεν έχεις αρτιο και οικοδομήσιμο 

 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι απο που προκύπτει ποιες εργασίες μικρής κλιμακας μπορούν να γίνουν σε ένα νομίμως υφυσταμενο κτίσμα, που βρίσκεται σε μη άρτιο ή μη οικοδομήσιμο οικόπεδο.

Έτσι όπως είναι γραμμένο δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει η οποιαδήποτε απαγόρευση. 

Παραθέτω μέρος του προηγούμενου μηνύματος μου, που έμεινε αναπάντητο 

On 10/8/2023 at 2:52 ΜΜ, mikegad said:

Aν λοιπόν έχω ένα μη άρτιο οικόπεδο, που εντός αυτού υφίσταται εξολοκλήρου αυθαίρετο κτίσμα που έχει τακτοποιηθεί.
Δεν μπορεί π.χ. να εκτελέσει εργασίες εσωτερικών διαρρυθμίσεων, για να μεγαλώσει το δωμάτιο του καθιστικού εις βάρος τις κουζίνας (εφόσον δεν θίγεται ο φέρον οργανισμός φυσικά);

ή να βάλει μια πέργολα στο δώμα (εφόσον δεν την τέμνει το ιδεατό στερεό);

Αναφέρω ενδεικτικά 2 περιπτώσεις που δεν σχετίζονται με την υγιεινή και ασφάλεια και η εκτέλεση τους (κατά την άποψη μου) δεν παραβιάζει τις πολεοδομικές διατάξεις

 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εργασίες που επιτρέπονται σε ακάλυπτους σύμφωνα με το άρθρο 17 του ΝΟΚ (πέργκολες, στεγαστρα, πισίνες κτλ) προϋποθέτουν την ύπαρξη ακάλυπτου. 

Και η ύπαρξη ακάλυπτου με την πολεοδομική έννοια του προϋποθέτει το οικόπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο (βλέπε ορισμό παρακάτω). 

Θα ήταν παράλογο και πέρα από κάθε έννοια δικαίου, πέρα από το γεγονός ότι τακτοποίησε το αυθαίρετο κτίσμα στο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο να έχει και παραπάνω δικαιώματα (να βάλει πχ πισίνα) από κάποιον που έχει ένα νόμιμο αδομητο μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο οικόπεδο.

 

ΝΟΚ Άρθρο 2 παρ. 3

3. Ακάλυπτος χώρος είναι ο χώρος του οικοπέδου, που δεν δομείται. Περιλαμβάνει τον υποχρεωτικά ακάλυπτο και προαιρετικούς ακάλυπτους.

α. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος, που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος λόγω εφαρμογής του ρυμοτομικού σχεδίου, τήρησης των υποχρεωτικών αποστάσεων από τα όρια του οικοπέδου, προκειμένου να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπόμενης κάλυψης της περιοχής.

β. Προαιρετικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι αυτός, που αφήνεται αδόμητος πέραν του υποχρεωτικώς ακαλύπτου.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Latg said:

Και η ύπαρξη ακάλυπτου με την πολεοδομική έννοια του προϋποθέτει το οικόπεδο να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο

η ύπαρξη ακάλυπτου χώρου, προϋποθέτει την ύπαρξη κτίσματος. Στην περίπτωση που συζητάμε μπορεί μεν το κτίσμα να είναι τελείως αυθαίρετο ή πρό του 55 ή οτιδήποτε άλλο, αλλά σύμφωνα με την νομοθεσία είναι νομίμως υφιστάμενο. 

Και στα νομίμως υφιστάμενα επιτρέπει την έκδοση ΕΕΔΜΚ, αρκεί να μην παραβιάζονται οι πολεοδομικές διατάξεις. Παλιότερα ο νόμος έκανε σαφή αναφορά πως δεν επιτρέπεται η έκδοση ΕΕΔΜΚ σε μη άρτιο, αλλά το έβγαλαν.

Με τις πολεοδομικές διατάξεις εγώ καταλαβαίνω μεγέθη όπως το Δ, ύψος, ιδεατό στερεό κλπ. και προφανώς οι κατασκευές που θα γίνουν δεν μπορούν να μετράνε στην κάλυψη, δόμηση, όγκο. Εδώ μπαίνει πλαγίως η έννοια του νόμιμου περιγράμματος, που όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε προηγουμένως δεν πρέπει το το συγχέουμε με την έννοια του νομίμως υφιστάμενου.

3 ώρες πριν, Latg said:

Θα ήταν παράλογο και πέρα από κάθε έννοια δικαίου

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά εσύ βλέπεις την πολεοδομική νομοθεσία να έχει ως γνώμονα το δίκαιο;

Ας το αφήσουμε λοιπόν το δίκαιο στην άκρη και με βάση τον νόμο να δούμε που και αν προκύπτουν περιορισμοί στην ΕΕΔΜΚ.

Κατά την άποψη μου λοιπόν, σε ένα μη άρτιο οικόπεδο με νομίμως υφιστάμενο κτίσμα, η πέργολα στον ακάλυπτο εφόσον δεν παραβιάζει κάποιο πολεοδομικό μέγεθος θα μπορούσε να κατασκευαστεί. Αντίθετα η διάνοιξη ενός παράθυρου 1,5μ. από το γειτονικό όριο, δεν θα μπορούσε να κατασκευαστεί γιατί παραβιάζει το δ (δεν βρίσκεται δηλαδή εντός του νόμιμου περιγράμματος).

Έμενα η κύρια απορία μου είναι γιατί οι περισσότεροι αναφέρετε το παρακάτω. Από που προκύπτει ότι μπορούν να γίνουν μόνο εργασίες που σχετίζονται με την υγιεινή και ασφάλεια

9 ώρες πριν, Elounda said:

Για εμένα μπορείς να βγάλεις οποιαδήποτε ΕΕΜΚ δικαιολογείται για λόγους υγειινής και συντηρησης + περίφραξη σε μη άρτια ή σε μη οικοδομήσιμα.

Από που προκύπτει ότι μπορούν να γίνουν εργασίες μικρής κλίμακας που σχετίζονται μόνο με την υγιεινή και ασφάλεια; Να ήταν αυθαίρετο κατηγορίας 5 το καταλαβαίνω, αλλά σε νομίμως υφιστάμενο;

Edited by mikegad
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, Latg said:

Ξαναδιάβασε τον ορισμό που παρέθεσα συνάδελφε. 

Έχω ένα μη άρτο οικόπεδο 100μ² και εντός αυτού υπάρχει νομίμως υφιστάμενο κτίσμα 60μ² κατασκευασμένο το 1950, τα υπόλοιπα 40μ² πως θα τα ονόμαζες;

Δεν το γράφω ειρωνικά (μην παρεξηγηθώ κιόλας)

Επίσης ας πούμε ότι έχω νομίμως υφιστάμενο κτίσμα με πολύ μικρά ανοίγματα που δεν καλύπτει την συνθήκη του απαιτούμενου φωτισμού.
Μπορώ να κάνω οποιαδήποτε εργασία απαιτεί ΕΕΔΜΚ εντός αυτού; Με την λογική που (μάλλον) θες να περιγράψεις όχι. Μπλοκάρει όλες τις εργασίες και ας μην καλυπτόταν η συνθήκη από πριν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.