Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Ροδόπουλος,

Διάβασα το κεφάλαιο 3.4 και αν κατάλαβα καλά, γίνεται το εξής.
Σε παρακαλώ διέψευσε με αν κάνω λάθος.

Αν οι τράπεζες μιας χώρας (π.χ. Ελλάδα) ξεμείνουν από ρευστό (κάτω του ελάχιστου αποθεματικού κριτηρίου πχ. 2%), τότε αν σε 5 μέρες δεν δοθούν εξηγήσεις στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα, τότε αυτομάτως αποδεχόμαστε τις κυρώσεις τους.

Σωστά;

Τα ΜΜΕ προσπαθούν να σπείρουν τον πανικό, ώστε ο κόσμος να τραβήξει τα χρήματα του και να συμβεί αυτό που θέλει το ΔΝΤ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Στα δημοψηφίσματα το λευκό δεν προσμετράται ούτε στο ένα ούτε στο άλλο αλλά είναι υπολογίσιμο.

Επομένως θα πρέπει να έχετε κι αυτή την επιλογή.

Όπως και το άκυρο.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ο στραγγαλισμός της χώρας λέγεται "χείρα βοηθείας", αμα η επικύρωση και επιβράβευση όλης της ληστείας, του ξεπουλήματος, του βιασμού της χώρας, της μίζας, της εθελοδουλείας, των γεςμεν, του μαζί τα φάγαμε, των δουλοπάροικων, των αποικιοκρατών, της απαξίωσης, του διωγμού των νέων στο εξωτερικό, του κόψιμου του ρεύματος, των συσσιτίων, της παραγωγής φτώχειας και δυστυχίας, του πραξικοπήματος παπαδήμου, του διαρκούς πραξικοπήματος των ελιτ σε βάρος μας, των σαμαροβενιζέλων, της τρομοκρατίας, της μπατσοκρατίας, των τσιφλικιών, των δοτών, των τοκογλύφων, της κατάθλιψης, της απελπισίας, της πείνας, του αποκλεισμού, της μισανθρωπιάς, του σκοταδισμού, της αδικίας, της καταπάτησης των θεμελιωδών αξιών και δικαιωμάτων του ανθρώπου, της πλύσης εγκεφάλου, των πουλημένων μέσων μαζικής εξημέρωσης, της κατατρομοκράτησης, των μονόδρομων, των τελεσιγραφων...

 

Αν αυτό είναι η Χείρα βοηθείας που μας δίνουν να μας γλιτώσουν μια και καλή από το μέλλον μας, πείτε ναι...

Πείτε ναι να επικυρώσετε το βιασμό μας για τα ευρώ τους στην νευροζώνη τους... πείτε ναι για το ξύλο που φάγαμε, και αυτό που μας επιφυλάσσουν με τη συγκατάθεση του ναι, πείτε ναι για το "σίγουρο" μέλλον που σας έχουν προδιαγράψει... μνημόνια- φέρετρα στα μέτρα σας...μνημόνια -κρεβάτια του προκρούστη, πείτε λοιπόν Ναι στην εθελοδουλεία, πείτε ναι, δεν είμαι άξιος να αποφασίζω για τη μοίρα μου, δεν είμαι άξιος να φέρω την ευθύνη να φτιάξω τη χώρα μου, πείτε ναι,  στην παράδοση ανευ όρων... πείτε ναι, μου άρεσε αυτό που μου κάνατε τόσο καιρό, και θέλω κι άλλο και για μένα, και για τους γέρους μου, τα παιδιά μου, τα παιδιά των παιδιών μου.....πείτε ναι, είμαι δούλος και έμαθα να αγαπάω τα δεσμά μου... ναι δεν μου αξίζει να είμαι ελεύθερος, και τη χώρα μου- πάρτε τη, χάρισμα σας, για λίγα ευρω-αργύρια... γιατί με μάθανε να ζω σκυφτός ας ζήσω τώρα και γονατιστός...

 

Εμείς όμως, που ακόμα πιστεύουμε στο βαθύ πολιτισμό που γεννήθηκε εδω, και που τον φέρουμε με ευθύνη και έχουμε χρέος να τον διαφυλλάξουμε και να τον προωθήσουμε στους επόμενους, τον πολιτισμό μας- όχι τα ατελείωτα χρέη που μας φορτώνουν κατά συρροή και κατ'εξακολούθηση, με τόκους υποτέλειας και δυστυχίας,  εμείς που πιστεύουμε ότι δεν είναι αντάξιο μας το θλιβερό διάστημα μετά την προηγούμενη ξενόφερτη χούντα τους, η δήθεν μεταπολίτευση με τους εναλασσόμενους μπλε και πράσινους κόκκους της διαφθοράς και της διαπλοκής,  που διέφθειρε ένα λαό που είχε κάποτε την αίσθηση του μέτρου, της οικονομίας της αγάπης για τη ζωή και αξίες πέρα από τα λεφτά-λεφτά-λεφτά τους... για αυτό και εφτιαξε σπουδαία έργα μέσα από τον κόπο και το μόχθο του, δουλεύοντας την πέτρα στο βραχώδες τοπο μας, όλο αυτό το διάστημα της μεταπολίτευσης που ανέθρεψε κια πολλαπλασίασε παράσιτα ,τα έκανε να ριζώσουν και να ευδοκιμήσουν σε αυτόν εδώ τον όμορφο τόπο, που κατέστρεψε την παραγωγική βάση μιας χώρας, που μας είπε δεν είστε άξιοι για τίποτα εκτός από το να κουβαλάτε δίσκους για τα τραπέζια των τουριστών διακοπέων και τώρα κλονιζόμενοι μας κουνάνε και το δάχτυλο αφρίζοντες...και γαντζώνονται με τα γαμψά τους βρωμερά νύχια από ότι βρουν, σπέρνωντας φόβο, απειλές για αρμαγεδώνες, όλο αυτό το διάστημα με τα παράσιτά του, αρχίσαμε ήδη να το τελειώνουμε, και στην πορεία μας να το τελειώσουμε, θα δώσουμε άλλη μια μάχη με τη γιορτή του ΟΧΙ, και όσες ακόμα χρειαστούν. Δεν μασάμε, δεν υποκύπτουμε, δεν φοβόμαστε, δεν προσκυνάμε.

 

Εμείς που πιστεύουμε σε ένα άλλο μέλλον που θα το συνδιαμορφώσουμε για να είναι όμορφο, δίκαιο, ισότιμο, δημιουργικό, αγωνιστικό, αλληλλέγγυο με τους συνανθρώπους μας, εμείς που πιστεύουμε στη δύναμη μας, δεν φοβόμαστε το άγνωστο, δεν είμαστε φλώροι που μη αντέχοντας την ευθύνη της ζωής τους τα κάνουν πάνω τους και σουρνάμενοι κλαίνε και οδύρονται που τώρα ήρθε η ώρα να αποδείξουν το ευτελές και ρηχό ποιον τους, που δεν είμαστε ανελεύθεροι θέλοντας να πάψει να υπάρχει ελευθερία και για τους άλλου, δεν επιθυμούμε  ζωή υποταγμένη και υπαγορευμένη από συμφέροντα αλλονών μόνο και μόνο γιατί είναι σίγουρα, ασφαλή και προδιαγεγραμμένα τα δεσμά της υποτέλειας,

ΕΜΕΙΣ -λοιπόν, ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΙ, που αγαπάμε τη ζωή-τη σπουδαιότερη, πολυτιμότερη αξία, πιο πολύ από τα λεφτα,  που ξέρουμε ότι ένας πιο δίκαιος κόσμος είναι στο χέρι μας να αγωνιστούμε να κατακτήσουμε, εμείς που δεν φοβόμαστε,

λεμε ΟΧΙ, καθαρά και ξάστερα.

 

Εμπρός λοιπόν, λίγο Θάρρος.

Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία.

ΟΧΙ στα ίδια και τα ίδια και τα ίδια τους...

ΟΧΙ στη συμφωνία τελεσίγραφο

ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φτηνά επιχειρρήματα. Αντιμνημονιακα.

 

Χτές η αυθόρμητη συγκέντρωση των ΔΥ, μετά από την προγραμματισμένη πληρωμή του καθεστώτος, ήταν μεγαλιώδης. Στοιχηματίζω ότι από Δευτέρα ου θα πέφτει δραχμή θα μείνουν πολύ λίγοι. Καλό βόλι.

Δεν ειναι επιχειρημα, ειναι το tweet ενος απο αυτους που θα παρευρισκονται εκει και δεν λεω οτι ειναι ολοι τετοιοι, αλλιμονο

Link to comment
Share on other sites

3.4 SANCTIONS

 

Although Article 19.1 of the Statute of the ESCB provides that the ECB is entitled to impose sanctions for breaches of the minimum reserve requirements, Article 19.2 provides that it is the Council of the European Union which determines the appropriate sanctions in cases of non-compliance.

 

Council Regulation (EC) No 2531/98 of 23 November 1998 concerning the application of minimum reserves by the European Central Bank41 sets out the basis for minimum reserves which the ECB may require institutions to hold, as well as the range of permissible reserve ratios. It provides for the ECB’s right to collect and verify information necessary for the application of the minimum reserve regime and establishes the possible sanctions in cases of non-compliance.

 

Council Regulation (EC) No 2532/98 of 23 November 1998 concerning the powers of the European Central Bank to impose sanctions42 is a more general measure covering the ECB’s powers to impose sanctions in the event of breaches of obligations under ECB regulations and decisions, i.e. it does not only cover breaches of the minimum reserve obligations. It sets out the upper limit for fines and periodic penalty payments, the factors the ECB must take into account, the procedural rules, the time limits and the right to seek judicial review by the Court of Justice of the European Union.

 

Regulation ECB/1999/4 of 23 September 1999 on the powers of the European Central Bank to impose sanctions43 builds on Council Regulation (EC) No 2532/98. It follows from the above mentioned Council Regulations, read in conjunction with Regulation ECB/1999/4, that before a sanction is imposed, a credit institution must be notified in writing of the breach of its obligation to hold minimum reserves and of the relevant sanction. The sanction is calculated as a penalty of 2.5 percentage points above the average, taken over the maintenance period in which the breach occurred, of the marginal lending rate of the ESCB, applied to the daily average amount of minimum reserves which the institution concerned failed to provide.

 

If an institution breaches the minimum reserves requirement more than twice in any 12-month period, the sanction for the third and any subsequent infringement is calculated in the same way as for the earlier breaches, except that the penalty is five, not 2.5, percentage points above the average of the ESCB’s marginal lending rate during the maintenance period.

 


There are three possible options for an institution when it is notified of the alleged breach of its minimum reserve obligations.44 The institution may:

 

(i) acknowledge the breach and agree to pay the penalty, within five working days of receipt of the notification;

 

(ii) raise objections, presenting any relevant written information within five working days of receipt of the notification, in which case the Executive Board considers the objections and takes a decision; or

 

(iii) remain silent, i.e. neither raise objections to nor accept the sanction within the time limit of five working days. When that time limit expires, the sanction is  deemed to be imposed by the Executive Board.45 However, at this point the sanction is not yet final, as the credit institution still has the right to request a review of the Executive Board’s decision by the Governing Council.

 

Any request for a review by the Governing Council46 must be made within 15 working days from the date on which the sanction is deemed to have been imposed by the Executive Board in the situations referred to in paragraphs (b ) and © above,  i.e.  either  because  the  Executive  Board  has  rejected  the  institution’s objections because it does not accept its explanation of the breach, or because the deadline for submitting objections has expired. If the institution does not request such a review within the time limit or following its review, the Governing Council confirms the Executive Board’s decision, the sanction becomes final.

 

Once the decision has become final (or, if no decision has been taken, within two months of the request for a review by the Governing Council), the institution may request a judicial review of the decision by the Court of Justice of the European Union,47  in accordance with the Treaty. Pursuant to Article 261 of the Treaty, the Court of Justice of the European Union has unlimited jurisdiction in respect of the review of the penalties. If, following a final decision, a sanction is imposed on a credit institution, the NCB notifies the relevant supervisory authority on behalf of the ECB’s Executive Board.


 

41OJ L 318, 27.11.1998 p. 1. 

42OJ L 318, 27.11.1998, p. 4.

43 OJ L 264, 12.10.1999, p. 21. See also Notice of the European Central Bank on the imposition of sanctions for breaches of the obligation to hold minimum reserves (OJ C 39, 11.2.2000, p. 3).


44 See Article 11(4) of Regulation ECB/1999/4.

45 See Article 11(5) of Regulation ECB/1999/4.

46 See Article 3(6) of Regulation (EC) No 2532/98 and Article 7(2) of Regulation (EC) No 2531/98.

47 See Article 3(7) and Article 5 of Regulation (EC) No 2532/98.


Link to comment
Share on other sites

Για την ΕΡΤ εγώ το έγραψα και σε άλλο θέμα. Και εγώ σπάστηκα που ήταν από τα πρώτα που έγιναν αλλά όποιος έχει δει Mega και Σκαι και λοιπά ανεξάρτητα μέσα τις τελευταίες ημέρες νομίζω καταλαβαίνει γιατί υπήρχε ανάγκη η ΕΡΤ να ανοίξει άμεσα.

 

Και η ΝΕΡΙΤ; Γιατί δεν αξιοποιούσε την ΝΕΡΙΤ για την προπαγάνδα του ο ΣΥΡΙΖΑ; 5 άνθρωποι βλέπουν την ΝΕΡΙΤ, 5 άνθρωποι βλέπουν και την ΕΡΤ. Ο στόχος ήταν τα ψηφαλάκια των 4500 ΕΡΤατζήδων + συγγενών που για χάρη τους καβαλούσε τα κάγκελα η Ραχήλ και η Ζωίτσα. Μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας τώρα λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Και η ΝΕΡΙΤ; Γιατί δεν αξιοποιούσε την ΝΕΡΙΤ για την προπαγάνδα του ο ΣΥΡΙΖΑ; 5 άνθρωποι βλέπουν την ΝΕΡΙΤ, 5 άνθρωποι βλέπουν και την ΕΡΤ. Ο στόχος ήταν τα ψηφαλάκια των 4500 ΕΡΤατζήδων + συγγενών που για χάρη τους καβαλούσε τα κάγκελα η Ραχήλ και η Ζωίτσα. Μην κοροιδευόμαστε και μεταξύ μας τώρα λοιπόν...

 

Κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καβάλαγα εγώ κάγκελα τις ΕΡΤ, οι συριζοπούλες τα καβαλάγανε. Και αφού πήρανε τη ψήφο τους τους το ξεπλήρωσαν. Ομοίως με τους ΔΕΗτζίδες που ο Φωτόπουλος από φουλ ΠΑΣΟΚος έγινε ξάφνου συριζαίος και ξεπληρώθηκε με τα 6€/ημέρα. Και σήμερα διαβάζω πως επαναπροσλαμβάνονται και οι 983 διοικητικοί των ΑΕΙ. Με κλειστές τράπεζες και αυτοί διορίζουν ακόμα. Έλεος δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.