Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

.....Συγγνώμη. Πάλι καλά που μπήκε το δικό σου ανάμεσα και δεν έβαλα πάλι διαδοχικά μηνύματα. :smile: )

Είχα βάλει κρυφή κάμερα και σε έβλεπα οπότε πρόλαβα… λολ

Δεν πειράζει αγαπητέ.

 

Απλά από το Σάββατο που ξεκίνησε ο όλος τρελός πανικός και από ανησυχία μη γίνει και εδώ το έλα να δεις ανέβασα Defcon από 2 στο 4 για την εφαρμογή κανόνων στο φόρουμ και δυστυχώς έγινα πιο «κακός» από το μέσο σταθμικό μου.

Και κάνα καλλιτεχνικό σούταρα και ποινές έδωσα (μερικές αυστηρές θα έλεγα) αλλά ευτυχώς παρά τις διαφορετικές απόψεις που λογικό είναι να υπάρχουν δεν έχουμε τρελό πανικό και αλληλοσπαραγμό ….

 

Αύριο μεθαύριο σε ένα μήνα ή όποτε θες πάλι ο καθένας μας θα ζητά την συνδρομή του άλλου σε θέματα της δουλειάς μας…

Και πολλοί θα δίνουν απλόχερα ότι βοήθεια μπορούν.

Μη τα ξεχνάμε αυτά και θα γίνουν και κανείς δεν θα μας τα χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το κακό είναι ότι ούτε τις εταιρίες στοιχημάτων μπορούμε να εμπιστευτούμε. Οι άνθρωποι παίρνουν σαν δεδομένο ότι θα δράσουμε λογικά και δεν θα σπρώξουμε κι άλλο τη χώρα προς το γκρεμό. Όμως πολλοί από εμάς θα δράσουν με το συναίσθημα, με στόχο να τιμωρήσουν τους "εχθρούς" κι ας πεθάνουμε εμείς και τα παιδιά μας. Οπότε βοήθειά μας...

Link to comment
Share on other sites

.......... 

Επιμένω ότι μόνο με το όχι υπάρχει πιθανότητα να μην κουρευτούν οι καταθέσεις, .......

 Μην παίρνεις και όρκο, γιατί η τελευταία (πριν δυο-τρεις ώρες) ενημέρωση που έχω από τράπεζα, είναι ότι με οποιοδήποτε αποτέλεσμα, θα υπάρξει κούρεμα 30-50%, και με τη σειρά που έχει αναλυθεί.

Μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα, αλλά το βλέμμα και η διάθεση αυτού (υπαλλήλου) που μου το είπε, με προσανατολίζουν στο αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί έχουν χτυπηθεί, ίσως περισσότερο από κάθε άλλη ομάδα, μετά το 2010 από την κρίση. Φορολογικά, ασφαλιστικό, κατάργηση κατώτερης αμοιβής, κατάρρευση οικοδομής, μελετών, δημοσίων έργων, κατάργηση συλλλογικών συμβάσεων, μηδενικές προσλήψεις σε δημόσιο, μεγάλη ανεργία. Η αγανάκτηση, τα αδιέξοδα, η τραγική οικονομική κατάσταση των περισσοτέρων, μαζί με την επιδείνωση της ψυχολογίας, λόγω της προγενέστερης ριζομένης πεποίθησης περί προνομιούχου κλάδου, με κύρος επαγγέλματος κτλ. έχουν δημιουργήσει εκρηκτικό μείγμα. Με όλα αυτά δύσκολο να σκεφθείς ορθολογικά, ψύχραιμα, αντικειμενικά. Επομένως και το 55-45 υπέρ ΝΑΙ -ΟΧΙ, σήμερα Παρασκευή, ίσως είναι δικαιολογημένη

.

Link to comment
Share on other sites

Οι bookies δεν είναι αξιόπιστοι.

Πάντως και το Ναι και το Όχι έχουν στοιχεία του θυμικού. Οι πρώτοι τον φόβο, οι δεύτεροι τον θυμό.

Ωστόσο, τουλάχιστον από όσους έχω δει γύρω μου μικροεπαγγελματίες, άνεργους, ακόμη και νέους εργαζόμενους των 400 ευρώ, καταλαβαίνουν ότι η άνευ όρων συνθηκολόγηση σημαίνει την επαγγελματική τους καταστροφή.

 

 

 Μην παίρνεις και όρκο, γιατί η τελευταία (πριν δυο-τρεις ώρες) ενημέρωση που έχω από τράπεζα, είναι ότι με οποιοδήποτε αποτέλεσμα, θα υπάρξει κούρεμα 30-50%, και με τη σειρά που έχει αναλυθεί.

Μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα, αλλά το βλέμμα και η διάθεση αυτού (υπαλλήλου) που μου το είπε, με προσανατολίζουν στο αντίθετο.

 

Γιαυτό μίλησα για πιθανότητα, γιατί το κούρεμα ή όχι είναι απόφαση του κοινοβουλίου και με σαμαροβενιζελοποτάμι είναι 100% βέβαιο το κούρεμα των καταθέσεων.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο Τσίπρας είπε και μια αλήθεια: "Σε έξι μήνες η Ελλάδα θα είναι μια άλλη χώρα" (Φεβρουάριος 2015).

 

Στο μεταξύ κάποιοι πρότειναν τον Βαρουφάκη για ρεκόρ Γκίνες: "Μέσα σε 5 μήνες κατάφερε να καταστρέψει την οικονομία ενός κράτους μέλους της ευρωζώνης".

 

YANIS_YANIS_VAROUFAKIS_ERTTISHWB.jpg

Edited by GabeR
Link to comment
Share on other sites

...γιατί η τελευταία (πριν δυο-τρεις ώρες) ενημέρωση που έχω από τράπεζα, είναι ότι με οποιοδήποτε αποτέλεσμα, θα υπάρξει κούρεμα 30-50%, ...

Ενημερωτικά και αυτό δέξου το σαν δεδομένο.

 

Κανένας μα κανένας υπάλληλος ακόμα και στέλεχος να είναι σε οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα δεν ΓΝΩΡΙΖΕΙ για αυτό.

Νομίζει.

Και νομίζει με βάση τα ίδια δεδομένα που έχεις εσύ κι εγώ.

 

Μόνο 10 έως 15 άνθρωποι σε κάθε τράπεζα μπορεί να το ξέρουν. Σίγουρα ο διευθυντής πληροφορικής +1 τομεάρχης για τις προετοιμασίες και σίγουρα ο/η διοικητής τι έχει σκοπό να κάνει.

Όλοι οι άλλοι υποθέτουμε.

 

Φυσικά στο Τραπεζικό σύστημα το οποίο στην πραγματικότητα είναι Τραπεζική πίστη, οι υποθέσεις όταν πλασάροντας σαν γνώση έχουν μεγάλο κίνδυνο να γίνουν πραγματικότητα, διότι χάνεται η πίστη στην οποία στηρίζεται όλο το Τραπεζικό σύστημα… 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Με το Όχι οι καταθέσεις θα κουρευτούν αναγκαστικά για τη δημιουργία αποθεματικού νομίσματος σε € που είναι σκληρό νόμισμα προκειμένου να κυκλοφορήσουν οι δραχμές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.