Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Αλήθεια οι τοπογράφοι και οι ναυπηγοί απο που και ως που μπορούν να γίνονται ενεργειακοί επιθεωρητές με ποιο υπόβαθρο

 

Αντίθετα το κομμάτι των ενεργειακών είναι προέκταση των γνώσεων που αποκτήσαμε στο Πολυτεχνείο και θεωρώ ότι αρκούν τα σεμινάρια έστω και επί πληρωμή

 

Νομίζω οτι πέφτεις σε αντιφάσεις συναδελφε ....

 

Άλλο το υπόβαθρο (εμβάθηση και εκτενής τριβή με το αντικείμενο) και άλλο γνώση (επιδερμική ενημέρωση του θέματος)

 

Η διαφορά τους είναι η νύχτα με τη μερα.....

 

Σταματάω και γω ηιατί είμαστε εκτός θέματος !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Δεν θέλω παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές γιατί είναι κρίμα για τους συνάδελφους που έγκαιρα συμμετείχαν στις εξετάσεις. Στην πλειοψηφία τους, αυτοί που δεν έδωσαν εξετάσεις, όπως εγώ, προφανώς και δεν έχουμε ως κύριο όγκο εργασιών τα ενεργειακά πιστοποιητικά. Το εάν θα έπρεπε να γίνουν οι εξετάσεις είναι άλλο θέμα.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

 Γνωρίζεις καλά (έχει αναλυθεί πιο πάνω) πως το διάβασμα (=αποστήθιση) και η συμμετοχή στις εξετάσεις ΔΕΝ σε κάνει καλύτερο. Ούτε σαν ΕΕ ούτε σαν επαγγελματία γενικότερα. Για αυτό λοιπόν ας είμαστε ειλικρινείς(*) κι ας μην επικαλούμαστε τη νομιμότητα ως προς το συγκεκριμένο θέμα. Αν οι αρμόδιοι ήθελαν πράγματι να πιστοποιήσουν την ικανότητα του καθενός ΕΕ, θα αρκούσε η εξέταση της β' φάσης (κατοικία και τριτογενής), αλλά με τον εξεταζόμενο να έχει στη διάθεσή του όλα εκείνα τα βοηθήματα που χρησιμοποιεί για την εργασία στο γραφείο του. Στο κάτω-κάτω ο καθένας δουλεύει με τους δικούς του ρυθμούς.

Για αποφυγή παρεξηγήσεων, (ξανα)δηλώνω πως είμαι υπέρ των εξετάσεων διότι υπάρχει πολλή "φύρα", αλλά όχι με τον τρόπο που γίνονται.

 

(*) Ο πραγματικός λόγος που κάποιο συνάδελφοι είναι κατά των παρατάσεων, δεν είναι τόσο η αδικία εις βάρος των επιτυχόντων, αλλά το ότι διαρκώς απομακρύνεται το όραμα μιας κατάστασης συνθηκών μειωμένης ανταγωνιστικότητας.

Αντιλαμβάνομαι ότι για πολλούς από εμάς, τα ΠΕΑ είναι η μοναδική πηγή εισοδήματος, αλλά καλό είναι να μη φτάνουμε σε ανθρωποφαγικές καταστάσεις.

Και με την ευκαιρία, να ρωτήσω συνάδελφο που παραπάνω ανέφερε ότι ζήτησε 400 € (και καλά έκανε). Ζητούσε τα ίδια χρήματα και σε συνθήκες πλήρους ανταγωνισμού?     

 

όχι δεν ζήτησα ποτέ πάνω ή κάτω από τη νόμιμη.

Προφανώς και καταλαβαίνεις πως τους πελάτες τους έδιωξα. Περίμενες από το τηλέφωνο να δώσω σοβαρή τιμή δίχως να πάω να δω τη δουλεία (μιλάμε για εκδρομή σε διπλανό και παραδιπλανό νομό!!);;

Ελπίζω και οι υπόλοιπο 200 που έχουν δικαίωμα έκδοσης πιστοποιητικών να λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο για να περάσει η γραμμή πως η λογική ''θα το κάνεις, θα σταματήσεις όταν σου πω εγώ, θα πληρωθείς όσο θέλω και όταν θέλω...'' σταματάει.

 

 

Θα αρπάξω την ευκαιρία να παραθέσω το παρακάτω που δείχνει πως εάν το ΤΕΕ και το κράτος ήθελαν θα μπορούσαν να βάλουν χέρι στους υπογραφάκηδες αλλά και στις αμοιβές των 20 και 30 αυρώ που καταχωρούνται μέσα στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και στο buildingcert.

Αλλά πως να το κάνουν όταν και οι ίδιοι είναι μέσα στην πλέμπα...Στην πόλη μου ΠΕΑ σε νοσοκομείο εκπονηθηκε για 6000+φπα, μιλάμε για 25000 m². Ο μελετητής ήρθε από την Αθήνα με τοπικό εκπρόσωπο ''συνάδελφο'' μέλος της νομαρχιακής επιτροπής του ΤΕΕ της περιοχής!

Πείτε μου εσείς αν βλέπετε κάτι παράξενο...μόνο τις θερμικές ζώνες να μετρήσουν εκεί μέσα θέλουν 1 εβδομάδα...ποιός θα πρωτοφάει από αυτά τα 6 χιλιάρικα...

 

Ν3919/2011

1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων
που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ
301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των
συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διά−
ταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν
εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα. Τα ανωτέρω
ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποι−
αδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή
για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της
17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την
παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.
β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του
περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της
οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί
εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις
διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του
ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του
Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες
διατάξεις.
 

Θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους όσο αφορά το κομμάτι της μη αντιπροσωπευτικής εξέτασης αλλά και του εισπρακτικού χαρακτήρα που έχει λάβει το όλο σύστημα με σεμινάρια, παράβολα, εξετάσεις κλπ...

Πραγματικά όμως θεωρώ πως για να αποκτούσαν υπόσταση τα επιχειρήματα περί επαγγελματικών δικαιωμάτων θα έπρεπε να έχουν εκφραστεί με τον ίδιο τρόπο τόσο στους ελεγκτές δόμησης όπου απλά έγινε τουμπεκί ψιλοκομμένο, όσο και στους επιθεωρητές μεταποιητικών εγκαταστάσεων (80 ευρώ αμοιβή για να πάω να επιθεωρήσω 100 χλμ μακριά και θέλουν και εμπειρία οι μάγκες;; ). Στην περίπτωση των ΠΕΑ το θεωρητικό κομμάτι είναι πιο άγνωστο σε πολλούς συναδέλφους (ειδικά σε μη Η-Μ μηχανικούς) και ίσως θέλει περισσότερη προσπάθεια. Ε τί να κάνουμε τώρα...δηλαδή για να γίνετε συνάδελφοι επιθεωρητές δόμησης κάποιοι που διαμαρτύρεστε με ιδιαιτερα βροντερή φωνή σήμερα, δεν αναγνώσατε όλη την σχετική νομοθεσία (που είναι άπειρη); Και σας βγαζουν και από το μητρώο περιοδικά σύμφωνα με το σχετικό ΦΕΚ...

 

Καμία διάθεση για αντιπαράθεση ούτε γενικά ούτε επί προσωπικού, μοιράζομαι απλά μαζί σας την απορία μου αναφορικά με τις ''επιλεκτικές'' διαμαρτυρίες.

Edited by Indusys
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνάδελφε  dgi  άστο ασχολίαστο. Ο τύπος το παίζει εισαγγελέας και μάλιστα σκληρός.

Φαίνεται ότι είναι το απωθημένο του.

Edited by Alexios
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

β) Η Δ.Ε. του Τ.Ε.Ε., όταν περιέρχεται στην αντίληψή του
περίπτωση συνομολογήσεως από μηχανικό σύμβασης, της
οποίας η αμοιβή φαίνεται ασυνήθιστα χαμηλή, τον καλεί
εγγράφως να δικαιολογήσει το ύψος της, ζητώντας τις
διευκρινίσεις που κρίνει σκόπιμες. Εφόσον οι εξηγήσεις του
ενδιαφερομένου δεν κριθούν ικανοποιητικές, το Δ.Σ. του
Τ.Ε.Ε. μπορεί να ασκεί πειθαρχική δίωξη κατά τις κείμενες
διατάξεις.

 

Αυτο εχει καταργηθει με νεοτερο ΦΕΚ.

Μη με βαζεις να το ψαχνω τωρα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τις εξετάσεις τις καταργήσαμε οι Μηχανικοί στην πράξη. Όσο και αν φωνάζετε οι λίγοι, θα συνεχίσουμε να είμαστε όλοι Ενεργειακοί Επιθεωρητές. Βρήκατε ευκαιρία κάποιοι και βγάλατε όλο το δηλητήριο,επειδή έκλεισε μερικές μέρες η Βουλή και δεν πρόλαβε να ψηφιστεί το νομοσχέδιο με την τροπολογία για την παράταση. Δεν πειράζει. Αποκαλύφθηκε ο χαρακτήρας πολλών εδώ μέσα.

  • Upvote 7
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την επισημανση, αν μιλας για καποιο εφαρμοστικο νομο του μνημονιου, το εχω προσπαθησει και εγω και δεν βρηκα κατι.

Αν πεσει κατι στην αντιληψη σου, στειλε  κανα πμ.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Έντιμε άνθρωπε, κυρ Παντελή,
έχεις κατάστημα κάπου στη γη.
Πουλάς εμπόρευμα, βγάζεις λεφτά
πολλά λεφτά, πολλά λεφτά.

Τις Κυριακές πρωί στην εκκλησιά
σταυροκοπιέσαι στην Παναγιά.

Έντιμε άνθρωπε, κυρ Παντελή,
έχεις και σύζυγο, κόρη, παιδί,
μοντέρνα έπιπλα, έγχρωμη TV,
τρως τροφή πνευματική.

Μακριά από κόμματα μην βρεις μπελά,
"Πατρίς, θρησκεία και φαμελιά".

Έντιμε άνθρωπε, κυρ Παντελή,
τι κι αν πεθαίνουνε πάνω στη γη
χιλιάδες άνθρωποι χωρίς ψωμί,
μαύροι, λευκοί ή κίτρινοι;

Ο γιος σου μοναχά να ’ναι καλά
ν’ αφήσεις τ’ όνομα και τον παρά.

Έντιμε άνθρωπε, κυρ Παντελή,
σκεύρωσες, σάπισες στο μαγαζί.
Τη νιότη ξόδεψες και την ορμή
για τη δραχμή, για το πετσί.

Δίπλα σου τ’ όνειρο, η ζωή και το φως
μα εσύ στο κουφάρι σου κλεισμένος εντός.

Ξέρεις πως δώσανε, κυρ Παντελή,
άλλοι τα νιάτα τους και τη ζωή
να γίνει τ’ όνειρο φέτα ψωμί
να φας κι εσύ, κυρ Παντελή;

Κι εσύ τι έδωσες, κυρ Παντελή;
Πες μας τι έκανες σ’ αυτή τη γη.
Πες μας τι άφησες κληρονομιά
που να εμπνέει τη νέα γενιά.

Έντιμε άνθρωπε, κυρ Παντελή,
έντρομε, άβουλε, συ φασουλή,
βρώμισες τ’ όνειρο και την ψυχή,
άδειο πετσί χωρίς πνοή.

Έντιμοι άνθρωποι, νέα γενιά,
θάψτε τους έντιμους μες στα σπαρτά
κι αυτούς που φτιάξανε τον Παντελή
σκουλήκι άχρηστο σ’ αυτή τη γη.

  • Upvote 6
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.