Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οφειλές προς το ΤΕΕ και σύστηματα αμοιβών & Ν.4178


terry

Recommended Posts

Ένας μικρός λόγος που πληρώνουμε συνδρομή στο ΤΕΕ είναι για να μας υπενθυμίζει κάθε χρόνο ότι χρειάστηκε να δώσουμε εξετάσεις (μετά διπλώματος!!) για να ελέγξουν ότι αυτά που μάθαμε στο πολυτεχνείο είναι όντως σωστά.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή πλατιάσαμε πολύ, τελικά έχει δικαίωμα να το κάνει αυτό το ΤΕΕ? Είναι νόμιμο? Γιατί αν δεν είναι, σε ποιο συλλογικό όργανο μπορεί να απευθυνθεί ένας μηχανικός για να μπορέσει να δουλέψει?

Μπορούμε να δούμε κάπου την απόφαση, να δούμε που βασίζεται?

Edited by Dummy
Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι οσον αφορα την πλατφορμα αυθαιρετων θα πρεπει ν απευθυνθουμε στο υπουργειο να ρωτησουμε αν το τεε εχει τετοιο δικαιωμα...Βεβαια πριν 2 χρονια που το τεε ειχε κλεισει για ενα μηνα την πλατφορμα ισχυριζοταν οτι το υπουργειο του χρωστουσε λεφτα οποτε δεν ειχε κανενα διακαιωμα να του  επιβαλει την γνωμη του.....Φαυλος κυκλος.....

 

 


 

Μπορούμε να δούμε κάπου την απόφαση, να δούμε που βασίζεται?

ναι να τη δουμε, και να δουμε και ποιοι την υπογραφουν!!!!

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

ωραία, αυτό θα πω και εγώ στον πελάτη! Άμα μου χρωστάς και η γνώμη σου είναι οτι θες να τελειώσω τη δουλειά που ανέλαβα, δεν έχεις δικαίωμα να μου την επιβάλεις!!!

και μετά λέμε το ΤΕΕ δεν δίνει λύσεις!!! χαχα

Link to comment
Share on other sites

Το τεε ειχε κλεισει το συστημα τοτε "και καλα" οτι κανει αγωνα μαζι με τους μηχανικους για το ασφαλιστικο....εκ του αποτελεσματος ομως προεκυψε οτι εκανε αγωνα για τα λεφτα που περιμενε απο το υπουργειο το οποιο μεταφραστηκε στον 4178 ως " τελος ανταποδωσης" (το οποιο εχω ακουσει οτι οι πολλοι μηχανικοι το πληρωνουν απο την τσεπη τους.....)

Link to comment
Share on other sites

(το οποιο εχω ακουσει οτι οι πολλοι μηχανικοι το πληρωνουν απο την τσεπη τους.....)

 

 

 

Συγνωμη, αλλα καλα βοδια ειναι και οι μηχανικοι αυτοι.

Και αν εχουν δηλωση με 10.000Ε παραβολο, πληρωνουν 400Ε απο την τσεπη τους?

Τι να πω, μπορει να τους περισσευουν....

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, αλλα καλα βοδια ειναι και οι μηχανικοι αυτοι....

Θα συμφωνούσα μαζί σου για τα βόδια αλλα σέβομαι τα βόδια που χωρίς χορτάρι για να φάνε δεν παράγουν τίποτα.

Οπότε τα αδικούμε…

 

Μονο (μια κάστα) μηχανικοί έχουν το προτέρημα να δέχονται αμοιβές λιγότερο από επίσκεψη υδραυλικού με μια ώρα δουλειάς και την ίδια στιγμή να γκρινιάζουν γιατί όλα πάνε στραβά … 

Γιατί οι άλλοι έχουν αυτό

Γιατί οι άλλοι κάνουν εκείνο

Γιατί η κακούργα κοινωνία μόλις είδε την διπλωματάρα μου δεν έπαθε την πλάκα της ζωής της και να μη είμαι μέσα στη μιζέρια…

Link to comment
Share on other sites

Καλά έχουν ξεφυγει.

 

Ρε παιδιά το ΤΕΕ σε κρατάει όμηρο και να μην μπορείς να είσαι άνεργος και να μην πληρώνεις ασφαλιστικές οφειλές.

Δλδ τέτοιο νταβατζιλίκι που τρώμε είναι απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

post-21190-0-78946900-1444378962_thumb.jpg

 

Συμφωνώ ότι το ποσό είναι μικρό αλλά.....

Ο τρόπος που πιέζει ο ΤΕΕ δεν είναι νόμιμος.

Το ηλεκτρονικό σύστημα ανήκει στο ΥΠΕΚΑ που έχει ορίσει ως διαχειριστή ΤΕΕ σύμφωνα με την σύμβαση που έχουν υπογράψει και έχει χρηματοδοτηθεί από το υπουργείο.

Το δημόσιο χάνει έσοδα (Διαφυγόντα κέρδη δημοσίου) 

Από 1-1-2015 Τα επιμελητήρια έχουν μόνο ανταποδοτικά τέλη

Αλλα το ΤΕΕ πάντα έχει δικούς του Νόμους.

 

Άντε και σε ανώτερα ..... Τσιμέντωμα και στη θάλασσα..... 

Edited by mallias77
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.