Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δηλώσεις 2016 και "μπλοκάκια"


Recommended Posts

Να υποθέσω ότι συζητάμε για τα εισοδήματα του 2017 και όχι του 2016 γιατί αν κατάργησαν το αφορολόγητο στο μπλοκάκι τέλος του έτους θέλουν ξύλο.

 

Για τα εισοδήματα που θα δηλωθούν εντός του 2017 είναι ο λόγος και τα εισοδήματα αυτά είναι όσα προκύψουν κατά το φορολογικό έτος 2016 .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα σου πω την γνώμη μου (τονίζω χωρίς να είμαι ειδικός) και ας με διορθώσει κάποιος.

 

Ο ισχύον ΚΦΕ αναφέρεται στον Ν.4172/2013 (ΦΕΚ Α' 167/23-07-2013) "Φορολογία εισοδήματος, επείγοντα μέτρα εφαρμογής του ν. 4046/2012, του ν. 4093/2012 και του ν. 4127/2013 και άλλες διατάξεις".

 

Τροποποιήσεις-"διευκρινήσεις" στον ανωτέρω νόμο έγιναν:

***με τον Ν.4387/2016 (ΦΕΚ Α’85/2016), άρθρα 112 έως 117, «Ενιαίο Σύστημα Κοινωνικής Ασφάλειας, Μεταρρύθμιση ασφαλιστικού, συνταξιοδοτικού συστήματος, Ρυθμίσεις φορολογίας εισοδήματος και τυχερών παιγνίων και άλλες διατάξεις»

***με τον N.4410/2016 (ΦΕΚ Α' 141/03-08-2016), άρθρα 54 & 59.

***καθώς και με κάποιες διευκρινιστικές ΠΟΛ τις οποίες δεν τις έχω πρόχειρες αλλά μπορώ να τις βρώ ... τις περισσότερες.

 

Σε αυτά δεν αναφέρεται καμία τροποποίηση στο Αρθρο 12 "Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις" του ΚΦΕ το οποίο αφορά στα μπλοκάκια με τις προυποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν και γενικότερα το αφορολογητο που έχουν ως "μισθωτοί".

 

Αρα θεωρώ ότι ισχύει και το αφορολογητο (όπως ίσχυσε για το φορολογικό 2015) και για το φορολογικό 2016, τουλάχιστον με τα μέχρι σήμερα δεδομένα.

 

Ωωωωω κράξιμο που θα φάω από τον Σωτήρη αν γράφω βλακείες  :grin:  :grin:

Θα πάω πιο μέσα στην τοποθεσία που γράφω στο προφίλ μου !!!!

Καλό βράδυ...

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Θα σου πω την γνώμη μου (τονίζω χωρίς να είμαι ειδικός) και ας με διορθώσει κάποιος.
 
Ο ισχύον ΚΦΕ αναφέρεται στον Ν.4172/2013 (ΦΕΚ Α' 167/23-07-2013) "Φορολογία εισοδήματος, επείγοντα μέτρα εφαρμογής του ν. 4046/2012, του ν. 4093/2012 και του ν. 4127/2013 και άλλες διατάξεις".
 
Τροποποιήσεις-"διευκρινήσεις" στον ανωτέρω νόμο έγιναν:
***με τον Ν.4387/2016 (ΦΕΚ Α’85/2016), άρθρα 112 έως 117, «Ενιαίο Σύστημα Κοινωνικής Ασφάλειας, Μεταρρύθμιση ασφαλιστικού, συνταξιοδοτικού συστήματος, Ρυθμίσεις φορολογίας εισοδήματος και τυχερών παιγνίων και άλλες διατάξεις»
***με τον N.4410/2016 (ΦΕΚ Α' 141/03-08-2016), άρθρα 54 & 59.
***καθώς και με κάποιες διευκρινιστικές ΠΟΛ τις οποίες δεν τις έχω πρόχειρες αλλά μπορώ να τις βρώ ... τις περισσότερες.
 
Σε αυτά δεν αναφέρεται καμία τροποποίηση στο Αρθρο 12 "Εισόδημα από μισθωτή εργασία και συντάξεις" του ΚΦΕ το οποίο αφορά στα μπλοκάκια με τις προυποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν και γενικότερα το αφορολογητο που έχουν ως "μισθωτοί".
 
Αρα θεωρώ ότι ισχύει και το αφορολογητο (όπως ίσχυσε για το φορολογικό 2015) και για το φορολογικό 2016, τουλάχιστον με τα μέχρι σήμερα δεδομένα.
 
Ωωωωω κράξιμο που θα φάω από τον Σωτήρη αν γράφω βλακείες  :grin:  :grin:
Θα πάω πιο μέσα στην τοποθεσία που γράφω στο προφίλ μου !!!!
Καλό βράδυ...

 

 

 

Kαλό είναι ως τεκμηρίωση .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι η ερώτηση είναι η εξής:Θεωρούμε οτι για το έτος 2016 συντρέχουν όλες οι απαραίτητες προυποθέσεις για να φορολογηθείς ως μισθωτός αλλά απο 1/1/2017 αποφασιζεις  να αλλαξεις καθεστως και να πας με τους Ε.Ε. αλλάζωντας για παραδειγμα και έδρα απο κατοικία σε εμπορικό κταστημα.

 

Στην φορολογική δήλωση που θα γίνει το 2017 για τα εισοδήματα του 2016 θα μπορείς να φορολογηθείς ως μισθωτός, εφόσον θα εχεις αλλαξει εδρα και θα θεωρησαι ΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει επιλέγω τον τρόπο φορολόγησής μου? Δεν φορολογούμαστε για τα μεν του ελευθέριου επαγγέλματος με 22% τα δε με σύμβαση έργου με εργοδότη αφορολόγητο έως οκτώ  χιλιάδες  εξακόσια τόσο? Έστω ότι επιλέγεις. Τι σημαίνει αυτό? Ποια είναι η χρονική στιγμή που επιλέγεις πώς θα φορολογηθείς? Τη στιγμή της υποβολής της φορολογικής δήλωσης? Δηλαδή για τα φετινά εισοδήματα μέσα στο 2017 θα επιλέξω και τον τρόπο φορολόγησής μου?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τί εννοείς "σύμβαση έργου" και εργοδότη.

Εάν εννοείς μισθωτή σχέση τότε νομίζω ισχύει όπως το λές - για τα μεν έτσι, για τα δε αλλιώς.

Εδώ γίνεται συζήτηση για τα "μπλοκάκια" όπως αυτά ορίζονται φορολογικά (ΕΕ "στα χαρτιά" με μπλοκ παροχής υπηρεσίας, έως 3 εργοδότες, ή ένας με >75%, έδρα κατοικία κλπ) & αντιμετωπίζονται από το άρθρο 12 του Ν 4172/13.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.