Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και μια ερώτηση ακόμα: μπλοκάκι με έδρα την Αθήνα και εισόδημα και από ενοίκια (δεν ξέρω να παίζει κάποιο ρόλο αυτό) θα πληρώσει τέλος επιτηδεύματος 500 ευρώ?  ευχαριστώ

 

Ανεξάρτητα είναι αυτά τα δύο. Το τέλος επιτηδευματος σχετίζεται με την "τυπική" φορολογική έδρα (περιοχές) και με το χρόνο άσκησης της δραστηριότητας (η γνωστή πεντατετία ) συν αυτό με τους "μπλοκάκηδες" .

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματιας με εδρα σε επαρχια, αν κοψει τιμολογιο, παρο. Υπη. Θα πρεπει στον "τοπο" του τιμολογιου να δηλωσει την επαρχια; Αν το κοψει σε αλλη πολη ενοω.

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματιας με εδρα σε επαρχια, αν κοψει τιμολογιο, παρο. Υπη. Θα πρεπει στον "τοπο" του τιμολογιου να δηλωσει την επαρχια; Αν το κοψει σε αλλη πολη ενοω.

 

 

Ποιό είναι το περιεχόμενο του ερωτήματος ?

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματιας με εδρα σε επαρχια, αν κοψει τιμολογιο, παρο. Υπη. Θα πρεπει στον "τοπο" του τιμολογιου να δηλωσει την επαρχια; Αν το κοψει σε αλλη πολη ενοω.

 

 

Ποιό είναι το περιεχόμενο του ερωτήματος ?

 

Νομίζω ότι το 'χω ... το ερώτημα.
Η αποκρυπτογράφηση του ερωτήματος του Arche.
Ρωτάει:
Εστω έδρα π.χ. στον Λαγκαδά και η παροχή υπηρεσιών αφορά σε έργο που είναι στην Θέρμη Θεσσαλονίκης.
 
Τι από τα δύο θα γράψει στο τιμολόγιο στο τμήμα που γράφει πόλη.

post-2272-0-15433200-1466839202_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Νομίζω ότι το 'χω ... το ερώτημα.
Η αποκρυπτογράφηση του ερωτήματος του Arche.
Ρωτάει:
Εστω έδρα π.χ. στον Λαγκαδά και η παροχή υπηρεσιών αφορά σε έργο που είναι στην Θέρμη Θεσσαλονίκης.
 
Τι από τα δύο θα γράψει στο τιμολόγιο στο τμήμα που γράφει πόλη.

 

Λογικά εκεί πάντα μπαίνει ο τόπος που κόβεται το τιμολόγιο, δηλαδή η έδρα. Αν και δε νομίζω ότι είναι και ποινικό αδίκημα αν κάνεις λάθος εκεί.

Κάποιο σχόλιο κανείς για το βασικό εργοδότη που ρώτησα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά εκεί πάντα μπαίνει ο τόπος που κόβεται το τιμολόγιο, δηλαδή η έδρα. Αν και δε νομίζω ότι είναι και ποινικό αδίκημα αν κάνεις λάθος εκεί.

Κάποιο σχόλιο κανείς για το βασικό εργοδότη που ρώτησα?

 

 

Είναι θέμα παρόμοιο με το "περί όνου σκιάς".

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα παρόμοιο με το "περί όνου σκιάς".

Μάλιστα! Για το βασικό εργοδότη τι λέτε? Είναι η περίπτωση που το 75% του εισοδήματος προέρχεται από έναν εργοδότη (βασικός)? Και σε περίπτωση που ο βασικός εργοδότης φορολογείται στην Ελλάδα, τότε δικαιούσαι να φορολογηθείς ως μισθωτός, ακόμα και αν έχεις άλλους πελάτες στην αλλοδαπή?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Για το βασικό εργοδότη τι λέτε? Είναι η περίπτωση που το 75% του εισοδήματος προέρχεται από έναν εργοδότη (βασικός)? Και σε περίπτωση που ο βασικός εργοδότης φορολογείται στην Ελλάδα, τότε δικαιούσαι να φορολογηθείς ως μισθωτός, ακόμα και αν έχεις άλλους πελάτες στην αλλοδαπή?

 

Oπως το περιγράφει ο νόμος . Ν 4172/2013 , άρθρο 12 σε συνδιασμό με τη θέση της διοίκησης σχετικά με τις αλλοδαπές επιχειρήσεις πελάτες. Αυτά τα γνωρίζετε , επομένως μη προσπαθείτε να εκμαιεύσετε απαντήσεις άλλες από αυτές που η φορολογική διοίκηση θεωρεί ότι είναι σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Oπως το περιγράφει ο νόμος . Ν 4172/2013 , άρθρο 12 σε συνδιασμό με τη θέση της διοίκησης σχετικά με τις αλλοδαπές επιχειρήσεις πελάτες. Αυτά τα γνωρίζετε , επομένως μη προσπαθείτε να εκμαιεύσετε απαντήσεις άλλες από αυτές που η φορολογική διοίκηση θεωρεί ότι είναι σωστές.

Μάλλον με έχετε παρεξηγήσει. Ούτε ρωτάω πράγματα που γνωρίζω, ούτε προσπαθώ να εκμαιεύσω απαντήσεις που δεν ισχύουν. Γενικά οι απαντήσεις σας είναι υπερπολύτιμες, και το εκτιμούμε τα μάλα!

Στο Ν. 4172, άρθρο 12, δεν βλέπω κάποια αναφορά για "βασικό εργοδότη" και επειδή το διάβασα στην ΔΕΑΦΑ 1054130 ΕΞ 2016/ 4.4.2016 απλώς αναρωτήθηκα αν κρύβεται κάτι πίσω από αυτή τη φράση. Άρα μου λέτε, ότι εφόσον υπάρχει κάποιο εισόδημα από πελάτη στην αλλοδαπή, όσο μικρό κι αν είναι αυτό, σε οδηγεί να φορολογηθείς ως ελεύθερος επαγγελματίας για το σύνολο των εισοδημάτων σου. Αυτό δεν λέτε?

Μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας και στο ερώτημα μου εδώ? http://www.michanikos.gr/topic/47088-%CE%95%CE%B9%CF%83%CE%B5%CF%81%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CE%B5%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%951/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.