Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές


Engineer

Recommended Posts

Οχι, δε χρειαζεται.

 

Κλειδωμενο ειναι το συστημα ετσι κι αλλιως οποτε η Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος κατα των ακυρων ΠΕΑ δε μπορει να με κυνηγησει πια...

 

Δε με ενοχλει ιδιαιτερα αυτο που εγινε, ετσι κι αλλιως ειχα συνεργασια με Μηχανικο που με εμπιστευοταν λογω μεγαλης προτερης εμπειριας και μου υπεγραφε τα ΠΕΑ μου εναντι καποιας συμφωνηθεισας αμοιβης...

 

Θα επιστρεψουμε στη βαση μας... Εις υγειαν...

 

Υ.Γ. Περιμενω να δω αντιδρασεις απο ολους τους υπερμαχους της νομιμοτητας αν και εφοσον εγκριθει νεα παραταση στο αμεσο μελλον... Ωρα για ξεβρακωματα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...ετσι κι αλλιως ειχα συνεργασια με Μηχανικο που με εμπιστευοταν λογω μεγαλης προτερης εμπειριας και μου υπεγραφε τα ΠΕΑ μου εναντι καποιας συμφωνηθεισας αμοιβης...

 

...

Καλά βρε συ… μια καρφώνεσαι μόνος σου δημόσια κλπ γιου νόου…

Τώρα καρφώνεις και άλλον συνάδερφο σου ότι είναι υπογραφάκιας σε ΠΕΑ άνευ αυτοψίας δικιάς του?

τς τς τς….

 

Άστο σήμερα σου λέω και λίγο υπομονή τις επόμενες ήμερες μη μπερδευτούν κι άλλο οι βράκες και τα ξεβρακώματα.

 

Και όπως είπαμε στα ΠΜ μας τα γραπτά μένουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, λες και ειμαι ο μονος που συνεργαζομαι με υπογραφακια....

Ουτε ονομα δινω, ουτε IP, ουτε τιποτα ωστε να "καρφωσω"

Ειπαμε, οχι κι ετσι...

Υ.Γ. Και ποιος ειπε πως δεν ερχεται στην αυτοψια μαζι μου? Απλα το υπολογιστικο κομματι ειναι δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

....

Υ.Γ. Και ποιος ειπε πως δεν ερχεται στην αυτοψια μαζι μου? Απλα το υπολογιστικο κομματι ειναι δικο μου...

Νταξ… το ίσιωσες τώρα…  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη κατάσταση. Υπάρχουν αρμόδιοι και πρέπει να δώσουν λύση. Οι εξετάσεις αυτής της μορφής

δεν ταιριάζουν στον Έλληνα Μηχανικό. Γιαυτό τον λόγο απέχει σε τέτοιο βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημήτρη καλησπέρα,

 

Σου επισημαίνω ότι το μόνο επιχείρημα που διατυπώνεις έναντι της νομιμότητας της διενέργειας εξετάσεων είναι η απόφαση του ΤΕΕ και του ΥΠΕΚΑ να επιτρέψουν "σε ΟΛΟΥΣ τους σχετικούς μηχανικούς

να εκπονούν ΜΕΛΕΤΕΣ κατά ΚΕΝΑΚ". Επικαλείσαι δηλαδή την αυθεντία αυτού τον οποίον προσπαθείς να ακυρώσεις ως παράνομο και υστερόβουλο.

 

Επαναλαμβάνω ότι, όπως κι εσύ, διαφωνώ στην καθιέρωση διαρκών πιστοποιήσεων επί του γνωστικού μας αντικειμένου αφού η αποφοίτησή μας πιστοποιεί την ικανότητα μας να αφομοιώνουμε τις εξελίξεις στο επιστημονικό μας πεδίο, ΔΕΝ διδαχθήκαμε όμως επαρκώς τα Η/Μ για να τα αξιολογήσομε. Ή δύο ειδικότητες στο ΠΕΑ (κι όσο πάει το κόστος) ή εξετάσεις.  

 

Απλά πράγματα ρε παιδιά, οι ΠΜ-ΑΜ τα οικοδομικά και οι ΗΜ-ΜΜ τα μηχανολογικά και οι πελάτες να πληρώνουν την κάθε ειδικότητα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ patches,

Επί της ουσίας αυτό είναι το κύριο και μοναδικό σημείο συζήτησης-αντιδικίας.

 

Ή έχουμε το υπόβαθρο να εφαρμόσουμε το εργαλείο που λέγεται ΚΕΝΑΚ ή όχι.

 

Το να με κρίνεις ικανό να εφαρμόσω το 90%, ενώ θες εκπαίδευση και εξετάσεις για να με κρίνεις ικανό να εφαρμόσω το υπόλοιπο 10%
είναι καθαρός παραλογισμός.

 

Και δικαιολογημένα αυτό με βάζει σε άλλες σκέψεις υστεροβουλίας και αποκλεισμού από την αγορά.

 

Αυτό είναι το θέμα και τίποτα άλλο. Ηταν τόσο προχειροδουλειά όλο το νομικό πλαίσιο του ΚΕΝΑΚ που την πατήσανε τόσο απλά.

Και μην νομίζεις ότι χρειάζονται άλλα επιχειρήματα στο δικαστήριο.

Ποιοι έχουν δικαίωμα να συντάξουν μελέτες ΚΕΝΑΚ; Εχουν πιστοποίηση αυτοί; ΟΧΙ.

Η επιθεώρηση είναι μέρος του ΚΕΝΑΚ και πολύ πιο εύκολη από την μελέτη; ΝΑΙ

 

Αρα αυτοί που κρίθηκαν ικανοί να συντάσσουν μελέτες χωρίς πιστοποίηση, είναι ικανοί να κάνουν επιθεώρηση χωρίς πιστοποίηση.

Τόσο απλά σκέφτεται ο Δικαστής, αρκεί να του το παρουσιάσεις σωστά διότι η δικαιοσύνη είναι τυφλή.

Τώρα, για τις δύο ειδικότητες στο ΠΕΑ, το θεωρώ δεδομένο, ανεξαρτήτως πιστοποίησης, εξού και εγώ ως πολιτικός, έχω πάρει μόνο τη κατηγορία κτιρίων.

Εγώ απορρίπτω απολύτως την επιλογή να γίνει κάποιος επιθεωρητής Η/Μ, αν δεν είναι ηλεκτρολόγος ή μηχανολόγος, επειδή μόνο και μόνο έδωσε αυτές τις γελοίες εξετάσεις.

 

Δεν γίνεσαι υποκατάστατο-μηχανολόγου επειδή έδωσες γιαλατζί εξετάσεις.

Το ίδιο απορρίπτω και την αντίθετη περίπτωση των μηχανολόγων που θα μπορούν να επιθεωρούν κτίρια δίνοντας εξετάσεις.

Οι εξετάσεις είναι παράνομες και οι επιθεωρήσεις πρέπει να γίνονται αναλόγως ειδικότητος και γνωστικού αντικειμένου.

Εξάλλου και οι μελέτες έτσι δεν συντάσσονται και συνυπογράφονται; Και από τις δύο ειδικότητες.

Οι επιθεωρήσεις σε τι διαφέρουν;

Στο μόνο που διαφέρουν είναι ότι σε λίγο καιρό, όταν από το taxisnet βγάλουν τη λίστα αυτών που έπρεπε να είχαν δηλώσει ΠΕΑ

και δεν το έκαναν, θα υπάρξει τεράστια ζήτηση καθημερινά και συνεχώς και εκεί θα πέσει η κονόμα αν μείνουν 1.000 αντί για 12.000 επιθεωρητές, δυστυχώς εκεί πάει.

Γιατί σε λίγο καιρό θα βγει η λίστα και θα στείλουν στο κόσμο τα μπιλιετάκια του στυλ, "βγάλε ΠΕΑ σε ένα μήνα αλλιώς το πρόστιμο τριπλασιάζεται..." 

Ή νομίζεις ότι ήταν τυχαίο λάθος, που άφησαν το πεδίο του ΠΕΑ προαιρετικό στα μισθωτήρια μέσω Taxis; 
 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε λοιπόν σε όλα, προκρίνοντας την λύση των δύο ειδικοτήτων και για τα ΠΕΑ (όπως στις ΜΕΑ) ως την ορθότερη?

 

Προφανώς σε αυτήν την περίπτωση δεν θα έπρεπε να απαιτείται κανενός είδους σεμινάριο / εξέταση ή οποιαδήποτε διαδικασία πιστοποίησης. Έχω όμως την αίσθηση ότι κάποιοι θέλουν και να επιθεωρούν Η/Μ συστήματα και να αποφύγουν την σχετική εκπαίδευση. Μονά ζυγά δικά μας.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.