Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

Σου φταινει και οι ΕΔ, Βασιλη Κ??

 

Να τους καταργησουμε και αυτους....

 

ΥΓ. Ειλικρινα κρατιεμαι..........

Edited by terry
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

Τον Σπίρτζη τον έχω ικανό να μπένει εδώ στο forum να βλέπει τι γράφουμε και πόσο περιμένουν να ανακοινωθεί και να μη δίνει την παράταση επίτηδες για να μας βασανίζει.. :grin::grin:

Για αυτό είμαι σίγουρος. Έχει λειτουργήσει έτσι σε παρόμοια περίπτωση. Το θλιβερό είναι ότι κατά την άποψή του οι Πολιτικοί Μηχανικοί και οι Αρχιτέκτονες δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα να είναι Ενεργειακοί Επιθεωρητές. Μου έχει πεί ότι είναι σίγουρος ότι τη μελέτη θερμομόνωσης για τις άδειες που έχω βγάλει τόσα χρόνια είναι σίγουρος ότι δεν την έκανα εγώ, αλλά κάποιος μηχανολόγος και εγώ απλά υπέγραφα.

 

Επίσης είναι σίγουρο ότι αφού γνωρίζει το ζήτημα θα μπορούσε αν ήθελε να έχει ζητήσει από τον Λαφαζάνη προηγουμένως, ή από τον Σκουρλέτη τώρα να κάνουν κάτι άμεσα για να ξαναδουλέψουμε έστω και αυτό το λίγο οι χιλιάδες συνάδελφοι που ζούσαν αποκλειστικά με αυτό το μικρό εισόδημα από τα Ενεργειακά Πιστοποιητικά. Είναι κρίμα που αυτή η κυβέρνηση μας έκοψε ακόμα και αυτό το μικρό εισόδημα.

 

 

Σου φταινει και οι ΕΔ, Βασιλη Κ??

 

Να τους καταργησουμε και αυτους....

 

ΥΓ. Ειλικρινα κρατιεμαι..........

Προφανώς και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ελεγκτές δόμησης. Αυτή είναι η άποψή μου. Και θα την γράφω όποια και αν είναι η δικιά σου άποψη. Μόνος υπεύθυνος για τον έλεγχο των κατασκευών πρέπει να είναι ένα σωστός κρατικός υπάλληλος. Δεν επιτρέπεται να βάζεις τον ιδιώτη να ελέγχει τον άλλο ιδιώτη. Η μεγαλύτερη διαφθορά υπάρχει σε αυτές τις περιπτώσεις.

 

Επίσης να ξέρεις ότι προφανώς μου φταίνε όσοι μηχανικοί δέχθηκαν να πάνε να πάρουν κάποια πιστοποίηση μέσω εξετάσεων, για να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα που έπρεπε να έχουμε όλοι οι Μηχανικοί.

Edited by terry
  • Upvote 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη Κ. κάποια στιγμή η παράταση θα έληγε, άρα δεν θα έπρεπε ο καθένας να είχε λάβει τα μέτρα του ;  Μην απαιτείτε να μην εφαρμοστεί ο νόμος ; 

 

Και δεν σας ταιριάζει να κλαψουρίζετε ψεύτικα ότι χάσατε εισόδημα. Οι εξετάσεις για σας που κάνατε 50 ΠΕΑ/ ημέρα είναι γελοίες, διότι έχετε αντιμετωπίσει όλες τις περιπτώσεις και έχετε εμβαθύνει μάλιστα σκεπτόμενοι όλες αυτές. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται μάλιστα και να διαβάσετε με τόση εμπειρία. 

 

Το εισόδημα μειώθηκε διότι δεν υπάρχει αντικείμενο  στα ΠΕΑ των ενοικιάσεων λόγω ότι οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι πιστεύουν ότι είναι προεραιτικό κατόπιν των ηλεκτρονικών μισθωτηρίων.

 

Από τι στιγμή που ο καθένας επιχειρηματίας από εσάς θεωρεί ότι χάνει εισόδημα από τα ΠΕΑ ας εναρμονιστεί με τη νομοθεσία. 

 

Υ.Γ. Θα είναι προσβλητικό και για τη νέα κυβέρνηση να αντιμετωπίσει το θέμα με λαϊκισμό,  ότι έκανε και η προηγούμενη κυβέρνηση βλέποντας τους 20.000 επιθεωρητές ως ψηφοφόρους. 

 

Βασίλη όσον αφορά τους Ελεγκτές Δόμησης . Επειδή κάποιος έχει τίτλο Μηχανικού είναι δεδομένο ότι είναι γνώστης των διατάξεων σε όλους τους τομείς ; 

Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και με τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές  . 

Edited by ISMINI
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν βλέπεις καθημερινά συναδέλφισσα στο επαγγελματικό σου περιβάλλον τι αγγελικά και όμορφά γίνονται τα πράγματα από διπλωματούχους συναδέλφους? 

Εχεις δει τοπογραφικά -ζωγραφιές από τοπογράφους? Εχεις δει κακοτεχνίες σε κτήρια υπό επίβλεψη διπλωματούχων μηχανικών? Εχεις δει καρκινώματα κλωνοποιημένα από συνάδελφους αρχιτέκτονες έξω? 

Θα σε κάνω ντα :)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα βλέπω και με στενοχωρεί πολύ αυτή η κατάσταση, διότι συνειδητοποιώ  ότι ως Χώρα δεν πρόκειται να κάνουμε βήματα πρόοδου, μόνο οπισθοδρόμησης. 

 

Με θεωρούν υπερβολική επειδή για τη ρύθμιση αυθαιρέτων με οικοδομική άδεια , σε πολλές περιπτώσεις προσκαλώ Τοπογράφο για την αποτύπωση των υφιστάμενων κτισμάτων με λεπτομέρεια ως προς το οικόπεδο, την πρασιά λαμβάνοντας υπόψη και ότι σε αρκετό αριθμό  τοπογραφικών σχεδιαγραμμάτων των παλαιότερων οικοδομικών αδειών δεν έχουν αποτυπωθεί οι πραγματικές γωνίες του οικοπέδου (συνήθως για εύκολη σχεδίαση έχουν σχεδιαστεί παράλληλες πλευρές και με ορθές γωνίες). Και όταν δεν έχεις αποτυπώσει ορθά την πρασιά δεν μπορείς να γνωρίζεις αν την έχεις παραβιάσει .

 

Το μόνο θετικό είναι ότι όλο και περισσότεροι διαπιστώνουμε την κωμικοτραγική κατάσταση στα έργα του κλάδου μας. Το επόμενο βήμα είναι  εφόσον υπάρχει και πολιτική βούληση να επιβληθεί το ορθό . 

 

Με το θεσμό των Ελεγκτών Δόμησης θεωρώ ότι όσον αφορά την επίβλεψη αποτρέπονται σφάλματα. 

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Με το θεσμό των Ελεγκτών Δόμησης θεωρώ ότι όσον αφορά την επίβλεψη αποτρέπονται σφάλματα.

 

 

Δε θελουμε ΕΔ. ουγκ..

Δε θελουμε να διαβασουμε, τα μαθαμε ολα στο πολυτεχειο. ουγκ..

Δεν θελουμε εξετασεις, τα ξερουμε ολα καλυτερα απο ολους. ουγκ...

 

Καταλαβες? Ουγκ? Ουγκ?

  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θελουμε ΕΔ. ουγκ..

Δε θελουμε να διαβασουμε, τα μαθαμε ολα στο πολυτεχειο. ουγκ..

Δεν θελουμε εξετασεις, τα ξερουμε ολα καλυτερα απο ολους. ουγκ...

 

Καταλαβες? Ουγκ? Ουγκ?

Ουγκ...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη η νοοτροπία σου είναι όμοια με τους αδειάκηδες που όλα τα σφάζουν όλα τα μαχαιρώνουν και η πλειοψηφία τους είναι 50+

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

..... Μου έχει πεί ότι είναι σίγουρος ότι τη μελέτη θερμομόνωσης για τις άδειες που έχω βγάλει τόσα χρόνια είναι σίγουρος ότι δεν την έκανα εγώ, αλλά κάποιος μηχανολόγος και εγώ απλά υπέγραφα.

.....................

 

 

Προφανώς, κρίνει εξ ιδίων τα αλλότρια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..... Οι εξετάσεις για σας που κάνατε 50 ΠΕΑ/ ημέρα  (Ποιός είναι αυτός ο Σούπερμαν ???)   είναι γελοίες (ακριβώς, από τη στιγμή που απαιτείται αποστήθιση γελοίων και άχρηστων στοιχείων) , διότι έχετε αντιμετωπίσει όλες τις περιπτώσεις και έχετε εμβαθύνει μάλιστα σκεπτόμενοι όλες αυτές. Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται μάλιστα και να διαβάσετε με τόση εμπειρία (αν η εξέταση ήταν μόνο στην έκδοση ΠΕΑ, όπως έχει προτείνει συνάδελφος πιο πάνω, δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά....)

 

Το εισόδημα μειώθηκε διότι δεν υπάρχει αντικείμενο  στα ΠΕΑ των ενοικιάσεων λόγω ότι οι περισσότεροι ενδιαφερόμενοι πιστεύουν ότι είναι προεραιτικό κατόπιν των ηλεκτρονικών μισθωτηρίων.

 

Από τι στιγμή που ο καθένας επιχειρηματίας από εσάς θεωρεί ότι χάνει εισόδημα από τα ΠΕΑ ας εναρμονιστεί με τη νομοθεσία. 

 

Υ.Γ. Θα είναι προσβλητικό και για τη νέα κυβέρνηση να αντιμετωπίσει το θέμα με λαϊκισμό,  ότι έκανε και η προηγούμενη κυβέρνηση βλέποντας τους 20.000 επιθεωρητές ως ψηφοφόρους. 

 

Βασίλη όσον αφορά τους Ελεγκτές Δόμησης . Επειδή κάποιος έχει τίτλο Μηχανικού είναι δεδομένο ότι είναι γνώστης των διατάξεων σε όλους τους τομείς ; 

Το ίδιο συμβαίνει βέβαια και με τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές. (Οι εξετάσεις των Ε.Δ. ήταν ακριβώς πάνω στο αντικείμενο, των Ε.Ε. όμως γιατί άραγε αποκλίνουν?)

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.