Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Συναδελφε δε ριχνεις λιγο τους τονους?

Λες οτι οι αλλοι κανουν προπαγανδα και δεν σκεφτονται, αλλα μαλλον το ιδιο ισχυει και για σενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ας πούμε την τροπολογία Παχτα δεν την ψήφισε κανένας βουλευτής και υπουργός του ΣΥΡΙΖΑ. Και τα έσοδα του κράτους δεν τα μαζεύουν πρώην φίλοι του Άκη.

 

 

Και τα συνδικάτα που σήμερα σκίζουν τα αγωνιστικά ιμάτιά τους δεν στήριξαν με λύσσα το γιωργάκη και το Σημίτη.

 

 

Ποιος κυβέρνησε 40 χρόνια???

Link to comment
Share on other sites

@Tetris Krugman και Stiglitz υπέρ του Όχι και Πισσαρίδης υπέρ του Ναι. Και οι τρεις Νομπελίστες. Τώρα έτσι θα γίνεται ο τάδε είπε Ναι ο δείνα είπε Όχι κ.λπ. 

Link to comment
Share on other sites

#διο

Μωρέ μήπως ζεις μέσα σε παράλληλη πραγματικότητα... μήπως βλέπεις το κόσμο μέσα από παραμορφωτικό πρίσμα?

Άντε να ψηφίσεις τα ναι σου και ασε το πρήξιμο.

Τα λεφτα τα μοιράσατε όπου σας έκανε κέφι στο τσιφλίκι που θεωρούσατε δικό σας, και μετά το παραδώσατε εν μία νυχτί στους τοκογλύφους. Μετά αφήσατε άλλοι να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Ευγε.

Και σκατά τα κάνατε και τώρα πάτε και να την κάνετε πλαγίως και να μοιράσετε ευθύνες τύπου μαζί τα φάγαμε. ΔΕΝ περνάνε πια αυτές οι αηδίες, και αναρωτιέμαι πραγματικά πως το ποσοστό ευφυίας που κανείς θεωρεί ότι έχει τελικά το παραδίνει ανευ όρων στη βλακεία να τον δέρνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα έναν Άρη δεν θα είχα πρόβλημα να πλεύσω σε αχαρτογράφητα νερά. Αν είχα ένα Νικόλαο Πλαστήρα αρχηγό ΕΔ θα πήγαινα και στο μέτωπο.

 

 

Αλλά ρε φίλε, με τις κλαδικές του ΠΑΣΟΚ Φωτόπουλο και Τσουκαλά, με τους τριπλοθεσίτες του ΣΥΡΙΖΑ και με τον Καμμένο αρχηγό να πας να αυτοκτονήσεις μόνος σου.

 

 

Ειδικά ο Άκης Τσοχαντζόπουλος αν άνοιγε το στόμα του θα είχαμε πολλούς Ζαχόπουλους στο ΣΥΡΙΖΑ. Αλλά δεν μιλάει γιατί όσο κρατάει το στόμα του κλειστό μπορεί να εκβιάζει Πασόκους, νεοδημοκράτες και Φασιστερούς.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση 2: μπορούμε να πτωχεύσουμε εντός €  ? δλδ μπορούν οι 18 τις ΟΝΕ να μας πουν, παραμένετε στο € αλλά βγαλτετα πέρα μόνοι σας

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορούμε. Γιατί να μην μπορούμε. Αλλά πρακτικά με το ευρώ που δεν θα μπορείς να τυπώσεις χρήμα θα είσαι εξαρτώμενος από τους ξένους να σε δανείσουν. Μνημόνιο δηλαδή.

 

Πάντως οι του "ΝΑΙ" μεγαλοπαράγοντες (δεν λέω τον κόσμο που στηρίζει ΝΑΙ με αθώο τρόπο) δηλαδή οι πολιτικοί της ΝΔ, Ποταμιού, ΜΜΕ, επιχειρηματίες...έχουν αρχίσει να εκνευρίζουν τον κόσμο τόσο πολύ που αντί να βγει το ΝΑΙ ή ένα οριακό ΟΧΙ θα φάνε το αγγούρι τελικά. Μιλάμε για πολλή διαπλοκή στον τόπο. Ακούω....για εκβιασμούς σε επιχειρήσεις να ψηφίσουν ΝΑΙ. Χαμός γίνεται. Όλα αυτά βγαίνουν μπούμερανγκ. 

 

Το ΝΑΙ θέλει ηρεμία και πειθώ...όχι τρομοκρατία. Εκεί είναι η μαγκιά.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Αμα ο στραγγαλισμός της χώρας λέγεται "χείρα βοηθείας", αμα η επικύρωση και επιβράβευση όλης της ληστείας, του ξεπουλήματος, του βιασμού της χώρας, της μίζας, της εθελοδουλείας, των γεςμεν, του μαζί τα φάγαμε, των δουλοπάροικων, των αποικιοκρατών, της απαξίωσης, του διωγμού των νέων στο εξωτερικό, του κόψιμου του ρεύματος, των συσσιτίων, της παραγωγής φτώχειας και δυστυχίας, του πραξικοπήματος παπαδήμου, του διαρκούς πραξικοπήματος των ελιτ σε βάρος μας, των σαμαροβενιζέλων, της τρομοκρατίας, της μπατσοκρατίας, των τσιφλικιών, των δοτών, των τοκογλύφων, της κατάθλιψης, της απελπισίας, της πείνας, του αποκλεισμού, της μισανθρωπιάς, του σκοταδισμού, της αδικίας, της καταπάτησης των θεμελιωδών αξιών και δικαιωμάτων του ανθρώπου, της πλύσης εγκεφάλου, των πουλημένων μέσων μαζικής εξημέρωσης, της κατατρομοκράτησης, των μονόδρομων, των τελεσιγραφων...

 

Αν αυτό είναι η Χείρα βοηθείας που μας δίνουν να μας γλιτώσουν μια και καλή από το μέλλον μας, πείτε ναι...

Πείτε ναι να επικυρώσετε το βιασμό μας για τα ευρώ τους στην νευροζώνη τους... πείτε ναι για το ξύλο που φάγαμε, και αυτό που μας επιφυλάσσουν με τη συγκατάθεση του ναι, πείτε ναι για το "σίγουρο" μέλλον που σας έχουν προδιαγράψει... μνημόνια- φέρετρα στα μέτρα σας...μνημόνια -κρεβάτια του προκρούστη, πείτε λοιπόν Ναι στην εθελοδουλεία, πείτε ναι, δεν είμαι άξιος να αποφασίζω για τη μοίρα μου, δεν είμαι άξιος να φέρω την ευθύνη να φτιάξω τη χώρα μου, πείτε ναι,  στην παράδοση ανευ όρων... πείτε ναι, μου άρεσε αυτό που μου κάνατε τόσο καιρό, και θέλω κι άλλο και για μένα, και για τους γέρους μου, τα παιδιά μου, τα παιδιά των παιδιών μου.....πείτε ναι, είμαι δούλος και έμαθα να αγαπάω τα δεσμά μου... ναι δεν μου αξίζει να είμαι ελεύθερος, και τη χώρα μου- πάρτε τη, χάρισμα σας, για λίγα ευρω-αργύρια... γιατί με μάθανε να ζω σκυφτός ας ζήσω τώρα και γονατιστός...

 

Εμείς όμως, που ακόμα πιστεύουμε στο βαθύ πολιτισμό που γεννήθηκε εδω, και που τον φέρουμε με ευθύνη και έχουμε χρέος να τον διαφυλλάξουμε και να τον προωθήσουμε στους επόμενους, τον πολιτισμό μας- όχι τα ατελείωτα χρέη που μας φορτώνουν κατά συρροή και κατ'εξακολούθηση, με τόκους υποτέλειας και δυστυχίας,  εμείς που πιστεύουμε ότι δεν είναι αντάξιο μας το θλιβερό διάστημα μετά την προηγούμενη ξενόφερτη χούντα τους, η δήθεν μεταπολίτευση με τους εναλασσόμενους μπλε και πράσινους κόκκους της διαφθοράς και της διαπλοκής,  που διέφθειρε ένα λαό που είχε κάποτε την αίσθηση του μέτρου, της οικονομίας της αγάπης για τη ζωή και αξίες πέρα από τα λεφτά-λεφτά-λεφτά τους... για αυτό και εφτιαξε σπουδαία έργα μέσα από τον κόπο και το μόχθο του, δουλεύοντας την πέτρα στο βραχώδες τοπο μας, όλο αυτό το διάστημα της μεταπολίτευσης που ανέθρεψε κια πολλαπλασίασε παράσιτα ,τα έκανε να ριζώσουν και να ευδοκιμήσουν σε αυτόν εδώ τον όμορφο τόπο, που κατέστρεψε την παραγωγική βάση μιας χώρας, που μας είπε δεν είστε άξιοι για τίποτα εκτός από το να κουβαλάτε δίσκους για τα τραπέζια των τουριστών διακοπέων και τώρα κλονιζόμενοι μας κουνάνε και το δάχτυλο αφρίζοντες...και γαντζώνονται με τα γαμψά τους βρωμερά νύχια από ότι βρουν, σπέρνωντας φόβο, απειλές για αρμαγεδώνες, όλο αυτό το διάστημα με τα παράσιτά του, αρχίσαμε ήδη να το τελειώνουμε, και στην πορεία μας να το τελειώσουμε, θα δώσουμε άλλη μια μάχη με τη γιορτή του ΟΧΙ, και όσες ακόμα χρειαστούν. Δεν μασάμε, δεν υποκύπτουμε, δεν φοβόμαστε, δεν προσκυνάμε.

 

Εμείς που πιστεύουμε σε ένα άλλο μέλλον που θα το συνδιαμορφώσουμε για να είναι όμορφο, δίκαιο, ισότιμο, δημιουργικό, αγωνιστικό, αλληλλέγγυο με τους συνανθρώπους μας, εμείς που πιστεύουμε στη δύναμη μας, δεν φοβόμαστε το άγνωστο, δεν είμαστε φλώροι που μη αντέχοντας την ευθύνη της ζωής τους τα κάνουν πάνω τους και σουρνάμενοι κλαίνε και οδύρονται που τώρα ήρθε η ώρα να αποδείξουν το ευτελές και ρηχό ποιον τους, που δεν είμαστε ανελεύθεροι θέλοντας να πάψει να υπάρχει ελευθερία και για τους άλλου, δεν επιθυμούμε  ζωή υποταγμένη και υπαγορευμένη από συμφέροντα αλλονών μόνο και μόνο γιατί είναι σίγουρα, ασφαλή και προδιαγεγραμμένα τα δεσμά της υποτέλειας,

ΕΜΕΙΣ -λοιπόν, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ, που αγαπάμε τη ζωή-τη σπουδαιότερη, πολυτιμότερη αξία, πιο πολύ από τα λεφτα,  που ξέρουμε ότι ένας πιο δίκαιος κόσμος είναι στο χέρι μας να αγωνιστούμε να κατακτήσουμε, εμείς που δεν φοβόμαστε,

λεμε ΟΧΙ, καθαρά και ξάστερα.

 

Εμπρός λοιπόν, λίγο Θάρρος.

Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

ΟΧΙ στα ίδια και τα ίδια και τα ίδια τους...

ΟΧΙ στη συμφωνία τελεσίγραφο

ΟΧΙ

Είσαι η Ζωή Κωνσταντοπούλου?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.