Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Συνάδελφοι ψυχραιμία, μην παίζουμε το παιχνίδι του διχασμού και της τρομολαγνείας, σημασία έχει να πάει ο κόσμος ήρεμα να ψηφίσει την Κυριακή, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα. Νομίζω μετά από τόσα χρόνια έχουμε μάθει πλέον να μη φοβόμαστε και μετά το αρχικό σοκ με τα ΑΤΜ και τα 60ευρα ο κόσμος έχει αρχίσει να καταλαβαίνει. Ψυχραιμία ως το τέλος.

Συνάδελφε δεν μπορώ να είμαι απόλυτα ψύχραιμος. Δημοψήφισμα, η έννοια αυτή τη στιγμή καταστρατηγείται απόλυτα και σκόπιμα. Η εξουσία πάει σε δημοψήφισμα όταν είναι σε θέση Πόντιου Πιλάτου, δηλαδή δεν μπορεί να αποφασίσει για κάτι, νίπτει τας χείρας της και ζητάει να της προτείνει ο λαός το τι θα κάνει, εδώ αυτό δεν συμβαίνει έχει ήδη πάρει θέση και άποψη η εξουσία, άρα σκόπιμα επειδή δεν θέλει να διχαστούν οι συνιστώσες της φορτίζει το λαό. Σε περίπτωση όχι σε κάνει συνένοχο στο μελλοντικό έγκλημα κατ' εμέ, σε περίπτωση ναι δραπετεύει ανέξοδα και επαναστατικομάγκικα από την εξουσία μην παίρνοντας ούτε μία δύσκολη απόφαση ώστε να επανεμφανιστεί ακόμα πιο δυνατή στο μέλλον γιατί φυσικά πάντα σαν μπουνταλάδες στα πολιτικά επιλέγουμε το εύκολο εύηχο. Τίποτα στη ζωή δεν αποκτάται χωρίς κόπο, σε τίποτα δεν υπάρχει εύκολη λύση και όλοι ευχαριστημένοι, το ανέξοδο είναι πάντα το πονηρό και εγώ προσωπικά δεν το γουστάρω.

Edited by Spiderman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

CHOUTOS

εχει  παει  φιλε  σε  καμμια  τραπεζα  τα  τελευταια  24  ωρα  ξερεις  ότι  στο  συστhμα  δεν  υπαρχει  πανω  από  1  δις  και  ότι  αποψε  κοβουν  τον   ela  μετα  τι  θα  τρως  τα   νυχια  σου  ;;;;  ποιος  θα  μπει  στο  γραφειο  σου  αφου  δεν  θα  εχει  πληρωθεί   για  παρα  πολύ  καιρο ,   ποιος  την  επομενη  μερα  θα  σου  δωσει  δουλεια  ;;;   και γιατι  να  σου  δωσει  αφου   θα  προσπαθησει    πρωτα  να  βρει  τροφη  που  δεν  θα  εχει  εξαιτειας  κλειστων  τραπεζων   ,  εχουμε  τελειωσει  και  συ  με  το  όχι  και  ολοι  οι  αλλοι  με  το  ναι  αυτό  να  καταλάβεις  5-6  τρελλοι  ιδεοληπτες   ψυχασθενείς  δημαγωγοι   επεισαν  τον  κοσμο  υποσχόμενοι  τα  παντα  σε  ολους  τιποτα  από  αυτά  που  υποσχεθηκαν  δεν  εκαναν  μετα  από  5-6  μηνες   γιατι    να  το  κανουν  και  τα  επομενα  2-3  χρονια  ;;;  ,   τωρα όμως   μας  δολοφονουν  οικονομικα 

θα  σε  εξαερώσουν  πριν  προλάβεις  να  πεις  κουβεντα  .  

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

@ Spiderman: Συνάδελφε νομίζω μετά τη χθεσινή συνέντευξη Τσίπρα δεν υπάρχει ούτε ζήτημα συνενοχής ούτε ανέξοδης φυγής, τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα. Βγαίνει ΝΑΙ και πάει σπίτι του. Τί έπρεπε να κάνει? Καταλαβαίνω ότι αρκετός κόσμος ουσιαστικά αυτό που ζητάει είναι παραμονή στο ευρώ με κάθε κόστος αλλά με κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ γιατί τους άλλους τους έχουν σιχαθεί. Ίσως όμως αυτό δεν είναι εφικτό εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα.

Edited by CHOUTOS
Link to comment
Share on other sites

George εκτιμώ τον αλτρουιστικό τρόπο που αντιμετωπίζεις την πραγματικότητα που βιώνουμε, αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου και θα σε ρωτήσω το εξής:

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι η τύχη κάθε χώρας καθορίζεται σε ένα βαθμό από την οικονομία της και για να ευημερήσουν οι κάτοικοι της θα πρέπει αυτή να κινείται σε θετικά επίπεδα. Αν η οικονομία πηγαίνει καλά δεν είναι απαραίτητο ότι θα ευημερούν και οι κάτοικοι, αλλά αν δεν πηγαίνει είναι σίγουρο το αντίθετο.

 

Πες μου σε παρακαλώ σε ποιο από τα στελέχη της παρούσας κυβέρνησης θα ανέθετες τη διεύθυνση έστω μιας μικρής εταιρείας, μιας επιχείρησης και θα περίμενες στο τέλος της χρονιάς ότι θα σου έφερνε τα προσδοκώμενα θετικά αποτελέσματα?

 

Το μοναδικό τους μέλημα είναι η υπερδιόγκωση του κράτους. Επιπλέον έχουν τάξει τόσα μα τόσα πολλά στους πάντες προεκλογικά που βρίσκονται σε ένα απίστευτο αδιέξοδο ανάμεσα στις ανεφάρμοστες παροχές που έταζαν και στη σκληρή πραγματικότητα που πλέον αντιλήφθηκαν ότι επικρατεί. Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι υπάρχει επαγγελματικός - συνδικαλιστικός κλάδος στον οποίο να μην έχουν τάξει λαγούς με πετραχήλια.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς? Στους πολιτικούς? Για τον ΣΥΡΙΖΑ το περιμένω από στιγμή σε στιγμή να πάει στο ΝΑΙ πανηγυρικά

 

ΝΑΙ στο ΟΧΙ του ΝΑΙ.

ΟΧΙ στο ΝΑΙ του ΟΧΙ.

 

Περίμενε να δεις απύθμενη υποκρισία, από όλες τις πλευρές.

Link to comment
Share on other sites

όχι  φιλε  μου  ακομα  δεν  εχεις  εξαερωθει  και  γω  δεν  εχω   καλο  μισθο  αλλα  προτιμω  αυτόν  από  το  να  τρω  από  τα  σκουπίδια  μετα  απο  1  μηνα  και  ξερεις  κατι  τους    τελευταίους   5-6  μηνες   δεν  χτυπάει  το  τηλεφωνο  ποιος  ευθυνεται  γιαυτο    ;;;  ο  τρελλος  ψυχασθενης    ιδεοληπτης  που  θελει  να  τα  βαλει  με  τον  παγκοσμιο  καπιταλισμο    με  τα    χρηματα του  στην  ελβετια  . να  σου  πω  και  κατι  άλλο   το  οριο  αναληψεων  μαθαινω  παει  στα  20  ευρω . 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.