Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θα δοθεί εξάμηνη παράταση στους προσωρινούς ενεργειακούς επιθεωρητές, μαζί με την παράταση δηλώσεων για τα αγροτικά φωτοβολταϊκά


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 258
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σχετικό άσχετο αλλά η πυξίδα μια χαρά βολεύει για προσανατολισμό, κυρίως εάν έχεις και μερικούς παράγωνους τοίχους.

Μόνο ως χιούμορ μπορώ να το εκλάβω. 

Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν μαγνητικές παρεμβολές? Για να μη μιλήσω για διαφορά μεταξύ γεωγραφικού και μαγνητικού βορρά κλπ., αλλά και την ακρίβεια μιας τέτοιας αποτύπωσης.

Αν, τη στιγμή που για τον ακριβή προσανατολισμό υπάρχει γκουγκλερθ και κτηματολόγιο, χρησιμοποιείς πυξίδα, τότε είσαι απαράδεκτος απλά και μόνο ως μηχανικός. Εκτός κι αν έχεις τάσεις σαρβάιβορ ή ναυτικές.

Αλλά την ανεπάρκεια των "θεωρητικών" και "διδακτορούχων" την καταλάβαμε πολύ καλά, στα σεμινάρια...

Edited by tetris
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Την κορδελα τοτε?

Αφου υπαρχει το google?

 

Δίχως καμία διάθεση ειρωνίας, αυτός ο συνάδελφος θεωρείται πιστοποιημένος και καταρτισμένος από τις εξετάσεις και είναι ικανός να εκπονήσει ΠΕΑ επειδή ξέρει πόσο κοστίζει ο ηλιακός και πόση ποσοστιαία μείωση καταναλισκόμενης ενέργειας επιφέρει η μείωση κατά 1 βαθμό Κελσίου στο θερμοστάτη του σπιτιού?

 

 

Εν αντιστοιχια...

Μηχανικος ετων 30 που εχει κανει 10 στατικες μελετες.

Σιδερας ετων 45 που εχει δεσει 1000 οικοδομες.

Προφανως ο δευτερος ειναι ο αρτιοτερα καταρτισμενος.

Σωστα?

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι συγκρινετε.

 

Και γω ξερω Εν. Επ. που εχουν ΥΠΟΓΡΑΨΕ 1000 ΠΕΑ και αν τους ρωτησεις τι ειναι η κατηγορια αυτοματισμων θα σου πουν για τα Χριστουγεννιάτικα λαμπακια.

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η κορδέλα έχει πεθάνει από τότε που βγήκε το laser αποστασιομετρο. Και ναι, αν μπορούσαμε να πιάσουμε επακριβως τα άκρα ενός κτηρίου με το Google Earth πάλι πιο ακριβές θα ήτανε.

Το θέμα με την πυξίδα το θεώρησα αστείο γιατί του είπα εξ αρχής ότι έχω καινούριο τοπογραφικο του Μαΐου 2015.

 

Τώρα σοβαρά, θέλεις απάντηση στον ατυχη παραλληλισμο που έκανες με το σιδερά και το μηχανικό?

Καλέ μου άνθρωπε, εγώ σου μιλάω για δύο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ, έναν με εμπειρία και έναν με...εξετάσεις.

Και εσύ μου τα παραλληλιζεις με μαστορια και με υπογραφακηδες.

Βλέπεις συσχέτιση ή απλά το αναφέρεις για δημιουργία εντυπωσεων?

Ποιος συγκρίνει τι?

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κορδέλα έχει πεθάνει από τότε που βγήκε το laser αποστασιομετρο. Και ναι, αν μπορούσαμε να πιάσουμε επακριβως τα άκρα ενός κτηρίου με το Google Earth πάλι πιο ακριβές θα ήτανε.

Το θέμα με την πυξίδα το θεώρησα αστείο γιατί του είπα εξ αρχής ότι έχω καινούριο τοπογραφικο του Μαΐου 2015.

 

 

Οκ.

Πηγαινε εσυ να μετρησεις εξωτερικα με αποστασιομετρο.

Οποιος ξερει μετραει με κορδελα στο 1/3 του χρονου.

 

 

Τώρα σοβαρά, θέλεις απάντηση στον ατυχη παραλληλισμο που έκανες με το σιδερά και το μηχανικό?

Καλέ μου άνθρωπε, εγώ σου μιλάω για δύο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ, έναν με εμπειρία και έναν με...εξετάσεις.

Και εσύ μου τα παραλληλιζεις με μαστορια και με υπογραφακηδες.

Βλέπεις συσχέτιση ή απλά το αναφέρεις για δημιουργία εντυπωσεων?

 

 

Ο παραλληλισμος ειναι αντιστοιχος με το δικο σου.

Εγραψε κανεις οτι οποιος περασει τις εξετασεις ειναι ο τελειοτερος ολων?

Προφανως εχει ενα επιπεδο στο θεωρητικο υποβραθρο.

Ειναι αντιστοιχο με αυτο που πιστοποιηει και το διπλωμα σου.

Δεν νομιζω τελειώνοντας τη σχολη να θεωρεις οτι εχεις εμπειρια ετων.

 

Ο συναδελφος λοιπον που εβγαλε πυξιδα ή θεοδολιχο ή οτι αλλο τον βολευει, δεν με νοιαζει.

Το αποτελεσμεμα μετραει.

Το προβλημα σου ειναι η πυξιδα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγα, μετρησα με αποστασιομετρο laser. Εξωτερικες διαστασεις. Στο 5λεπτο καθαρισα.

 

Το "προβλημα" μου, αν δεν αντεληφθης, δεν ειναι ο συναδελφος αυτος καθεαυτος αλλα το γεγονος οτι θεωρειται "αρτιοτερα" καταρτισμενος (και προφανως με περισσοτερα δικαιωματα υπογραφης) μονο και μονο επειδη εξεταστηκε (προσεχε, δε λεω οτι απεκτησε, απλα εξεταστηκε) σε θεωρητικες γνωσεις εντελως ανεφαρμοστες στο πεδιο...

Και το θεμα μου αρχιζει και τελειωνει για μενα στον τροπο διεξαγωγης των εξετασεων που προσφερει ελαχιστα στην περαιτερω σταδιοδρομια στο αντικειμενο...

 

Δεν ειμαστε δικηγοροι να μαθαινουμε θεωριες, τεχνικου κλαδου ειμαστε, πρακτικης...

Να βγαλει και θεοδολιχο, αρκει να ξερει να κανει σωστα τη δουλεια του... Αυτο με νοιαζει εμενα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μου κανεις μαθημα, πως μετρας εξωτερικη πλευρα κτηριου με αποσταστιομετρο (χωρις εσοχες κτλ).

 

Σαν τον αλλο που μου ηρθε απο τον ΟΑΚ για ελεγχο, σε τμημα κτηριου 7*10μ. (ορθογωνικη κατοψη)

Για να μετρησει την καθε πλευρα με αποστασιομετρα Leica με καμερα, εκανε ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 10 λεπτα και εναν αλλο μηχανικο να καθετε στην απεναντι γωνια για να "χτυπησει πανω του".

Ολο αυτο για να μην ανοιξει την κορδελα μου και να τελειωσει (κυριολεκτικα) σε 20 δευτερολεπτα.

 

Κατα τα αλλα βρηκαμε το αποσταστιομετρο καταλληλο δια πασα νοσο....

Link to comment
Share on other sites

NTAΡΙ ΝΤΑΡΙ , ΝΤΑΡΙ ΝΤΑΡΙ ,,,,,, ΣΤΟ  ΓΥΑΛΟ ΠΕΤΟΥΝ ΟΙ ΓΛΑΡΟΙ ...!

Για παράταση  ξέρετε  τίποτε ?????????????????

Τα  άλλα  ειναι  για  την  παραλία  με  φραπεδιά ..!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να μου κανεις μαθημα, πως μετρας εξωτερικη πλευρα κτηριου με αποσταστιομετρο (χωρις εσοχες κτλ).

 

Βάζεις τον ιδιοκτήτη να κρατάει κόντρα το ντοσιέ!!

 

Πες τα χρυσόστομε glaps!!!

Edited by kioanni
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.