Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α18] Χώροι με μειωτικό συντελεστή (Υπόγεια, σοφίτες, πατάρια)


Recommended Posts

 

Μιλάω μόνο για τις περιπτώσεις αλλαγής χρήσης από βοηθητική σε κύρια.

Σε αυτές τις περιπτώσεις τι θα σου πει η υπηρεσία ελέγχου κατασκευών ; Kατεδάφισε έναν τοίχο ο οποίος υφίσταται νόμιμα βάσει αδείας; Ή θα σου επιβάλλει πρόστιμο;

Εξάλλου οι τοίχοι δεν αλλάζουν χρήση. Μόνο οι εσωτερικοί χώροι αλλάζουν χρήση.

 

Πρόβλημα προκύπτει επίσης στις δηλώσεις μεταφοράς από 4014 σε 4178 που αλλάζουν τα τετραγωνικά.

 

Επισυνάπτω και ένα σχετικό εδάφιο από την εγκύκλιο 4 Αρθρ.19.παρ.5:

 

"Ο συντελεστής αλλαγής χρήσης (που επιβάλλεται στην επιφάνεια που έχει γίνει 
αυθαίρετη αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια, η οποία όµως αντίκειται στις ισχύουσες 
διατάξεις ως προς το επιτρεπόµενο µέγεθος της συγκεκριµένης χρήσης) εφαρµόζεται στην 
επιφάνεια που προκύπτει µετά την αφαίρεση της επιφάνειας της εξωτερικής τοιχοποιΐας, 
στην περίπτωση που η νοµιµότητά της καλύπτεται από την οικοδοµική άδεια, καθώς και 
των κλιµακοστασίων µε τους χώρους διέλευσης που τα εξυπηρετούν (π.χ. διαδρόµους) και 
των χώρων υγιεινής, στην περίπτωση που η χρήση τους διατηρείται και δεν µεταβάλλεται." 

 

Μιλάς από ΒΧ -> ΚΧ !!!

Επιμένω ότι πρέπει να συμπεριλάβεις και τις τοιχοποιίες. Η ΥΔΟΜ εάν έρθει θα μετρήσει ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ διάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση αυτοψίας της υπηρεσίας ελέγχου κατασκευών και μάλιστα σε κλεισμένο Η/Χ που δεν μέτρησε τους τοίχους. Μιλάω για αυτούς που αφαιρούνταν από το σ.δ. Αφού είναι νομίμως υφιστάμενοι έστω κι αν δεν μετρούν στο σ.δ. πώς θα κριθούν κατεδαφιστέοι; Και πώς θα καταλογιστούν πρόστιμα;

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο παράδειγμα που παρέθεσα με αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια.Οι τοίχοι αυτοί εγκρίθηκαν με βάση την άδεια αλλά για συγκεκριμένη χρήση(εμπορική).H χρήση αυτή δεν ισχύει πλέον οπότε σύμφωνα με την άποψη σου θα έπρεπε και σε αυτούς να καταλογιστούν πρόστιμα.

Και πρέπει να καταλογιστούν πρόστιμα και στον 3843 αλλά και στον 4014 που ρυθμίζαμε έτσι.

Αφού οι ίδιοι οι νόμοι και οι ερωταπαντήσεις και οι εγκύκλιοι και τα παραρτήματα δημιουργούν υποκειμενικότητα ως προς την εφαρμογή τους τι συζητάμε τώρα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού οι ίδιοι οι νόμοι και οι ερωταπαντήσεις και οι εγκύκλιοι και τα παραρτήματα δημιουργούν υποκειμενικότητα ως προς την εφαρμογή τους τι συζητάμε τώρα. 

Διάβασε την υπογραφή μου... :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειμαι νεος μηχανικος και θα ηθελα τα φωτα σας! το κλεισιμο εξωτερικης σκαλας ισογειας μονοκατοικιας, με τουβλο στο πλαι και λαμαρινα στην οροφη, μπαινει ως υπερβαση δομησης με μειωτικο? μπορει να μπει με αναλυτικο?ειδα οτι στον νοκ τα κλιμακοστασια δεν μπαινουν στη δομηση. πως μπορω να το δηλωσω ωστε να ειμαι καλυμενος με το ελαχιστο δυνατο κοστος. το σπιτι ειναι παλιο, ειχε γινει νομιμοποιηση του παλαιοτερα και ενω υπηρχε αυτη η σκαλα ως ανοιχτη, στα σχεδια της νομιμοποιησης δεν την δειχνουν.το κλεισιμο εγινε αργοτερα. επειδη εχω και καποιες αλλες αυθαιρεσιες που μπαινουν με αναλυτικο ειπα μηπως μπορουσαν να τη βαλω κι αυτη εκει.

Link to comment
Share on other sites

στο ΝΟΚ δεν προσμετρώνται οι ανοιχτές κλίμακες μέχρι 2 με την προϋπόθεση της υψομετρικής διαφοράς τα 7.5 μ.

Υπέρβαση δόμησης θα το δηλώσεις το κλείσιμο.

Η νομιμοποίηση που αναφέρεις με ποιο νόμο έχει γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Ή γνώμή μου είναι ότι το κλειστό κλιμακοστάσιο είναί ΥΔΚΧ ανεξάρτητα με το αν είναί 1,0 ή 7.5 μέτρα

Διότι αυτό θα μέτραγε κανονικά στον ΣΔ αν η οικοδομή είχε ΟΑ (ΓΟΚ)

Επίσης θα πρέπει να λαβεις υπόψη πλάγιες αποστάσεις και πρασιά

Edited by ponireas
Link to comment
Share on other sites

η νομιμοποιηση εγινε με τον ν.410 και μου ειπαν απο την περιφερεια οτι δεν χρειαζεται να μπει στην τριτη φαση τριτση, θεωρειται νομιμο οριστικα ετσι.εγω σκεφτηκα να το βαλω ως υπερβαση δομησης με μειωτικο αν και δεν υπαρχει πουθενα στα σχεδια ουτε σαν ανοιχτη σκαλα. απλα επειδη ειναι το πατρικο μου σπιτι θελω απλα να ειμαι καλυμενος εφοσον ειναι παρανομο με οσο το δυνατον λιγοτερο προστιμο. επισης ξεχασα να αναφερω πριν οτι κατω απο τη σκαλα εχω κλεισει ενα μερος και εγινε λεβητοστασιο. αυτο παει παλι με μειωτικο? θα δηλωσω σαν υπερβαση τα 7-8 τετραγωνικα μετρα της σκαλας συν τα 3-4 απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να πάει χωρίς μειωτικό 

 

Η αποθήκη κάτω από την σκάλα μήπως πάει σαν αποθήκη κατ3 (<15 τμ <2.5 μ ύψους) δηλ μαζί με τις λοιπές παραβάσεις 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Σε 2 οροφη κατοικία, η οποία υφίσταται νόμιμα (άδεια βασιλείου της ελλάδος) έχει βγει άδεια το 2003 για προσθήκη στέγης.

 

Η στέγη θεωρητικά θα είχε ύψος 650 mm αλλα τελικά βγήκε στα 2800 mm κι έτσι δημιουργήθηκε μία όμορφη σοφίτα.

 

Τα τετραγωνικά της πρέπει να δηλωθούν ως Υ.Δ. χώρων με μειωτικό συντελεστή  ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.