Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση ασφαλιστικής ενημερότητας με οφειλές για δυνατότητα ανάληψης έργων ή μελετών


Engineer

Recommended Posts

ούτε και τα έξοδα διαβίωσης έχεις ή έστω τα έχεις πολύ μειωμένα αφού δεν πληρώνεις σπίτι, λογαριασμούς super market... και μην μου πεις συνεισφέρω, γιατί άλλο συνεισφέρω και άλλο επωμίζομαι.

 

δηλαδή, έκανες μια δουλειά με μη δηλωμένες αποδοχές αν αντιλαμβάνομαι σωστά? αφού δεν είχες ασφάλεια από αυτή τη δουλειά συμπεραίνω οτι ήταν αδήλωτη. και εσύ που φοροδιαφεβγεις την αδήλωτη εργασία μας κάνεις κριτική σε όλους εμάς που στερούμαστε ασφάλισης ενώ έχουμε πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ τόσα χρόνια?

 

Θα στο πω κάπως άκομψα αλλά δεν εχω άλλο τρόπο. Είμαι από αυτούς που χρωστάνε. Κριτική και συμβουλές του τύπου "κλείστε την επιχείρηση" απο ανθρώπους που στα 30 τους μένουν ακόμα με τη μαμά και τον μπαμπά και έχουν το θράσος να λένε εγώ είμαι συνεπής στις υποχρεώσεις μου, εγώ δεν δέχομαι. Μπορεί να είναι δύσκολα εκεί έξω, αλλά ας έχει ο καθένας γνώση της επιλογής και της κατάστασής του. Εσυ θεωρείς οτι επειδή μείωσες στο ελάχιστο τα προσωπικά σου έξοδα, είχες μια υγιή επιχείρηση?

Το καταλαβαίνεις και μόνος σου φαντάζομαι οτι υπάρχουν συνάδελφοι που έχουν οικογένειες, παιδιά και υποχρεώσεις. Υπάρχουν συνάδελφοι ζευγάρια μηχανικών που είναι ανασφάλιστοι και αυτοί και τα παιδιά τους λόγο της κατάστασης. Λες να το κάνουν από επιλογή?

 

 

και αφού τα καταλαβαίνεις όλα αυτά, τι χαζά μας τσαμπουνάς γιατί δεν κλείνετε κτλ κτλ????

 

Συγνώμη αν σε θίγω ή σε στενοχωρώ ή οτιδήποτε, αλλά και εσύ με έθιξες με τον τρόπο που έθεσες το θέμα. Δεν μοιάζεις άνθρωπος χωρίς λογική και αυτο ειναι που μου δημιουργεί ακομα περισσότερο θυμό για την στάση σου. και κυριως γιατι κατι τέτοια μπορεί να τα λέτε και παραέξω και να λένε και οι υπόλοιποι "δίκιο εχει, οι ελεύθεροι επαγγελματίες,που δεν πληρώνουν φταίνε που βούλιαξαν τα ταμεία"

 

Δεν ήταν αδήλωτη, έκοβα ΤΠΥ. Έχω προσθέσει το ανάλογο ΚΑΔ και έχω απαλλαγή από ΟΑΕΕ λόγω ΤΣΜΕΔΕ. Ναι δεν μπορώ να ζήσω μόνος μου (και να είμαι άνετος) γιατί δεν μου φτάνουν οι αποδοχές γι'αυτό και μεταναστεύω μόλις τελειώσει το επόμενο μου project.

 

Επειδή το καταλαβαίνω δηλαδή τι να κάνω να σταματήσω να πληρώνω; αφού όλοι μας το καταλαβαίνουμε γιατί δεν κάνουμε κάτι να το αλλάξουμε; όσο δεν αλλάζει οφείλουμε να παίξουμε με τους κανόνες.

 

Μπορεί να σας φαίνεται αλλαζονικό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι. Σε κανένα σοβαρό κράτος δεν συνεχίζεις να δουλεύεις χρωστώντας ασφ. εισφορές και εφορία. Τώρα θα μου πείτε για κράτος μπαταχτσή κτλ και θα συμφωνήσω, αλλά αν δεν μας αρέσει τα μπογαλάκια μας και σε άλλη παραλία.

 

Το τεχνικό γραφείο one man show έχει τελειώσει, (η χαριστική βολή θα είναι η "απελευθέρωση").

Δηλαδή εσύ όταν δεις μια επιχείρηση (π.χ. κατάστημα ρούχων) που δεν βγάζει τα έξοδα του, θα πρότεινες στον καταστηματάρχη να το κρατήσει ανοιχτό; Και αν ναι με ποιά επιχειρήματα;

 

Τελειώσαμε μια σχολή, δεν μας υποσχέθηκε κανείς εργασία. Και από την στιγμή που δεν υπάρχει εργασία οφείλουμε να βρούμε εναλλακτικές. Όλα τα υπόλοιπα είναι νοοτροπίες της "γενιάς του πολυτεχνείου" που νομίζουν οτι έχουν μονο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις απέναντι στην πολιτεία.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε όταν πας σε δικό σου σπίτι και έχεις και οικογένεια είναι διαφορετικά τα πράγματα.. Ούτε μπορείς να φέρεις την ζωή σου τούμπα από την μια μέρα στην άλλη, σύμφωνα με τις προτάσεις σου..

Από την άλλη συμφωνώ μαζί σου ότι τελείωσε το one man show, αλλα από την άλλη μην περιμένεις προκοπή με έδρα το σπίτι.. Ούτε αυτό συμβαίνει σε καμία σοβαρή χώρα.. Αυτό είναι ελληνική πατέντα επιχείρησης και καλά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μας είναι η έκδοση ενημερότητας με οφειλές και όχι η οικογενειακή/επαγγελματική κατάσταση του sito ή του οποιουδήποτε. Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ήταν αδήλωτη, έκοβα ΤΠΥ. Έχω προσθέσει το ανάλογο ΚΑΔ και έχω απαλλαγή από ΟΑΕΕ λόγω ΤΣΜΕΔΕ. Ναι δεν μπορώ να ζήσω μόνος μου (και να είμαι άνετος) γιατί δεν μου φτάνουν οι αποδοχές γι'αυτό και μεταναστεύω μόλις τελειώσει το επόμενο μου project.

 

Επειδή το καταλαβαίνω δηλαδή τι να κάνω να σταματήσω να πληρώνω; αφού όλοι μας το καταλαβαίνουμε γιατί δεν κάνουμε κάτι να το αλλάξουμε; όσο δεν αλλάζει οφείλουμε να παίξουμε με τους κανόνες.

 

Μπορεί να σας φαίνεται αλλαζονικό αυτό που λέω αλλά έτσι είναι. Σε κανένα σοβαρό κράτος δεν συνεχίζεις να δουλεύεις χρωστώντας ασφ. εισφορές και εφορία. Τώρα θα μου πείτε για κράτος μπαταχτσή κτλ και θα συμφωνήσω, αλλά αν δεν μας αρέσει τα μπογαλάκια μας και σε άλλη παραλία.

 

Το τεχνικό γραφείο one man show έχει τελειώσει, (η χαριστική βολή θα είναι η "απελευθέρωση").

Δηλαδή εσύ όταν δεις μια επιχείρηση (π.χ. κατάστημα ρούχων) που δεν βγάζει τα έξοδα του, θα πρότεινες στον καταστηματάρχη να το κρατήσει ανοιχτό; Και αν ναι με ποιά επιχειρήματα;

 

Τελειώσαμε μια σχολή, δεν μας υποσχέθηκε κανείς εργασία. Και από την στιγμή που δεν υπάρχει εργασία οφείλουμε να βρούμε εναλλακτικές. Όλα τα υπόλοιπα είναι νοοτροπίες της "γενιάς του πολυτεχνείου" που νομίζουν οτι έχουν μονο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις απέναντι στην πολιτεία.

Αυτές οι απόψεις μας έφεραν εδώ που είμαστε, εγώ κατάλαβα ότι δουλεύεις για χαρτζιλίκι έχοντας εξασφαλισμένα γραφείο στέγη και πληρωμένες ασφ. εισφορές. Μη μας κάνεις λοιπόν και υποδείξεις ότι το One man show τελείωσε, και να πάμε σε άλλη παραλία, ντροπή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά αυτό γνωρίζετε αν αφορά μόνο δημόσια έργα γιατί έτσι μου είπαν εδώ στο ΤΣΜΕΔΕ.. Εγώ θέλω τη συγκεκριμένη για τις Η/Μ μελέτες κατοικίας ιδιώτη. Μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωση αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Από ότι έχουν πει και άλλοι συνάδελφοι δεν υπάρχει η δυνατότητα αυτή για ιδιωτικά έργα.

 

Πάντως για τα Η/Μ έχω την εντύπωση ότι δεν χρειάζεται ασφαλιστική ενημερότητα.

(Δεν ασχολούμαι με άδειες οπότε δεν είμαι 100% σίγουρος)

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανει και το ΤΕΕ/ΤΑΚ σχετικη αναφορα με το θεμα αυτο για τα ιδιωτικα εργα.

 

Sent via tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Για όλους τους μηχανικούς που είναι εγγεγραμμένοι στο ΤΕΕ, θέλει ενημερότητα ΤΣΜΕΔΕ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό γνωρίζετε αν αφορά μόνο δημόσια έργα γιατί έτσι μου είπαν εδώ στο ΤΣΜΕΔΕ.. Εγώ θέλω τη συγκεκριμένη για τις Η/Μ μελέτες κατοικίας ιδιώτη. Μπορεί να εφαρμοστεί στην περίπτωση αυτή;

 

στην Πάτρα το δίνουν και για ιδιωτικά έργα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό πως γίνεται ? Αλλο ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα και άλλο στην Πάτρα ?!

off topic , μου φαίνεται  ότι στην Πελοπόννησο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ δουλεύουν πολύ καλύτερα από ότι στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.