Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Στενοχωριόμουν γιατί οι μηχανικοί ψήφισαν στη δημοσκόπηση 54% ΟΧΙ και 46% ΝΑΙ.

Τώρα βλέπω τελευταία εκτίμηση 61% το ΟΧΙ. Έτσι μου έφυγε η πρώτη στεναχώρια και μου έμεινε η δεύτερη στεναχώρια.

Δεν πειράζει. Καλή τύχη και κουράγιο σε όλους μας και στη πατρίδα.

Τελικά: «Οι ανόητοι δεν διδάσκονται από τους λόγους, αλλά από τις συμφορές» Δημόκριτος ο Αβδηρίτης

Edited by 2016
Link to comment
Share on other sites

Στενοχωριόμουν γιατί οι μηχανικοί ψήφισαν στη δημοσκόπηση 54% ΟΧΙ και 46% ΝΑΙ.

Τώρα βλέπω τελευταία εκτίμηση 61% το ΟΧΙ. Έτσι μου έφυγε η πρώτη στεναχώρια και μου έμεινε η δεύτερη στεναχώρια....

Μεχρι χτες βράδυ και σήμερα το πρωί δεκάδες επίσημες δημοσκοπήσεις εταιριών με χιλιάδες ευρώ πληρωμή για να τα κάνουν έβγαζαν πρόγνωση ισα ισα το Ναι και το Όχι και συχνά το ναι να υπερέχει.

 

Μια απλή τσάμπα δημοσκόπηση εδώ είχε δεκαπλάσια και πιο σωστή πρόγνωση με την πραγματικότητα με μόνο μια αρχή που λειτουργεί εδω.

Κανείς δεν αλλοιώνει το αποτέλεσμα.  Το αυτονόητο δηλαδή.

 

Άρα επειδή εμείς δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο οι άλλοι ήταν ψεύτες…. Δεν νομίζω ότι έκαναν λάθος. Ήταν συνειδητό πληρωμένο και με σκοπό να κατευθύνει σκέψεις.

Γνώριζαν αυτό που είχαμε κι εδω ως τάση και έλεγαν άλλα …

 

Οπότε πράγματι καλή τύχη και κουράγιο στην Ελλάδα όταν το συνολο των ιδιωτικών ΜΜΕ το έκαναν αυτό….

Link to comment
Share on other sites

Άρα επειδή εμείς δεν είχαμε κάτι το ιδιαίτερο οι άλλοι ήταν ψεύτες…. Δεν νομίζω ότι έκαναν λάθος. Ήταν συνειδητό πληρωμένο και με σκοπό να κατευθύνει σκέψεις.

Γνώριζαν αυτό που είχαμε κι εδω ως τάση και έλεγαν άλλα …

Tο αμίμητο " μας έκλεισαν οι εταίροι τις τράπεζες " δεν ήθελε να κατευθύνει σκέψεις?

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα πειράξω το συνάδελφό μου τον Ικαρο που επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά ότι τον συμπαθώ γιατί έχω την αίσθηση ότι είναι ένας άνθρωπος που αν ζούσαμε κοντά , θα ήμασταν σίγουρα φίλοι 

 

Βρε Ικαρε που έβλεπες όπου πήγαινες το ΝΑΙ να είναι μπροστά ? μάλλον θα πρέπει να διευρύνεις το περιβάλλον σου δεν θα χάσεις να είσαι σίγουρος ... 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

..

 

Βρε Ικαρε που έβλεπες όπου πήγαινες το ΝΑΙ να είναι μπροστά ? ...

Ο Ίκαρος δεν ήταν στραβός… έβλεπε ότι του έδειχναν.

Στοίχημα όμως ότι TV θα είχε 90% του χρόνου σε Σκάι Μέγα Αντένα κλπ…

Οπότε τώρα νομίζει πως έχασε… 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά, δεν παρασυρθήκαμε από τα κανάλια. Προς Θεού, από τα κανάλια;

Πιστεύαμε στο ΝΑΙ. Εξακολουθώ να πιστεύω 100% ότι είχαμε δίκιο.

Εγώ εκτιμούσα οτι θα είναι 52% ΟΧΙ και 48% ΝΑΙ. Δυστυχώς δεν εκτιμούσαμε σωστα. Οι νέοι 20-30 δίνουν 75% ΟΧΙ.

Εγώ προσωπικά δεν αλλάζω ούτε κέραία από όλες μου τις τοποθέτησεις, Μακάρι να είμαι εγώ λάθος.

Προφανώς το αποτέλεσμα είναι συντριπτικό (με κλειστές τράπεζες έτσι; ), αδιαμφισβήτητο και σεβαστό.

Edited by 2016
Link to comment
Share on other sites

Tο αμίμητο " μας έκλεισαν οι εταίροι τις τράπεζες " δεν ήθελε να κατευθύνει σκέψεις?

Ένα από τα παράδοξα της ελληνικής περίπτωσης ήταν ότι στην ίδια πλευρά με τους δανειστές ήταν και η Κεντρική Τράπεζα που εκδίδει το νόμισμα της χώρας μας. Κι είναι παράδοξο γιατί όταν μια χώρα ζητά αναμόρφωση ώστε να βγει από την κρίση θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να μην ξεμένει από ρευστό (χαρτονόμισμα) η αγορά. Διότι τότε υπάρχουν δύο ενδεχόμενα: είτε θα διαλυθεί κάθε οικονομική άρα και κοινωνική δραστηριότητα είτε ο λαός θα καταφύγει σε άλλα μέσα συναλλαγής (εναλλακτικό νόμισμα ενδεχομένως) οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει το κράτος να συγκεντρώσει χρήματα από την φορολόγηση των συναλλαγών. Όταν, λοιπόν, φτάνουμε στο σημείο η παροχή χαρτονομισμάτων να εξαρτάται από τον δανεισμό των πακέτων διάσωσης δεν είναι η ευθύνη στο κράτος αλλά στον γενικότερο σχεδιασμό του τρόπου λειτουργίας της ΕΚΤ. Αυτό είναι που αποδεικνύεται από την εφαρμογή capital control κλπ...

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο θα είναι να δώσει ο Τσίπρας ένα σχέδιο λύσης και να βάλουν και οι 18 χώρες το σχέδιο σε δημοψήφισμα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.