Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Έχεις μείνει πίσω. Το ίδιο έχει πει ο Ολάντ, ο Ραχόι, ο Σούλτς, η Μέρκελ, ο Ρέντσι και ο Γιούνκερ. Και αφού το δήλωσαν έτσι ξεκάθαρα, αυτό θα γίνει. Όχι θα πεί όχι στο ευρώ. Και πιθανότατα μελτα από λίγο να βγούμε και από την Ε.Ε. και να μείνουμε ως διασυνδεδεμένα μέλη.

Έχω δύο ερωτήσεις: Νομίζεις πως το δημοψήφισμα είναι κάτι συμβολικό ή κάτι ουσιαστικό;

 

Η δεύτερη θα έρθει αφού πάρω απάντηση στην πρώτη ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το ναι ή όχι στο € ασφαλώς και είναι ουσιαστικό ερώτημα.

 

edit: Το ναι ή όχι σε ένα ανύπαρκτο σχέδιο ασφαλώς και είναι ένα γελοίο ερώτημα.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Πρώην βουλευτής ΝΔ και "επιχειρηματίας" , τροφή για σκέψη

Φίλε, όταν βλέπεις την καμπούρα του άλλου, ρίχνε και καμιά ματιά στην πλάτη σου. Μην το κάνεις σαν την καμήλα που γελάει με την καμπούρα της άλλης.

Όταν βλέπεις ψηφοδέλτιο

  • με ερώτημα και στα αγγλικά (για να το νοιώσει ο ψηφοφόρος ότι είναι πρόταση των ξένων)
  • προταγμένη την θέση της κυβέρνησης (πρώτα το ΟΧΙ και μετά το ΝΑΙ) αντί της καθιερωμένης σειράς ΝΑΙ-ΟΧΙ
  • να μην δίνει στον ψηφοφόρο την επιλογή απόρριψης και των δύο

τότε μην κατηγορείς μόνο τον εκβιασμό του ΝΔκράτη αλλά και τον εκβιασμό της κυβέρνησης.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να είναι και Καλύτερα. Παρακάτω είναι το δημοψήφισμα του Χίτλερ.

 

33931644_1_l.jpg

 

Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες project ασχολείσαι με fake λογαριασμούς στο fb... Δεν μας είπες για την ουρά στα σκέλια που έβαλε ο τσιπρας. Πανε και οι επαναστάσεις πανε και ολα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια βόλτα στην παράλια χωρίς ράδια και τηλεοράσεις δεν είναι κακή ιδέα…

Το iphonακι μου μπορω να το παρω μαζι μου στην παραλια κυριε υπιλαρχε? :mrgreen: :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες project ασχολείσαι με fake λογαριασμούς στο fb... Δεν μας είπες για την ουρά στα σκέλια που έβαλε ο τσιπρας. Πανε και οι επαναστάσεις πανε και ολα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Fake; Προτού ανεβάσω οτιδήποτε να είσαι σίγουρος ότι το ψάχνω όσο μπορώ, δεν τα ανεβάζω ελαφρά τη καρδία

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, όταν βλέπεις την καμπούρα του άλλου, ρίχνε και καμιά ματιά στην πλάτη σου. Μην το κάνεις σαν την καμήλα που γελάει με την καμπούρα της άλλης.

Όταν βλέπεις ψηφοδέλτιο

  • με ερώτημα και στα αγγλικά (για να το νοιώσει ο ψηφοφόρος ότι είναι πρόταση των ξένων)
  • προταγμένη την θέση της κυβέρνησης (πρώτα το ΟΧΙ και μετά το ΝΑΙ) αντί της καθιερωμένης σειράς ΝΑΙ-ΟΧΙ
  • να μην δίνει στον ψηφοφόρο την επιλογή απόρριψης και των δύο

τότε μην κατηγορείς μόνο τον εκβιασμό του ΝΔκράτη αλλά και τον εκβιασμό της κυβέρνησης.

 

Μηδένα προ του τέλους μακάριζε, έχω πει ότι η γνώμη μου είναι πως ο Τσίπρας πολύ έξυπνα επέστρεψε τον εκβιασμό των θεσμών πίσω και περιμένουμε να δούμε τί θα θερίσουμε.Δεν υπάρχουν εύκολες ούτε σίγουρες λύσεις. Ο βρεγμένος την βροχή δεν την φοβάται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Το ερώτημα του ψηφοδελτίου του δημοψηφίσματος είναι εάν Αποδεχόμασθε/Εγκρίνουμε (ΝΑΙ) ή Δεν Αποδεχόμασθε/Δεν Εγκρίνουμε (Όχι) το Σχέδιο Συμφωνίας που Κατέθεσαν Ευρωπαϊκή Επιτροπή (EC), Ευρωπαϊκή Τράπεζα (ECB) και Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (IMF) στο Eurogroup της 25/6/15 και αποτελείται από τα δύο (2) κάτωθι έγγραφα:
 
1. ΜΕΤΑΡΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓIA ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓIA ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟΥ (REFORMS FOR THE COMPLETION OF THE CURRENT PROGRAM AND BEYOND) -> http://tinyurl.com/pam3mnl
 
Σημ.: Είναι το 16σέλιδο που είχε στη Βουλή ο Καμμένος. Παρατήρησα και κάποιες άλλες εκδόσεις όπως αυτό από τη σελίδα της European Commission αλλά και ένα κατάτι μεγαλύτερο που περιλαμβάνει και το "ACTIONS TO BE TAKEN IN CONSULTATION WITH EC-ECB-IMF STAFF"

ACTIONS TO BE TAKEN IN CONSULTATION WITH EC-ECB-IMF STAFF.pdf
 
Το κείμενο της European Commission τολμώ να πω ότι μετά από αυτά:

post-46561-0-50869100-1435667301_thumb.jpg
 
post-46561-0-67324200-1435667315.jpg
 
post-46561-0-69417600-1435667326.jpg
 
post-46561-0-18841800-1435667338_thumb.jpg
 
δεν έχω εμπιστοσύνη ότι είναι πραγματικά αυτό για το οποίο είπαν "take it or leave it" και ο Tusk είπε "game over": 

post-46561-0-17033800-1435667449_thumb.jpg
 
2. ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΒΙΩΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (PRELIMINARY DEBT SUSTAINABILITY ANALYSIS) -> http://tinyurl.com/p2hp3nv
 
Και για όποιον ενδιαφέρεται:
 
ΦΕΚ Α 62-ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΗΜ. ΤΗΣ ΚΥΒ. ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ ΒΟΥΛΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΓΙΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΓΙΑ ΚΡΙΣΙΜΟ ΕΘΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡ. 44 ΠΑΡ. 2 ΕΔ. Α ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ (28-6-15) -> http://tinyurl.com/qfr2exa
 
ΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ&ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ (ACTIONS TO BE TAKEN IN CONSULTATION WITH EC/ECB/IMF STAFF) -> http://tinyurl.com/pqxcqs9
 
post-46561-0-53883400-1435663511_thumb.jpg
 
Λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι:

Ο Τσίπρας φιλοτιμήθηκε να μας ρωτήσει μία φορά μετά από πόσα χρόνια την άποψή μας. Αρκετοί κάνουν σαν κακομαθημένα τεμπέλικα κ@λόπαιδα. Άραγε έπρατταν καλώς όλοι εκείνοι που μας εξαπατούσαν στο 100% προκειμένου να υφαρπάξουν την ψήφο μας και κατόπιν να κάνουν ό,τι γουστάρουν χωρίς να μας λογαριάζουν καθόλου ; Xωρίς να υπάρχει καμμία απολύτως σύγκλιση με τις προεκλογικές εξαγγελίες τους ; Μάλιστα δε, όσες φορές διαμαρτυρηθήκαμε μας πλακώσαν στο ξύλο και τα χημικά σε καταστάσεις όπου η αφορμή έναντι των ενστόλων είχε δοθεί από παρακρατικά πιόνια δικά τους.

Ένας άνθρωπος βρέθηκε να θέλει να σπάσει το κατεστημένο αυτό και τον έχουμε φλομώσει στη μ@λ@κία.  Ένας άνθρωπος φαίνεται  να βρέθηκε και να επιθυμεί να δώσει το λόγο στο λαό. Απ' ότι φαίνεται τους χαλάει την πιάτσα. Δεν είναι από το Χάρβαρντ δεν είναι από το LSE, δεν είναι από τζάκι, δεν τον κρατούν από πουθενά - και το αυτό φαίνεται ότι ισχύει σίγουρα και για τη Ζωή και γι' αυτό τα λέει φόρα-παρτίδα - και υπολογίζει το λαό του. Τους "ξέφυγε" αλλά θα φροντίσουν να μην αναδειχθεί ξανά τέτοιος πολιτικός που να χαλάει την πιάτσα μόλις απαλλαγούν από αυτόν. Στην Ελβετία κάνουν δημοψήφισμα μέχρι και για τα παγκάκια της πλατείας και δε φαντάζομαι ούτε να το κάνουν ένα χρόνο πριν ούτε να δίνουν κανένα τόμο για ανάλυση στους πολίτες πριν ψηφίσουν. Όλοι έχουν δικαίωμα στο Δημοψήφισμα και όλη η Ευρώπη καμαρώνει την Αγγλία, την Ισλανδία, την Ιρλανδία, την Ελβετία κ.λπ. που εφαρμόζουν Δημοκρατικά Δημοψηφίσματα. Όταν το πράττει η Ελλάδα είναι μίασμα. Πρέπει να επανέλθουμε στην τάξη. Είναι αντισυνταγματικό επιπροσθέτως. Το είπε άλλωστε και ο ΑΠΟΛΥΤΩΣ-ΕΓΩ Βενιζέλος.  

Όταν βλέπω τον επίτιμο κατόπιν πολυετούς φορτίσεως να κατεβαίνει στο Σύνταγμα (!?), όταν βλέπω το μουγκό Καραμανλή να μιλάει επιτέλους, όταν βλέπω να επιστρατεύεται το σύστημα τον παροπλισμένο ψευδοεπιτυχημένο σοβαροφανή εκ του συστήματος επιχρυσωμένο Υπουργού Οικονομικών Κανελλόπουλο επί ΠΑΣΟΚ ο οποίος "έπνιγε"¨οιαδήποτε δημιουργική προσπάθεια βιοτεχνιών και ετέρων δραστηριοτήτων επιβάλλωντας αβάστακτη φορολογία με εφαρμογή κλείδας κόστους την έκταση επιφανείας (?!) και έλεγε ότι θα σκεφθεί να μετριάσει τους φόρους όταν θα φθάσουν στο αμήν και θα παρακαλάνε γονατιστοί (μέσες άκρες).

Όταν βλέπω ποιοί είναι οι άτεγκτοι υποστηρικτές του "ΝΑΙ", ότι είναι οι ίδιοι που μας απειλούσαν ότι αν δεν κάτσουμε να μας γ@μήσουν δε θα εκταμιευθεί η τάδε δόση και η δείνα δόση κάτι που αποδείχθηκε ότι δεν ίσχυε.

Όταν βλέπω ότι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός ενώ νόμιζα ότι είναι αιώνιοι αντίπαλοι έχουν τακιμιάσει ΑΠΟΛΥΤΩΣ όπως λέει ο Βενιζέλος (ΠΑΣΟΚ-ΝΔ).

Όταν μαζί τους τακιμιάζουν και όλα τα λοιπά λαμόγια από όλους τους χώρους συντονισμένα αλλά και με άκρατο εκνευρισμό. Η Κοσιώνη πρέπει να κατέβασε καμμία καρτέλα ΛΕΞΟ χθες.

Όταν ήταν δυνατό άμεσα ο Τσίπρας να έχει συμφωνήσει και όλα τα μέσα να τον επευφημούν καθώς το καθ' αυτά ερμηνευόμενο μήνυμα της κάλπης ήταν το Ευρώ και η Ευρώπη - πάση θυσία - σύμφωνα με τις δικές του χαλκευμένες δημοσκοπήσεις προκειμένου να ασκήσουν πίεση για άμεση (όποια) συμφωνία με τους δανειστές και αυτό δεν έχει γίνει εδώ και τόσους μήνες.
 
Και θα μπορούσα να πω και πολλά ακόμη που θα το αποφύγω. Ε τότε έχω την εντύπωση ότι το διακύβευμα είναι ακόμα μεγαλύτερο από εκείνο που προκύπτει ακόμα και από μακρόχρονο ανάλυση του ερωτήματος του δημοψηφίσματος και πριν - βεβαίως - ψηφίσουμε.

"Μου την έχει σπάσει" που με θεωρούν όπως και πολλούς άλλους το "μέσο άνθρωπο" που δεν καταλαβαίνει και με θεωρούν κάποιοι άλλοι άνθρωποι οι οποίοι αυτομάτως τοποθετούν τον εαυτό τους σε ανωτέρα θέση. Ούτε ο Σαμαράς, Βενιζέλος κ.λπ. γνώριζαν τι είναι το OBL π.χ. καθώς και άλλα πολλά, ό,τι του έλεγαν το εφάρμοζε και αν ήταν κάτι καλό δεν το εφάρμοζε και τέλος. Δε διάβασε κανένας τους κανένα μνημόνιο. Και είχαν και καλά μέτρα τα μνημόνια που ποτέ δεν εφαρμόσθηκαν από όσο τα διάβασα κι εγώ. Ούτε εγώ τα διάβασα όλα. Ούτε εφημερίδα δεν είναι ικανοί να διαβάσουν. Δεν ανέχομαι να με λένε μέσο άνθρωπο. Δεν τους θεωρώ ικανότερους από εμένα. Και ούτε και από εσάς. Απαιτώ και δικαιούμαι να συμμετέχω κι ας γράφει και κινέζικα το ερώτημα. Θα κάτσω να το μεταφράσω. Το προτιμώ από το να με αγνοούν. Αρκετοί συνήθισαν να τους αγνοούν και η συνήθεια συνιστά δευτέρα φύση. Επίσης το να σχηματίσουμε υπεύθυνη γνώμη, μας κουράζει, προτιμούμε να τα φορτώσουμε στον κόκορα και να λάβει αυτός αποφάσεις για εμάς. 

Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί Συνάδελφοι και ορθώς είχαν απαίτηση να "βάλει χέρι" στο Δημόσιο. Δεν τους άρεσε η πρόσληψη των καθαριστριών ή π.χ. το άνοιγμα της ΕΡΤ. Άλλοι - και ορθώς και συντάσσομαι - επιθυμούσαν την τιμωρία όλων των ενόχων και εκείνων που καταχράσθηκαν θέσεις, γνωριμίες, αξιώματα κ.λπ. Νομίζω - εκ των υστέρων - ότι όλες οι κινήσεις είχαν ως στόχο να υπάρχουν περισσότεροι σύμμαχοι της κυβερνήσεως όταν θα έλθει η ώρα για κάποια μεγάλη μάχη. Ίσως η ώρα αυτή να είναι τώρα. Όλα τα μέσα είναι του κατακτητή. Ας πούμε ότι τώρα έχει ένα και αυτός. Είναι σίγουρο ότι υπάρχουν σοβαρά προβλήματα στις επιχειρήσεις. Θεωρώ ότι το αντιλαμβανόμαστε όλοι. Άλλωστε είμαστε άνθρωποι του τεχνικού χώρου, των βιοτεχνιών, των βιομηχανιών κ.λπ. Ωστόσο, είμαστε σε πόλεμο (εκτός εισαγωγικών). Η τραπεζική ασφυξία των ετέρων μας είναι πολεμικό όπλο. Και δεν είμαι σίγουρος για το εάν είναι σύννομο κατά το LEGAL BASIS της ECB (PROTOCOL No 4-ON THE STATUTE OF THE ESCB&OF THE ECB (OJ C 326-230 - 26-10-12) κ.λπ.) και διαισθάνομαι ότι δε συγκλίνει με τις θεμελιώδεις αρχές της Ε.Ε. (subsidiarity, proportionality κ.λπ.) καθώς και με την φιλειρηνική-αντιπολεμική σύλληψη δημιουργίας της Ευρώπης και με ό,τι απορρέει από αυτήν. Αυτόν τον πόλεμο δεν τον προκάλεσε ο Τσίπρας. Σε αυτόν τον πόλεμο - έχω την εντύπωση - ότι δεν αποτελεί εσωτερικό συνεργό ο Τσίπρας. Και το λέω τώρα-σήμερα. Μέχρι τώρα ήμουν εξαιρετικά καχύποπτος για όσους με γνωρίζουν ή και θυμούνται παλαιότερες τοποθετήσεις μου.  

Ο τουρισμός είναι η τελευταία "βιομηχανία" που μας έχει απομείνει και με προκλητικό τρόπο θέλουν να την καταστρέψουν και αυτή. Αυτή που μας άφησαν. Γιατί σε συνεργασία με τους εγχωρίους προδότες μας κατέστησαν παραλύτους, για να τους έχουμε συνέχεια ανάγκη. Σε συνεργασία μας διέλυσαν την πρωτογενή παραγωγή, τη βιομηχανία και κατέστειλαν σε μέγιστο βαθμό τη δημιουργική προσπάθεια και πρωτοβουλία. Θα μου πείτε φταίμε κι εμείς. Εάν οι συνεργοί ήταν πατριώτες θα είχαν φροντίσει να μας έχουν εξοπλίσει με την παιδεία εκείνη που θα αντιλαμβανόμασθαν και τη φάκα. Μέχρι τώρα αντιλαμβανόμασθαν το τυρί μόνον.
 
Αυτήν την εντύπωση έχω αποκομίσει χωρίς να προσπαθώ να επιβάλλω την άποψή μου σε κανέναν και χωρίς να είναι αρτηριοσκληρωτικός και άτεγκτος και κυρίως παρατηρώντας το πώς δημιουργούνται τα στρατόπεδα, τη χρήση και επίκληση παροπλισμένων εφεδρειών και εν γένει αφουγκραζόμενος τα σημάδια.  Και το δημοψήφισμα δεν είμαι σίγουρος καν για το ΑΝ θα γίνει τελικώς. Εάν θα γίνει συγκλίνω προς το Όχι χωρίς να έχω ακόμα μελετήσει σε επαρκή βαθμό τα κείμενα. Η κυβέρνησή μας αποτελείται από νέα άτομα, ενδεχομένως άπειρα για τις γηραιές νυφίτσες Ευρωπαϊκές και μη όμως δεν έχουν πάει και τόσο αδιάβαστα - νομίζω - τελικώς.

Ένα πράγμα που - κατά την άποψή μου πάντα - έκανε αυτή η κυβέρνηση είναι ότι τους ξεβράκωσε όλους. Εγχωρίους και Εταίρους. Δε νομίζω να έχει πλέον κάποιος την παραμικρή αμφιβολία ότι πρόκειται κατ' ουσίαν για σπείρα μαριονετών που εξυπηρετεί ανώτερα συμφέροντα και κατά το δυνατόν και τα δικά της. Έχει κανένας την εντύπωση ότι όλα αυτά τα άνω-κάτω που προκαλούνται από τις άνω-κάτω δηλώσεις τους δεν τα εκμεταλλεύονται ; Ότι π.χ. δεν αποκομίζουν τεράστια ποσά - για παράδειγμα - από τις χρηματαγορές, τα παράγωγα, το forex κ.λπ. ; Δεν υπάρχει περίπτωση. Είναι όλοι short term day traders.    

Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά. 
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.