Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εγκατάσταση συστημάτων POS σε μηχανικούς


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο το σύλλογο ΑΤΜ

"Με αφορμή την κατάργηση της υπηρεσίας FreePOS της Viva Wallet, ζητήθηκε να γίνει επαφή με τις Ελληνικές Τραπεζες ώστε να υπάρξει η δυνατότητα Virtual POS χωρίς μηνιαία χρέωση. Έγινε συνάντηση της ηγεσίας του ΤΕΕ με στελέχη της Εθνικής Τράπεζας, οι οποίοι και δεσμεύτηκαν θα ενεργοποιήσουν, μέχρι τέλος Μαρτίου, εφαρμογή Virtual POS χωρίς μηνιαία χρέωση για τα μέλη του ΤΕΕ"

https://psdatm.gr/index.php/2016-08-10-15-22-15/2016-08-10-14-00-04/560-pos-4?fbclid=IwAR3UBX0eUMdxkSyTZNbYLzT6W0R1q22tqBpUa1ckWP6eiOIitIBNXDDJ5Sg

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, killertomato said:

απο το σύλλογο ΑΤΜ

"Με αφορμή την κατάργηση της υπηρεσίας FreePOS της Viva Wallet, ζητήθηκε να γίνει επαφή με τις Ελληνικές Τραπεζες ώστε να υπάρξει η δυνατότητα Virtual POS χωρίς μηνιαία χρέωση. Έγινε συνάντηση της ηγεσίας του ΤΕΕ με στελέχη της Εθνικής Τράπεζας, οι οποίοι και δεσμεύτηκαν θα ενεργοποιήσουν, μέχρι τέλος Μαρτίου, εφαρμογή Virtual POS χωρίς μηνιαία χρέωση για τα μέλη του ΤΕΕ"

https://psdatm.gr/index.php/2016-08-10-15-22-15/2016-08-10-14-00-04/560-pos-4?fbclid=IwAR3UBX0eUMdxkSyTZNbYLzT6W0R1q22tqBpUa1ckWP6eiOIitIBNXDDJ5Sg

λογικά δε μιλάει μόνο για τοπογράφους,αλλά για όλα τα μέλη του ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Θα μαντέψω την κατάληξη:
1) χωρίς μηνιαία χρέωση για τα μέλη του ΤΕΕ ... για τον πρώτο χρόνο
ή/και
2) να υπάρχει Λογαριασμός Όψεως στην Εθνική Τράπεζα ο οποίος έχει μηνιαία έξοδα τήρησης --σε πολλούς είχε έρθει η σχετική ειδοποίηση για  μηνιαία έξοδα και πολλοί άλλαξαν τον όψεως σε Επαγγελματικό Plus ο οποίος δεν έχει. [έχει γίνει και σχετική συζήτηση στο forum]

Υ.Γ. Προσωπικά η Αττικής ---που θεωρητικά είναι η τράπεζα των μηχανικών--- θα περίμενα να έχει κάνει τέτοια κίνηση από την αρχή της υποχρέωσης. Προφανώς είναι εκτός σκέψης ακόμη και τώρα ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgegaleos said:

Υ.Γ. Προσωπικά η Αττικής ---που θεωρητικά είναι η τράπεζα των μηχανικών--- θα περίμενα να έχει κάνει τέτοια κίνηση από την αρχή της υποχρέωσης. Προφανώς είναι εκτός σκέψης ακόμη και τώρα ...

Είχα πάει να ρωτήσω στην Αττικής για POS. Moυ είπαν κάτι αδιανόητα ποσά για την αγορά και για τα μηνιαία πάγια. H τράπεζα των μηχανικών...

Πληροφοριακά, ρώτησα και στην Πειραιώς. Ο υπάλληλος, αφού του είπα γιατί το θέλω (καθαρά τυπικά, καθώς δεν το χρησιμοποιώ, αφού είμαι μπλοκάκιας), μου λέει "σήκω φύγε, βάλε κανέναν τύπου VIva. Aπό εμάς και ακριβά θα το πληρώσεις, και κάθε τόσο θα σου λέμε γιατί δεν το χρησιμοποιείς και γιαυτό πλήρωσε"

Edited by Billy_Huge
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μετά από ένα τηλεφώνημα στο viva wallet, ενεργοποίησαν την πληρωμή μέσω κάρτας.

Έχει γύρω στο 2.5% παρακράτηση αλλά για μια δυο φορές το χρόνο που θα χρειαστεί δεν πειράζει.

Το δοκίμασα με δική μου κάρτα και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω επανενεργοποιήσει το virtual pos της viva μέσα από το επαγγελματικό  vivawallet.

Έχω όμως την εντύπωση ότι για να είσαι καλυμμένος πρέπει να δέχεσαι το τετραμερές σύστημα (visa, mastercard, maestro, unionpay)

Tο virtual pos της viva  δεχεται visa, mastercard, american express, diners δεν έχει maestro, unionpay

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι και εγώ έχω λογαριασμό Viva Wallet και όταν τον ενεργοποίησα μου παρείχαν την υπηρεσία Web POS (Χρέωση Κάρτας) που έχει νομική κάλυψη. Σε ανύποπτο χρόνο την απενεργοποίησαν την υπηρεσία από τον λογαριασμό μου βάζοντας την υπηρεσία Ειδοποίηση Πληρωμής που δεν έχει νομική κάλυψη και δεν είμαι σίγουρος ότι σε καλύπτει στην εφορία, αλλιώς και στις συμβατικές τράπεζες θα δέχονταν έτσι πληρωμές με κάρτα. Μετά από τις συμβουλές του georgegaleos, ο οποίος είχε δίκιο και τον συγχαίρω!, επικοινώνησα με τη Viva Wallet και αιτήθηκα να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία Web POS. Μου απάντησαν 3 μέρες μετά ότι πρέπει να επικαιροποίησω τα στοιχεία μου στέλνοντας κάποια δικαιολογητικά ταυτοποίησης. Εκτιμώ ότι ελέγχοντας τα δικαιολογητικά θα ενεργοποιήσουν την υπηρεσία Web POS και δεν θα χρειαστεί να αγοράσω φυσικό τερματικό POS. Η όλη ιστορία απενεργοποίησης της υπηρεσίας Web POS και Free POS έγινε για να οδηγήσουν όσους περισσότερους πελάτες να αγοράσουν φυσικά τερματικά με το αντίστοιχο κόστος.

Edited by 7Nikos7
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις απέστειλα τα στοιχεία που μου ζήτησαν για την επικαιροποίηση...

Σε αναμονή για ενεργοποίηση.....

 

Link to comment
Share on other sites

Virtual POS για πιστωτικές κάρτες από ΕΤΕ στα μέλη του ΤΕΕ, χωρίς συνδρομή – πάγια χρέωση
https://www.b2green.gr/el/post/78496/virtual-pos-gia-pistotikes-kartes-apo-ete-sta-meli-tou-tee-choris-syndromi-–-pagia-chreosiVirtual?fbclid=IwAR3oXLlv-YboxW3no0LmrjvE8S-3BBDUTNgX0DvKj0oSd9mtTjomraA28J4

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.