Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

Just now, JohnnyHoliday said:

Μα ούτε εσύ θα χρειαστεί να το αλλάζεις κάθε μήνα όπως το είπες. Από τη στιγμή που καταχωρηθεί, είσαι εντάξει. 

Ναι εννοούσα κάθε μήνα εφόσον υπάρχει αλλαγή, αλλα ξέχασα να το γράψω 😛

 

1 minute ago, civeng said:

Επειδή έχει εξαφανισθεί η παλιά εγγραφή και πλέον φαίνεται σαν να μην έχω ενεργό pos, είπα να καταχωρήσω το softpos για να μην βεβαιωθεί πρόστιμο. Να δούμε τι θα γίνει... 

Ναι σωστά, εμένα με φώτισε και είχα κάνει δήλωση, οπότε θεωρώ ότι είμαι καλυμμένος. Σιγά μη τρέξουν διασταυρωσεις. Άσε που εξακολουθεί να υπάρχει και η δυνατότητα χρέωσης κάρτας από τη σελίδα της viva. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 minutes ago, akot said:

Μολις μιλησα με VIVA. Εγκαταστήστε το VIVA POS Terminal για android και φτιαξτε το epos - δωρεαν αυτο. Για ios πρεπει να αγορασουμε το mini card reader και να το συνδεσουμε με το τερμιναλ. Θα το δοκιμασω αυριο με android και θα ενημερωσω αν ενδιαφερεστε.

Τα έχουμε πει τουλάχιστον τρεις φορές αυτά.....

Μια τέταρτη βέβαια, ποτέ δεν κάνει κακό...

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα,

έκανα τη διαδικασία με το Viva POS για Android και είναι πολύ απλή:

1. κατεβάζουμε την εφαρμογή Viva.com Terminal από το Google Play Store

2. την ενεργοποιούμε (θέλει κάτι permissions) και τη συνδέουμε με το λογαριασμό μας Viva Wallet (ένα απλό login θέλει)

αφού γίνουν τα παραπάνω, πηγαίνοντας στον επαγγελματικό λογαριασμό Viva Wallet Πωλήσεις -> Φυσικές πληρωμές -> Τερματικά εμφανίζεται το POS

Επικοινώνησα με την υποστήριξη της Viva και μου είπαν ότι δε χρειάζεται να περάσουμε εμείς το τερματικό στο MyAADE, το διαβιβάζουν αυτοί εντός 10-20 ημερών

Είναι απλή διαδικασία, απλά πρέπει το Android κινητό να έχει NFC (για να διαβάζει κάρτες)

Edited by Roy_Hobbs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους τα κατάφερα!!!!!

Αλλά κόλλησα στην ΑΑΔΕ

Που βρίσκουμε τα παρακάτω που αφορούν την σύμβαση και όχι το τερματικό?

image.thumb.png.6604e09ae67442c2e2303bc1b301545b.png

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα. Ψάχνομαι να ακυρώσω το POS που διατηρώ στην Εθνική και να αποκτήσω το virtual στη Viva. Ποια είναι τα βήματα? Ανοίγω πρώτα λογαριασμό στη Viva και έπειτα κάνω τις ενέργειες για το virtual POS? Πρέπει να μιλήσω μαζί τους? Από πάγιες χρεώσεις τι υπάρχει στη Viva (λογαριασμού και POS)?

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, V@silis said:

Συνάδελφοι καλημέρα. Ψάχνομαι να ακυρώσω το POS που διατηρώ στην Εθνική και να αποκτήσω το virtual στη Viva. Ποια είναι τα βήματα? Ανοίγω πρώτα λογαριασμό στη Viva και έπειτα κάνω τις ενέργειες για το virtual POS? Πρέπει να μιλήσω μαζί τους? Από πάγιες χρεώσεις τι υπάρχει στη Viva (λογαριασμού και POS)?

Προς το παρόν δεν έχει κάποιες χρεώσεις.

Δες το ποστ του @Roy_Hobbs για τη διαδικασία.

On 4/12/2023 at 12:42 ΠΜ, Roy_Hobbs said:

καλησπέρα,

έκανα τη διαδικασία με το Viva POS για Android και είναι πολύ απλή:

1. κατεβάζουμε την εφαρμογή Viva.com Terminal από το Google Play Store

2. την ενεργοποιούμε (θέλει κάτι permissions) και τη συνδέουμε με το λογαριασμό μας Viva Wallet (ένα απλό login θέλει)

αφού γίνουν τα παραπάνω, πηγαίνοντας στον επαγγελματικό λογαριασμό Viva Wallet Πωλήσεις -> Φυσικές πληρωμές -> Τερματικά εμφανίζεται το POS

Επικοινώνησα με την υποστήριξη της Viva και μου είπαν ότι δε χρειάζεται να περάσουμε εμείς το τερματικό στο MyAADE, το διαβιβάζουν αυτοί εντός 10-20 ημερών

Είναι απλή διαδικασία, απλά πρέπει το Android κινητό να έχει NFC (για να διαβάζει κάρτες)

Εμένα εμφανίστηκε στο taxis μετά από 30-40 ημέρες

image.thumb.png.778dbe3dd90513e4a6592e472a7d5e98.png

Αρκεί αυτό για ΑΑΔΕ και τελειώνει η υπόθεση;

Επίσης ως κακοπροαίρετος έχω την αίσθηση ότι σε κάποια φάση θα δούμε χρεώσεις στη VIVA για το softPOS της. Μόλις μαζευτούμε αρκετοί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GregDel said:

Προς το παρόν δεν έχει κάποιες χρεώσεις.

Δες το ποστ του @Roy_Hobbs για τη διαδικασία.

Εμένα εμφανίστηκε στο taxis μετά από 30-40 ημέρες

image.thumb.png.778dbe3dd90513e4a6592e472a7d5e98.png

Αρκεί αυτό για ΑΑΔΕ και τελειώνει η υπόθεση;

Επίσης ως κακοπροαίρετος έχω την αίσθηση ότι σε κάποια φάση θα δούμε χρεώσεις στη VIVA για το softPOS της. Μόλις μαζευτούμε αρκετοί.

 

 

Δεν είσαι κακοπροαίρετος συνάδελφε, είσαι απλά ένας υγειώς σκεπτόμενος Έλληνας ελεύθερος επαγγελματίας, όπως είμαι και γω και οι περισσότεροι θέλω να πιστεύω. Σε αυτη τη χώρα έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε για τα πάντα. Έτσι μας αξίζει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Η viva μου απενεργοποίησε τον επαγγελματικό λογαριασμό που συνδεόταν με το POS.

Ο λόγος είναι πως δεν δέχονται την ταυτότητα, επειδή είναι παλιά με ελληνικούς και όχι λατινικούς χαρακτήρες.

Συνέβη και σε άλλους;
Ποτέ δεν είχα θέμα με κάποια τράπεζα, και μου ακούγεται περίεργο ένα Ελληνικό τραπεζικό ίδρυμα (που υποτίθεται πως είναι), να μην δέχεται Ελληνική ταυτότητα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mikegad said:

Η viva μου απενεργοποίησε τον επαγγελματικό λογαριασμό που συνδεόταν με το POS.

Ο λόγος είναι πως δεν δέχονται την ταυτότητα, επειδή είναι παλιά με ελληνικούς και όχι λατινικούς χαρακτήρες.

Συνέβη και σε άλλους;
Ποτέ δεν είχα θέμα με κάποια τράπεζα, και μου ακούγεται περίεργο ένα Ελληνικό τραπεζικό ίδρυμα (που υποτίθεται πως είναι), να μην δέχεται Ελληνική ταυτότητα

Είχες κάνει παλαιουερα POS φιλε ή πρόσφατα και στο απενεργοποιησαν? Εγω είχα παλαιοτερα καποια στιγμη μου το καταργησαν. Πριν απο κανενα μηνα προσπαθησα να κανω αλλα στη διαδικασια βιντεο συνομιλιας με εκοψαν γιατι εχω και γω παλια ταυτοτητα απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Βεβαια πριν απο κανενα 10ημερο ξαναπροσπαθησα και αυτη τη φορα τη δεχτηκαν την παλια ταυτοτητα και ενεργοποιηθηκε κανονικα. Δεν ξερω αν θα μου το κοψουν ατο μελλον. Απ'ο,τι φαινεται εχει να κανει με στο ατομο που θα πεσεις. Την πρωτη φορα επεσα σε μια ξανθια με σπαστη ελληνικη προφορα μαλλον ξενη. Αυτη με εκοψε. Τη δευτερη επεσα σε μια Ελληνιδα, αυτη με περασε, δεν το περιμενα ομολογω. Ο,τι να'ναι δηλαδη ουτε αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται. Ξαναπροσπαθησε ανα βδομαδα. Αν σε δεχτουν πες μας για να ενημερωθουν και αλλοι συναδελφοι. Ειναι κριμα να πανε να μπλεξουν με τα νταβατζιληκια των τραπεζων. Πάβτα βεβαια στην περιπτωση που δεν σκοπευουν να το δουλευουν. Γιατι τα νταβατζηλικια της Viva ειναι πολυ χειροτερα. Τουλαχιστον δεν εχει παγιο, οποτε αν κανενας δεν σε πληρωνει με καρτα, πας εκει και γλιτωνεις. Μεχρι βεβαια να "ξυπνησουν" και τα λαγονικα της Viva όπως της Cosmote και να αρχισουν να μας γδερνουν και αυτοι, όπως ανεφερε πιο πριν ο συναδελφος.

Υ. Γ. Και μια απορια, σας φαινεται και σας οτι μιλατε με ρομποτ. Τι διαολο εκπαιδευση τους κανουν εκει και μοιαζουν, μιλουν και συμπεριφερονται σαν ρομποτ που τρεχει ΑΙ?

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.