Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

@Gaber

Γι' αυτό και έγινε αυτό χθες: "Varoufakis threatens EU with court as Greek default looms" -> http://tinyurl.com/qj96nte

 

                                             "Greece threatens top court action to block Grexit" -> http://tinyurl.com/pgppuqb

 

Η κυβέρνηση έχει σκοπό να εξαντλήσει όλα τα νόμιμα μέσα για να διεκδικήσει το δίκαιο.

Ούτε αυτό είναι τυχαίο, ούτε και ότι η επιτροπή αληθείας του χρέους διαθέτει την παγκοσμία αφρόκρεμα σε ζητήματα χρέους. Πέραν του Eriq Toussaint και ο Renault Vivien αλλά και η Cecile Lamarque, την οποία δεν την έχουμε δει ακόμα στην Ελλάδα, αλλά και η Ιταλίδα που είχε συμβάλλει στην περίπτωση του Ισημερινού είναι πρόσωπα που έχουν βαθιά γνώση σε τέτοια ζητήματα. Οι τρεις πρώτοι ανήκουν στην CADTM. Μέχρι τώρα κανείς δεν είχε κάνει λόγο για:

- Article 103 of the United Nations Charter

- Article 1 of the two 1966 international conventions on human rights
- Article 28 of the 1948 Universal Declaration of Human Rights
- Article 2 of the UN Declaration on the Right to Development (1986)
- Force majeure : one cannot do the impossible
- State of necessity (Σε αυτό είχαν αναφερθεί κάποιοι ολίγοι)
- Fundamental change of circumstances

Όταν λοιπόν άκουσα ότι η Κωνσταντοπούλου έχει αποτανθεί σε αυτά τα πρόσωπα άρχισα να πιστεύω ότι κάποιος προσπαθεί με σοβαρή δουλειά να τα καταφέρει.
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Βαρουφάκης: Με καλύτερη πρόταση αλλάζουμε στάση στο δημοψήφισμα!

http://www.newsonly.gr/article.asp?catid=36385&subid=2&pubid=130099521

 

Όλοι εσείς που λέτε πως το δημοψήφισμα δεν είναι Ναι ή Όχι στο € διαβάστε το παραπάνω. Συριζοσχιζοφρένεια σε όλο της το μεγαλείο. Δηλαδή αν μας δώσουν καλύτερη συμφωνία θα ζητήσουν να πει ο λαός Ναι στην παλιά χειρότερη συμφωνία;! Για πόσο μ@λ@κες μας περνάνε;

 

Ασφαλώς και το δημοψήφισμα έχει χαρακτήρα Ναι ή Όχι στο €. Και όσο και αν προσπαθει ο ΣΥΡΙΖΑ να κρυφτεί, η χαρά δεν τον αφήνει...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλιασε το πληκτρολόγιό μου να τους εξηγώ ότι δεν μπορούν να μας διώξουν οι Ευρωπαίοι από την νομισματική ένωση, ούτε να σταματήσουν τη ρευστότητα, ούτε να αρνηθούν τη γνώμη του Ελληνικού λαού. Είναι δικαίωμά μας να κάνουμε όσο δημοψηφίσματα θέλουμε.

 

Είμαστε σε αυτή την ένωση κρατών, έχουμε μια κεντρική τράπεζα εδω και χρόνια και είμαι σίγουρος οτι έχουμε διαβάσει περισσότερα για τα ΕΣΠΑ απο ότι για το την λειτουργία της ΕΕ, την νομοθεσία και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωσυστήματος.

 

Δεν κατηγορώ του πολίτες που δεν γνωρίζουν διότι ενα σοβαρό κράτος και ΜΜΕ έχουν τη υποχρέωση να το κάνουν. Δυστυχώς στην Ελλάδα του 2015 ακόμα ψάχνουμε να βρούμε αν χρειάζεται μια Ευρωπαική οδηγία ΦΕΚ για να είναι σε ισχύ? 

 

Είμαι τουλάχιστον το ίδιο σίγουρος οτι ακόμα και η πολιτική ηγεσία δεν γνωρίζει και δεν θέλει να γνωρίζει την λειτουργία της ΕΕ. Πολλοί μάλιστα ακόμα και μετά απο θητεία στην Ευρωβουλή παραμένουν στα ίδια μεσάνυχτα που είχαν όταν έφυγαν απο το χωριό τους για να πάνε στο Στρασβούργο και γύρισαν πίσω. 

 

Είναι άξιο απορίας να μας εξηγήσουν πολλοί "πολιτικάντηδες" στην Ελλάδα αν γνωρίζουν τα θεσμικά όργανα της ΕΕ, το καταστατικό λειτουργίας τους και πολλά άλλα. Έχω εργαστεί στις Βρυξέλλες επί σειρά ετών ως κριτής Ευρωπαϊκών Ερευνητικών Προγραμμάτων. Το 2009 υπήρχε ένα call προγραμμάτων μεταξύ ΕΕ και ΗΠΑ. Σε κατ ιδίαν συζητήσεις με πανεπιστημιακούς απο τις ΗΠΑ στην διάρκεια των εργασιών της κρίσης του προτάσεων, κατάλαβα οτι οι Αμερικάνοι είχαν πολύ καλύτερη άποψη και γνώση γύρω απο τα διαδικαστικά απο ότι πολλοί Ευρωπαίοι αλλά και πολλοί Ελληνες.  

 

Δεν θα ξεχάσω οτι βγαίνοντας για τσιγάρο, βρέθηκα δίπλα σε επιτροπή απο μεγάλο δήμο της χώρας που έψαχνε να βρει την αίθουσα που είχαν μια συνάντηση. Ο οδηγίες που κρατούσαν στο χέρι τους ήταν στα Αγγλικά και ιδιαίτερα ξεκάθαρες. Τέλος πάντων προβλήματα υπάρχουν και λάθη γίνονται και βρήκαμε άκρη. Θυμάμαι μόνο οτι με ρώτησαν αν ήξερα που είναι ο τάδε δρόμος διότι μετά την συνάντηση θα πήγαιναν για ψώνια και τι ώρα κλείνουν τα μαγαζιά. Την στιγμή εκείνη κατάλαβαν οτι μάλλον δεν θα προλάβουν την επιδρομή στα μαγαζιά και πολύ σοβαρά είπαν τα ακόλουθα "να τελειώσουμε γρήγορα με τους μαλάκες για να κάνουμε ψώνια". Ευχόμουν να μην μιλάει κανένας ξένος ελληνικά εκείνη την στιγμή και γίνουμε ρεζίλι.

 

Οσον αφορά την ρευστότητα, το δεν μας διώχνουν και τα άλλα που ακούγονται οχι απο τον Κωνσταντινο ΙΒ αλλα δυστυχώς και απο πολλούς "πολιτικάντηδες". Ο Κωνσταντιντος ΙΒ δυστυχώς πήρε εκπαίδευση από το Ελληνικό πανεπιστήμιο αλλα ποτέ δεν ζήτησε απο το Ελληνικό πανεπιστήμιο να του μάθει τι σημαίνει ΕΕ. Ο Κωνσταντίνος ΙΒ και κάθε άλλος, δυστυχώς σαν φοιτητής δεν παρακολούθησε ποτέ μια εισαγωγική ομιλία για την ΕΕ.

 

Βρισκόμαστε λοιπόν 4 ημέρες πριν απο ένα κρισιμότατο δημοψήφισμα και ακόμα δεν γνωρίζουμε σε ποια ομοσπονδία κρατών ζούμε. Το 98% των πολιτών, δεν ξέρει καν τις χώρες που απαριθμεί η ΕΕ. θα μου πείτε ξέρουν στην Μεγάλη Βρετανία ή στην Ιταλία? ΝΑΙ σε τεράστιο ποσοστό σε σχέση με εμάς.

 

Η διαφορά είναι οτι και ο πλέον λαϊκιστής πολιτικός γνωρίζει και δεν θα πεί ψέματα για πράγματα που δεν ισχύουν. Σε καμία άλλη χώρα δεν έχω δει την εγκληματική άγνοια που υπάρχει στην Ελλάδα απάνω σε απλά θέματα. Ο λόγος είναι απλός. Στο εξωτερικό ο δημοσιογράφος δεν πρόκειται να χαριστεί ποτέ σε ένα πολιτικό που είτε απο άγνοια είτε υστερόβουλα λεέι ψέματα. Ο πολιτικός θα χάσει την όποια αξιοπιστία του σε μερικά λεπτά.

 

Στην Ελλάδα δυστυχώς συμβαίνει το ακριβώς αντίθετό. Ελάχιστοι δημοσιογράφοι γνωρίζουν και ελάχιστοι έχουν το θάρρος να τους εξευτελίσουν. Βλέπετε το χρήμα είναι γλυκό. Για την δόξα δεν ξέρω διότι ποτέ δεν της έδωσαν σημασία σε αυτή την χώρα, λόγω έλλειψης αστικής τάξης εδώ και 150 χρόνια.

 

Παραθέτω λοιπόν το καταστατικό της ΕΚΤ και σας καλώ να διαβάσετε πλέον της εισαγωγής την παράγραφο 3.4.

 

Είναι τραγικό και το εννοώ να έχουμε φτάσει σήμερα εδώ και να μην έχουμε τις στοιχειώδεις γνώσεις.  θα καταλάβετε οτι ο κος Βαρουφάκης ακολουθεί την διαδικασία που αναφέρετε στην παράγραφο αυτή. 

legalframeworkeurosystemescb2014en-1.pdf

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

william hill και ladbrokes για το ελληνικό δημοψήφισμα (βλέπουν ΝΑΙ αυτή τη χρονική στιγμή):

 

http://sports.williamhill.com/bet/en-gb/betting/e/7823354/What-Will-Be-The-Outcome-Of-The-Greek-Referendum-On-The-EU-Bailout-Be%3f.html

http://sports.ladbrokes.com/en-gb/Politics/Greek-Bailout-ReferendumPolitics/Greek-Bailout-Referendum-t210007931

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Πιο κλέφτες & από τον ΟΠΑΠ είναι αυτοί!

Άσε που θα τους γυρίσει τούμπα τα ποσοστά η Ελλάδα & θα τους βάλει μέσα!

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Πρώην βουλευτής ΝΔ και "επιχειρηματίας" , τροφή για σκέψη

 

11101507_1012389958782521_11561493870742

Πολύ φτηνά επιχειρρήματα. Αντιμνημονιακα.

 

Χτές η αυθόρμητη συγκέντρωση των ΔΥ, μετά από την προγραμματισμένη πληρωμή του καθεστώτος, ήταν μεγαλιώδης. Στοιχηματίζω ότι από Δευτέρα ου θα πέφτει δραχμή θα μείνουν πολύ λίγοι. Καλό βόλι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, μη χωρίζετε τον κόσμο σε μνημονιακούς και μη, ΔΥ και ΕΕ, παίζεται το παιχνίδι τους. Και εγώ έχω εκνευριστεί ουκ ολίγες φορές σε δημόσιες υπηρεσίες αλλά δεν είναι της στιγμής. Ψυχραιμία και ελπίζουμε στο καλύτερο για τη χώρα.

 

Και για να το ελαφρύνουμε λίγο, το έργο με τη μισθοδοσία το έχουμε ξαναδεί, λίγο ανάποδα βέβαια    :mrgreen:  :mrgreen:

 

Edited by CHOUTOS
Link to comment
Share on other sites

Οι Ευρωπαίοι δεν θα συζητήσουν με τον Τσίπρα μετά από ένα όχι. Επομένως δεν θα έχει λεφτά να πληρώσει ούτε μισθούς και συντάξεις, αφού δεν θα μπορεί να δανειστεί από πουθενά. Άρα τι θα κάνει; Θα πρέπει να κόψει χρήμα. 

Το ξαναλέω χωρίς να έχω διαβάσει την παράθεση που μου έστειλε ο Ροδόπουλος. Την διαβάζω τώρα.

Δεν μπορεί η ΕΚΤ να σου κόψει την ρευστότητα παρά μόνο αν δεν συμμορφώνεσαι με τους κανόνες της. Το δημοψήφισμα ή το "όχι" στην προηγούμενη πρόταση του Γιούρογκρουπ δεν σημαίνει ότι αρνείσαι τη σύμβαση της Ευρωζώνης. Προσοχή λέω για τη ρευστότητα όχι την επερχόμενη πληρωμή προηγούμενων δικών μας ανειλημμένων δανειακών υποχρεώσεων. Αν αυτό που μου έχει στείλει ο Χρήστος αναιρεί αυτό που λέω τότε το ξανασυζητάμε. 

Αν οι Ευρωπαίοι πουν όχι στο "όχι" σημαίνει ότι το ελληνικό χρέος (τα ομόλογα που θα σκάσουν από εδώ και μετά) δεν θα πληρωθεί από αυτούς. Τότε πρέπει να πάει σε εκλογές διότι η διαπραγμάτευση απέτυχε. Δεν έχει λαϊκή εντολή για έξοδο από την ευρωζώνη. Εκτός αν πρόκειται για έναν νέο Γ.Α.Π. 

Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβάνομαι ότι πολλοί Συνάδελφοι και ορθώς είχαν απαίτηση να "βάλει χέρι" στο Δημόσιο. Δεν τους άρεσε η πρόσληψη των καθαριστριών ή π.χ. το άνοιγμα της ΕΡΤ. Άλλοι - και ορθώς και συντάσσομαι - επιθυμούσαν την τιμωρία όλων των ενόχων και εκείνων που καταχράσθηκαν θέσεις, γνωριμίες, αξιώματα κ.λπ. Νομίζω - εκ των υστέρων - ότι όλες οι κινήσεις είχαν ως στόχο να υπάρχουν περισσότεροι σύμμαχοι της κυβερνήσεως όταν θα έλθει η ώρα για κάποια μεγάλη μάχη. Ίσως η ώρα αυτή να είναι τώρα. Όλα τα μέσα είναι του κατακτητή. Ας πούμε ότι τώρα έχει ένα και αυτός.

 

 

Διάβαζα με ενδιαφέρων το κείμενο σου μέχρι που έφτασα εδώ. Δυστυχώς δεν έχεις καταλάβεις ΓΙΑΤΙ φτάσαμε εδώ. Και εφόσον μία κυβέρνηση το μόνο έργο που έχει να δείξει εν μέσω κρίσης είναι

α. 6€ αύξηση στους ΔΕΗτζιδες

β. Άνοιγμα ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3

γ. Επαναπρόσληψη 6.500 απολυμένων ΔΥ μεταξύ των οποίων καταχραστές, παιδόφιλοι, πελάτες του Κατρούγκαλου

θέλει να επαναλάβει ότι έγινε τη δεκαετία του 80. Το έχουμε ζήσει το παραμύθι...

 

Γιατί δε μας λέει κανείς χωρίς το άνοιγμα των ΕΡΤ1, ΕΡΤ2, ΕΡΤ3 και χωρίς την πρόσληψη των 6500 κατρουγκαλέζων και με περαιωμένες τις ώριμες αποκρατικοποιήσεις, τι συμφωνία θα μπορούσαν πετύχουν;

 

 

 

Δεν μπορεί η ΕΚΤ να σου κόψει την ρευστότητα παρά μόνο αν δεν συμμορφώνεσαι με τους κανόνες της.

 

Μα δεν συμμορφωθήκαμε στους κανόνες της! Ο μόνος λόγος που είχαμε λεφτά μέχρι σήμερα είναι επειδή ενώ δεν ακολοθούσαμε τους κανόνες της Ε.Ε. μας έβαλαν σε ένα πρόγραμμα το οποίο διασφάλιζε ότι η ΕΚΤ θα μας παρείχε την απαραίτητη ρευστότητα.

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Για την ΕΡΤ εγώ το έγραψα και σε άλλο θέμα. Και εγώ σπάστηκα που ήταν από τα πρώτα που έγιναν αλλά όποιος έχει δει Mega και Σκαι και λοιπά ανεξάρτητα μέσα τις τελευταίες ημέρες νομίζω καταλαβαίνει γιατί υπήρχε ανάγκη η ΕΡΤ να ανοίξει άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.