Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Ο Κωνσταντιντος δυστυχώς πήρε εκπαίδευση από το Ελληνικό πανεπιστήμιο αλλα ποτέ δεν ζήτησε απο το Ελληνικό πανεπιστήμιο να του μάθει τι σημαίνει ΕΕ. Ο Κωνσταντίνος και κάθε άλλος, δυστυχώς σαν φοιτητής δεν παρακολούθησε ποτέ μια εισαγωγική ομιλία για την ΕΕ.

 

 

Πληροφόρηση και ευρωπαϊκή παιδεία υπάρχει, αλλά επιτυγχάνει μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα. Ακόμα κι αυτά που γράφουν εδώ οι υποστηρικτές του ναι, το μόνο που πέτυχαν είναι να αυξάνουν συνεχώς τους υποστηρικτές του όχι. Προβλέπω ότι μέχρι την Κυριακή όλο αυτό το πρήξιμο θα έχει ξεσηκώσει και τον τελευταίο αδιάφορο να πάει να ψηφίσει από αντίδραση και μόνο όχι. Ο τρόπος με τον οποίο επιχειρηματολογείτε αυτά τα αντανακλαστικά ενεργοποιεί.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

@ΝΙΚΟΣΤΡΙ 50.000.000€ από αυτά που μας περισσεύουν, ξέρεις. Οι κακές οι γλώσσες λένε ότι θα είναι 50.000.000.000 δραχμές αλλά εγώ δεν τις πιστεύω...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

το κόστος του δημοψηφισματος =1/18 του κόστους της μερσεντές του βενιζέλου...που χρέωσε στο λαό.

αμάν πια με την ανακύκλωση της βλακείας που πουλάνε τα μμε...

αμάν με τις εξυπνάδες.

Edited by mdkarch
Link to comment
Share on other sites

Πληροφόρηση και ευρωπαϊκή παιδεία υπάρχει, αλλά επιτυγχάνει μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα. Ακόμα κι αυτά που γράφουν εδώ οι υποστηρικτές του ναι, το μόνο που πέτυχαν είναι να αυξήσουν τους υποστηρικτές του όχι. Προβλέπω ότι μέχρι την Κυριακή όλο αυτό το πρήξιμο θα έχει ξεσηκώσει και τον τελευταίο αδιάφορο να πάει να ψηφίσει από αντίδραση και μόνο όχι. Ο τρόπος με τον οποίο επιχειρηματολογείτε αυτά τα αντανακλαστικά ενεργοποιεί.

 

Διαπιστώνω ότι ακόμα και στο δημοψήφισμα που θα κρίνει τις τύχες μας για πολλές δεκαετίες κάποιοι στέκονται σε φτηνά επικοινωνιακά τερτίπια και μεθόδους στάνης. Περίμενα περισσότερα από μηχανικούς που υποτίθεται ότι σκέφτονται και πράττουν με βάση την ψυχρή λογική και όχι το συναίσθημα. Υποτίθεται.

 

Αν η πραγματικότητα είναι ενοχλητική δεν θα αλλάξει με ιδεοληψίες και δογματισμούς.

 

 

Εθνικόν είναι το αληθές.

Edited by Dio_the_Theo
Link to comment
Share on other sites

Πριν από κάποια ώρα στο Bloomberg:

"Greece Can Stay in Euro Even With ‘No’ Vote, Schaeuble Tells Lawmakers" -> http://tinyurl.com/nj2r8b4

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

σε κάθε δήλωση της "Γερμανικής Ευρώπης+ΔΝΤ"=σοιμπλε,νταισεμπλουμ,μερκελ,ραχοι,σουλτς,λαγκάρτ (δεν υπάρχει κεφαλαίο γράμμα για αυτονόητους λόγους) το OXI ανεβαίνει κατά +2% οπότε =>μετράτε τις δηλώσεις τους και θα βγει το τελικό αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος. Δεν μπορούμε να τους βλέπουμε άλλο...να τελειώνουμε επιτέλους...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καταδικάζουμε όλοι το σπάσιμο της συνεδρίασης του ΔΣ Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών από τραμπούκους? Γιατί μάλλον μετά από κάθε τραμπουκισμό θα πέφτει 2% το ΟΧΙ.

Edited by Dio_the_Theo
Link to comment
Share on other sites

Διαπιστώνω ότι ακόμα και στο δημοψήφισμα που θα κρίνει τις τύχες μας για πολλές δεκαετίες κάποιοι στέκονται σε φτηνά επικοινωνιακά τερτίπια και μεθόδους στάνης. Περίμενα περισσότερα από μηχανικούς που υποτίθεται ότι σκέφτονται και πράττουν με βάση την ψυχρή λογική και όχι το συναίσθημα. Υποτίθεται.

 

Αν η πραγματικότητα είναι ενοχλητική δεν θα αλλάξει με ιδεοληψίες και δογματισμούς.

 

 

Εθνικόν είναι το αληθές.

Δεν μπορώ, παρά να σε συγχαρώ για την αυτοκριτική

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μηχανικός, ελεύθερος επαγγελματίας. Διατηρώ ένα μικρό τεχνικό γραφείο που ασχολείται με μελέτες ιδιωτικών έργων. Λέω " διατηρώ " γιατί από τότε που ο ΣΥΡΙΖΑ προκάλεσε εκλογές η ήδη πεσμένη δουλειά ΜΗΔΕΝΗΣΤΙΚΕ. Άρα λοιπόν επί ΣΥΡΙΖΑ "διατηρώ" τεχνικό γραφείο, ενώ μέχρι τότε δούλευα στο τεχνικό μου γραφείο και είχα και έναν υπάλληλο μηχανικό πλήρους απασχόλησης, που πλήρωνα μέχρι και τον Μάιο αν και επί πέντε μήνες καθόμασταν, καθώς και έναν δεύτερο περιστασιακά.

¨Όσοι πιστεύεται ότι επιλέγοντας το οχι και την ρήξη θα αυξηθεί η δουλειά μας, θα χτίσουμε περισσότερα επαγγελματικά, βιομηχανικά ή τουριστικά κτίρια (δεν αναφέρω κατοικίες γιατί πραγματικά οι κατοικίες ήταν σπάνιες) και θα τακτοποιήσουμε περισότερα αυθαίρετα, θα κάνουμε περισσότερα εξοικονομώ , γενικότερα θα γίνουν περισσότερες επενδύσεις ψηφίστε αυτό.

 

Εγώ όμως μπορώ καθαρά να αντιληφθώ ότι πιθανότητα να αυξηθούν οι ιδιωτικές επενδύσεις, οι οποίες μου δίνουν δουλειά, υπάρχει μόνο εάν υπάρχει ΕΣΠΑ για τουριστικά και επαγγελματικά κτίρια. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο εντός ευρώπης επιλέγοντας ΝΑΙ. Μπορώ να αντιληφθώ ότι το "χύμα" του δεν πληρώνω μηδένησε τις τακτοποιήσεις αυθαιρέτων.  Μπορώ να καταλάβω ότι η έλλειψη ρευστότητας σταμάτησε το εξοικονομώ.

 

Τέλος επιλέγοντας ΝΑΙ επιλέγω την τελευταία πιθανότητα να επιβιώσω και να συνεχίσω να εργάζομαι στην χώρα μου ενώ αντίθετα σε επικράτηση του οχι, της ρίξης και της μετατροπής της χώρας μου σε χώρα κρατικίστικης οικονομίας θα αναγκαστώ όπως και εσείς να πάμε να εργαστούμε και να ζήσουμε σε χώρες όπου υπάρχει ελεύθερη οικονομία.  Δεν άκουσα κανέναν μηχανικό να μεταναστεύει στην Κούβα και στην Β. Κορέα. Αντίθετα άκουσα πολλούς να επιλέγουν να ζήσουν και να δουλέψουν στις χώρες των δανειστών.

Θέλω την δουλεία μου πίσω, θέλω την χώρα μου πίσω, αυτή που δουλεύω συνεχώς επί 18 χρόνια. Επιλέγω ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.